Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα ακουστική και κλασική-Υπάρχει???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/godin_acs_nylon_slim_nt_cedar.htm

Παραθέτω αυτή την κιθάρα λόγω της ''χαζής'' απορίας που μου γεννήθηκε... Είναι λοιπόν μια κιθάρα με χαρακτηριστικά ακουστικής (slim, για truss rod δεν γνωρίζω).

Αν λόγω χρημάτων δεν υπάρχει η δυνατότητα να αγοραστούν 2 αξιόλογες κιθάρες (ακουστική και κλασική) θα μπορούσα σε αυτήν να φορέσω steel strings ή θα γίνει τόξο???

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή μιας αρκετά καλής ακουστικής taylor 414 και μιας φθηνής/μεταχ. κλασικής.

Εσείς τι πιστεύεται οτι είναι καλύτερο??

Επίσης υπάρχουν τπτ mods ή πετάλια για να φτιάχνουν ήχο κλασικής?? (σε περίπτωση της 2ης επιλογής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τις φορέσεις συρμάτινες χορδές και να μην πάρεις μία godin με συρμάτινες κατευθείαν?  ??? ??? ???

 

Η Godin έχει midi, οπότε μάλλον χρειάζεσαι mods κ πετάλια.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα πολύ καλή παρατήρηση!!! :o :o :o

Αλλά πιστεύω θα το έλυνα αυτό..κάπως..νομίζω(?)

zestair έχεις υπόψην σου τπτ πετάλια για προσομοίωση ήχου κλασικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vodkapower υπαρχουν πολλες εκδοχες που μοιαζουν να αποτελουν λυση στο προβλημα σου,αλλα στην πραγματικοτητα,αν θελεις ηχο ακουστικής και κλασικής κιθάρας,πρεπει να αγορασεις 2 κιθαρες.Οτιδηποτε αλλο (MIDI,modeling,συρματινες χορδες σε κλασικη) ειναι ημιμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Vodkapower, έχεις ανοίξει κατά καιρούς αρκετά threads για αγορά ακουστικής και κλασικής, ενώ το budget σου όλο και ανεβαίνει. Θα σου σύστηνα να μην κάνεις κάποια από τα κλασικά λάθη που γίνονται σε τέτοιες αγορές, δηλ.

 

1. Να ψάχνεις για μια ακουστική που "μπορεί να παίξει τα πάντα".

2. Να επιμένεις στην ηλεκτρακουστικές χωρίς προφανή λόγο, με τον κίνδυνο να καταλήξεις με μια πολύ βαριά κιθάρα με υποδεέστερο ήχο από αυτόν μίας αντίστοιχης ακουστικής.

3. Να πάρεις Ovation επειδή "με τέτοια παίζει ο Meola" και λόγω καλής προενίσχυσης. Έχω 3-4 γνωστούς που αγόρασαν Ovation γι' αυτό το λόγο και κατέληξαν να υφίστανται τον μέτριο έως κακό ακουστικό τους ήχο όταν παίζουν unplugged (δηλ. το 95-100% του χρόνου τους).

4. Να σκέφτεσαι πειράματα σαν αυτό που περιγράφεις στο thread.

 

Η πρότασή μου είναι να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις και έπειτα να κινηθείς προς Martin, Taylor, Larrivée, Lakewood κλπ. Κλασικές και δοκιμασμένες λύσεις. Αλλιώς είναι πολύ πιθανό να τα πούμε μετά από λίγο καιρό στις ...αγγελίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήλε Spy έχεις δήκιο σε όλα όσα λες...

Απλά ψάχνω και ψάχνομαι για κάτι πραγματικά καλό και κλασικό όπως λες, γιαυτό η μια μου επιλογή είναι η taylor και επειδή επίσης όπως λες αν κάνω λάθος θα τα πούμε στις αγγελείες προσπαθώ να ακούσω διάφορες γνώμες απο εσάς που είτε είστε κάτοχοι ή απλά έχετε παραπάνω εμπειρία. Το να δώσω 2000 για κιθάρα είναι πραγματικά πάρα πολλά για εμένα καθώς και για πολλούς άλλους.

Οπότε θα αρκεστώ στην καλή και διαχρονική taylor (εφόσον καταφέρω να ανεβάσω ''πραγματικά'' το budget τόσο).

Anyway ευχαριστώ για τις παρατηρίσεις σου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου