Προς το περιεχόμενο

Eko project guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σώμα και το μανίκι είναι μαόνι, ταστιέρα rosewood από μια Έκο 60ς ή κάπου εκεί.

(από το συνφορουμίτη exarhos, τον οποίο και ευχαριστώ).

 

Η αρχική της κατάσταση φαίνεται στην πρώτη φωτό.

 

Προσπάθησα να αφαιρέσω το λούστρο αλλά δεν τα κατάφερνα. (εξ ου και κάποιες ατέλειες στο τελικό αποτέλεσμα).

Για να αποφύγω το τρίψιμο, τη σκόνη (δεν τη παλεύω με τις αλλεργίες >:() και κυρίως για να σώσω την κιθάρα την πήγα, τελικά, σε ένα μάστορα που μας είχε φτιάξει το παλιό μας τραπέζι :o

Είχε αρχίσει να ξεκολλάει και το ένα κομμάτι ξύλο, εκείνο που είναι στο control cavity και δύσκολο να το έφτιαχνα μόνη μου.

Το αποτέλεσμα το βλέπετε στις φωτό!  :)

 

Έχω τα ξύλα, θέλω hardware, ηλεκτρικά, μαγνήτες.

Μάλλον θα βάλω αγγελία εδώ και τα υπόλοιπα, ή και όλα αν δε βρεθεί κάτι, από gfs.

 

Εδώ θα χρειαστώ τις συμβουλές σας!

 

Μαγνήτες

 

Όπως βλέπετε παίρνει ένα humbucker. Ας μείνουμε στη φιλοσοφία του less is more.

Κλίνω προς gfs lipstick ή προς mean90. Τι λέτε;

Περνάει κι από την άκρη του μυαλού μου να πάρω έναν καφρομαγνήτη..

 

Ακούω και προτάσεις για wiring. (Το σώμα είχε 2 τρύπες, για volume και tone.)

 

 

Hardware

 

1. Τι χρώμα; Μαύρο, ασημί ή χρυσό;

(Κλίνω προς το ασημί. Το νεκ πλέιτ και οι βίδες του είναι ασημί, οπότε λέω να αποφύγω το χρυσό. Εκτός αν έβαζα μόνο χρυσό μαγνήτη και νομπς και τα υπόλοιπα μαύρα...)

 

2. Πώς θα ξέρω αν π.χ. ταιριάζει η γέφυρα και το τέιλπις;  ???

Τα κλειδιά πες μετράω την τρύπα, αλλά πως θα ξέρω αν συμπίμπτουν για βίδωμα στις υπάρχουσες τρυπίτσες;

Τα δικά της ήταν είχαν πίσω ένα μονοκόματο μεταλλικό πράγμα(δεν ξέρω πως λέγεται).

Αν θέλετε κάνετε λινκ με προτάσεις απο gfs για γέφυρα και κλειδιά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τα περισσότερα δεν μπορώ να απαντήσω αλλά προτείνω να μην βάψεις τη κιθάρα.

Με πολύ καλό τρίψιμο και ενα βερνίκι θα είναι σούπερ.

Για μαγνήτη προτείνω κάποιου τύπου P90, μακριά απο "καφρομαγνήτες".

 

Καλή συνέχεια με την ανακατασκευή.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ!  :) Όχι δε θα τη βάψω. Μου αρέσει να φαίνεται το ξύλο. Στην πρώτη φωτό φαίνεται το πριν το μάστορα και στις υπόλοιπες το μετά. Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Είναι ήδη περασμένη με βερνίκι, αν και υπάρχουν κάποιες μικροατέλειες.

 

mean90 πχ? Αν υπάρχει πρόταση για κάτι καλύτερο και σχετικά οικονομικό, ακούω!  :)

 

Για τα υπόλοιπα:

 

Κλειδιά

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/wiklstbltusi.html

 

Γέφυρα

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/labutustblbr.html

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/blsttawimost.html

 

(σε μαύρο ή chrome)

 

Αυτά θα είναι οκ? Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω;

Μέτρησα τα spacings και δείχνουν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως χρειαστεί στοκάρισμα στις παλιές τρύπες, πάνω στις οποίες βίδωναν τα παλιά κλείδιά και να ανοιχτούν νέες.

 

Στη γέφυρα νομίζω θα είσαι ok.

Η χρωμιομένη φαίνετε καλή για το σώμα, αλλά καλό είναι να την συνδιάσεις και με το χρώμα του μαγνήτη και τα κλειδιά.

 

Το μάυρο είναι πιο all around χρώμα και αποκλείεται να δείξει "ξεκάρφωτο" πάνω στη κιθάρα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάυρο είναι πιο all around χρώμα και αποκλείεται να δείξει "ξεκάρφωτο" πάνω στη κιθάρα.

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Συν το ότι το μαύρο είναι άμεσα διαθέσιμο, ενώ π.χ. τα νίκελ κλειδιά στο gfs είναι out of stock.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και μια ερώτηση για τα ηλεκτρικά. Έστω ότι παίρνω τον lipstick ή τον mean 90.

Τι ποτενσιόμετρα να πάρω; 2 των 500Κ;

(δηλαδή τέτοια http://store.guitarfetish.com/fusi50aupoal.html)

και ένα πυκνωτάκι 047μF?

Τι διαφορά έχει αυτό http://store.guitarfetish.com/ceditoca0for.html από http://store.guitarfetish.com/spordrtoca0f1.html  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ταιριαζουνε ρε στουδιε  οι fraln (δυστυχως).Αφου είπε να πάει για 1 humbucker sized.

 

Μean90 είχα βάλει σε μια cort αλλά σε neck θέση.Πολύ μαλακός και παχύς.Σε bridge δε ξέρω αν θα είχε λίγο παραπάνω...cutting edge, που ίσως και να το χρειαζεται.

Nevertheless καλός μαγνήτης,ωραία καθαρά και γκαζια.

 

Πάντως φαίνεται οτι θα γίνει πολύ ωραιο οργανακι.Καλες δουλειες και καλο αποτέλεσμα.

 

Υ.Γ.Τα ποτ και πυκνωτης που έβαλες είναι οκ νομίζω.Τωρα είναι και θέμα γουστου το τι θα κάνεις...

Οι διαφορές στα πυκνωτάκια (μάλλον η κυριοτερη διαφορά) είναι ότι το πρωτο κάνει 2 δολάρια, το δευτερο 4 και ένα ακριβώς ίδιο που μπορεις να προμηθευτεις απο ενα μαγαζι ηλεκτρονικων στη γειτονια σου κάνει 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτινω να τα απρεις ολα ασημι!

δενει πολυ ωραια με το χρωμα του οργανου!

Ίσως χρειαστεί στοκάρισμα στις παλιές τρύπες, πάνω στις οποίες βίδωναν τα παλιά κλείδιά και να ανοιχτούν νέες.

 

Στη γέφυρα νομίζω θα είσαι ok.

Η χρωμιομένη φαίνετε καλή για το σώμα, αλλά καλό είναι να την συνδιάσεις και με το χρώμα του μαγνήτη και τα κλειδιά.

 

εδω συμφωνω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με βάζετε σε δίλημμα με το μαύρο και το ασημί!  ???

 

 

Όπως είπε και ο φίλος odis13 δεν ταιριάζουν δυστυχώς...(δε θέλω να μπω στη διαδικασία του routing, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον). Υπάρχουν βέβαια και οι P92... Τους έχει ακούσει κανείς; Η τον SD phat cat?

Βέβαια, μετά ανεβαίνει το κόστος, αλλά αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά και αξίζει κάτι μπορεί να γίνει.

 

Οι διαφορές στα πυκνωτάκια (μάλλον η κυριοτερη διαφορά) είναι ότι το πρωτο κάνει 2 δολάρια, το δευτερο 4 και ένα ακριβώς ίδιο που μπορεις να προμηθευτεις απο ενα μαγαζι ηλεκτρονικων στη γειτονια σου κάνει 5 λεπτά.

 

Κουρδισμένοι πυκνωτές ε; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου