Προς το περιεχόμενο

Tascam US-122l vs Alesis iOl2


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά θεωρείται καλύτερη?

 

Θέλω να...

...αποδίδει καλά σε ηχογραφήσεις με την κιθάρα καρφί σε αυτήν!

...έχει πολύ χαμηλό latency!

...μην παρουσιάζει προβλήματα με drivers κλπ...

 

...Ακούω απόψεις!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά θεωρείται καλύτερη?

 

Θέλω να...

...αποδίδει καλά σε ηχογραφήσεις με την κιθάρα καρφί σε αυτήν!

...έχει πολύ χαμηλό latency!

...μην παρουσιάζει προβλήματα με drivers κλπ...

 

...Ακούω απόψεις!!! 8)

 

πιο σωστή ερώτηση: ποια είναι λιγότερο κακή?  ;)

χαμηλό latency έχουν και οι δύο αν έχεις δυνατό pc.

οσον αφορά τους drivers ,τις πιο πολλες φορές είναι λαχείο η κατάσταση, φρόντισε να έχεις όσο πιο καλά στημένο pc μπορείς μονο για μουσικές εφαρμογές. για να μη πιαστείς απροετοίμαστος μπες στα forum τους και κοίτα γενικά τι παίζει απο προβλήματα.

τα 96khz ή 48khz εξαρτάται αποκλειστικά απο εσένα αν θα είναι κριτήριο στην επιλογή. αν δε ξέρεις καν τι σημαινουν οι αριθμοί τότε,όχι, δεν είναι κριτήριο. αν θες να ηχογραφέις παραπάνω απο τα 48khz, τότε ναι , έιναι.

 

καλά λόγια (γενικά) έχω ακούσει για την tascam. για την alesis τίποτα (δεν έτυχε). οση σημασία μπορεί να έχει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω στησει πολλες tascam και δεν αντιμετωπισα ποτε καποιο ιδιαιτερο προβλημα...δεν εχω ακουσει τα ιδια για τις  alesis...επισης η 122 nomizv oti exei k    hiz εισοδο για κιθαρα..για τσεκαρε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέχω το άθλημα (=Δεν την έχω συγκρίνει με άλλες για να σου πω αν είναι "η καλύτερη"), αλλά από προσωπική εμπειρία, αυτή είναι πάρα πολύ καλή σε αυτά τα χρήματα.

Και γενικά από όσο έχω διαβάσει θεωρείται εξαιρετική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν usb θα την έπαιρνα.. Ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τις δυνατότητες της, καθώς και για τον ήχο που μπορείς να έχεις μέσω αυτής, έχω ακούσει επίσης πως έχει προβλήματα με τη σύνδεσή της (δεν αναγνωρίζεται από πολλές θύρες firewire κλπ...)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fireone φαίνεται καλή αλλά δε βλέπω να έχει line-in.. Επίσης έχει αρκετά χαμηλή τιμή για firewire interface που είναι και controller, κάτι που με προβληματίζει...

 

Παίδες, μπορείτε να μου εξηγήσετε και κάτι άλλο?

Εδώ (αλλά και αλλού) παρουσιάζουν την alesis ως 24/96 κι όχι 24/48.. Στο επίσημο site όμως, καθώς και σε άλλα sites (π.χ. thomann) παρουσιάζεται ως 24/48.. Μήπως υπάρχει τρόπος να γράψεις με αυτήν και στα 96khz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h fireone δουλευει αψογα,εχει Line in και hiz για κιθαρα.επισης εχει 2 εξοδους σκουστικων,καλη προενισχυση μικροφωνου,Midi...κτλ..!!!....να μην σε προβληματιζει καθολου... ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου