Προς το περιεχόμενο

Eko project guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ στην τελευταία strat έχω 500άρι push-pull (για coil tapping) και καθόλου πυκνωτή  8) 8)

 

athenap, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και για το μέχρι τώρα αποτέλεσμα. Ψηφίζω nickel hardware. Η άποψή μου είναι ότι η γέφυρα έχει μεγαλύτερη "συμμετοχή"  από το υλικό κατασκευής των πυκνωτών στον τελικό ήχο. (Απλά το υπενθυμίζω -είμαι σίγουρος ότι και οι συνομιλητές συμφωνούν- επειδή συζητάτε τους πυκνωτές και τη γέφυρα την περάσατε "στα ψιλά"  :) )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-είμαι σίγουρος ότι και οι συνομιλητές συμφωνούν- επειδή συζητάτε τους πυκνωτές και τη γέφυρα την περάσατε "στα ψιλά"  :)

 

ασφαλως και παιζει μεγαλυτερο ρολο. Απλα το εφερε η κουβεντα περι ηλεκτρικων κλπ.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην τελευταία strat έχω 500άρι push-pull (για coil tapping) και καθόλου πυκνωτή  8) 8)

 

athenap, συγχαρητήρια για την προσπάθεια και για το μέχρι τώρα αποτέλεσμα. Ψηφίζω nickel hardware. Η άποψή μου είναι ότι η γέφυρα έχει μεγαλύτερη "συμμετοχή"  από το υλικό κατασκευής των πυκνωτών στον τελικό ήχο. (Απλά το υπενθυμίζω -είμαι σίγουρος ότι και οι συνομιλητές συμφωνούν- επειδή συζητάτε τους πυκνωτές και τη γέφυρα την περάσατε "στα ψιλά"  :) )

 

Ευχαριστώ!  :)

Τελικά, πήρα τη μαύρη για να είναι ασορτί με τα κλειδιά, γιατί δεν είχε στοκ τα νίκελ που ήθελα. Λες θα έχει διαφορά λόγω χρώματος; Υποτίθεται ότι είναι ίδιες κατά τα άλλα.

Όσο για τις διαφορές των πυκνωτών, δεν ξέρω αν θα τις ακούσω, αλλά καλός είναι κ ο πειραματισμός  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έτοιμη! Θέλει, βέβαια, κάποιες ρυθμίσεις ακόμα.

 

Είχα ένα πρόβλημα με τα κλειδιά...δε χώραγαν ακριβώς και τα στρίμωξα λίγο...  :-X

Αν έχω πρόβλημα με το κούρδισμα θα τa φτιάξω. Προς το παρόν τα άφησα έτσι.

Το nut είναι προχειροκομμένο μια και δεν έχω λίμες παρά μόνο για τα νύχια ;D ,

οι χορδές καινούριες και μπαίνουν πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό στο μπράτσο,

οπότε την αφήνω λίγο να συνηθίσει και βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα έναν mean 90 με volume και tone. Τα ποτενσιόμετρα είναι 500ΚΩ. Το volume ήταν 530ΚΩ και το tone 460-470 (δε θυμάμαι ακριβώς..) σύμφωνα με το πολύμετρο. Ο πυκνωτής είναι κεραμικός 0.047μF. Δεν τον κόλλησα απευθείας. Έβαλα καλωδιάκι ανάμεσα σ'αυτόν και το ποτ για ενδεχόμενους πειραματισμούς.

Το shielding, όπως θα δείτε είναι αλουμινόχαρτο για βαριά χρήση από την κουζίνα.  ;D

 

Θα γράψω και κανένα κλιπάκι κάποια στιγμή να ακούσετε το μαγνήτη.

Σημειώνω, βέβαια, πως το ότι μου αρέσουν οι κατασκευές δε σημαίνει ότι ξέρω να παίζω.

Εννοώ ότι είμαι αρχάρια, όχι ότι είμαι μετριόφρων. ;)

 

Εδώ μπορείτε να δείτε powerpoint με φωτό και σχόλια από τα διάφορα στάδια: http://rapidshare.com/files/154982011/guitargR.pps. Είναι οι ίδιες που ανέβασα εδώ και μερικές ακόμα.

(προσπάθησα να το ανεβάσω εδώ αλλά δε δέχεται τέτοιου είδους αρχεία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες και απο εμενα και ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ! ;D ;D

 

athenap , εχεις πολλη υπομονη και μερακι.

ανεβασε και κανα κλιπακι,οταν μπορεσεις.

 

p.s. δεν ηξερα οτι ΕΦΤΙΑΞΕΣ το noiz overdrive!!!

ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμασω καποια στιγμη και ισως σου παραγγειλω ενα , καθοτι ΔΕΝ εχω τις γνωσεις για να το φτιαξω..

(στο ιδιο νησι ζουμε στο κατω-κατω) χεχε!!

 

;)

 

off topic "προταση" : μπορει καποιος ειδικος , η μερικοι ειδικοι και γνώστες να μαζεψουν τις γνωσεις τους περι ηλεκτρονικων-ορολογιας-κλπ , και να φτιαξουν ενα αρθρο το οποιο να υπαρχει μονιμα στο noiz?? και εννοω σχετικα με πλακετες , ηλεκτρονικα εξαρτηματα που χρησιμοποιουνται σε οργανα , τι ειναι και σε τι χρησιμευει το καθενα , κλπκλπκλπ. φανταστειτε ενα αρθρο σαν συνεχεια των ηδη υπαρχοντων "κατασκευη ηλ.κιθαρας" και "guitar setup"

θα βοηθουσε πολλους νομιζω ( και εμενα φυσικα)

 

και παλι συγνωμη για το off - topic... ::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες και απο εμενα και ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ! ;D ;D

 

athenap , εχεις πολλη υπομονη και μερακι.

ανεβασε και κανα κλιπακι,οταν μπορεσεις.

 

p.s. δεν ηξερα οτι ΕΦΤΙΑΞΕΣ το noiz overdrive!!!

ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμασω καποια στιγμη και ισως σου παραγγειλω ενα , καθοτι ΔΕΝ εχω τις γνωσεις για να το φτιαξω..

(στο ιδιο νησι ζουμε στο κατω-κατω) χεχε!!

 

Ευχαριστώ!

 

Όσο για το noiz od....Αφού δε δουλεύει...Κάτι λάθος έχω κάνει ή έχω κάψει τίποτα. Αν βάζω το mp3 στην είσοδο δείχνει να δουλεύει κανονικά. Αν βάλω την κιθάρα ή δεν ακούγεται τίποτα(στο bypass) ή ακούγεται χωρίς παραμόρφωση. Λείπει σήμα δηλαδή. Μένει να βρω που χάνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου