Προς το περιεχόμενο

SATA....πάτα....κιούτα


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τώρα τελευταία ακούω πολλές μ@λ@κίες, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις διαφορές απο τους SATA, firewire κ.τ.λ σκληρούς δίσκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικοί τρόποι να συνδέσεις έναν σκληρό δίσκο με το motherboard. Όλοι τους είναι ικανοί για πολύ ψηλές ταχύτητες (δηλ. επαρκείς ταχύτητες για audio και video). Όλα τα άλλα που ακούς είναι ράδιο-φραντζόλα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Firewire συνδέονται εξωτερικά (συνήθως) ενώ οι SATA εσωτερικά και εξωτερικά (σε νέα Mobo πού έχουν δυνατότητα συνδεσμολογίας SATA2).

 

Τι ακριβώς είπε το ραδιο-παντόφλα και σε μπέρδεψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς είπε το ραδιο-παντόφλα και σε μπέρδεψε?

 

Οτι οι SATA είναι πιο γρήγοροι απο ολους.....οτι οι Firewire είναι πιο γρήγοροι απ'πλους! Ο Καθένας μου έλεγε τα δικά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ δεν ξέρω αν κάνω για παρουσιαστής του ράδιο παντόφλα αλλά από ότι ξέρω οι SATA είναι πιο γρήγοροι από τους IDE (απλούς) δίσκους!

Τώρα για Firewire δεν κατέχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ ποιές είναι οι ταχύτητες που θεωρητικά έχουν:

 

SATA2 300Mb/sec

SATA 150Mb/sec

ATA έως 133Mb/sec

USB2 έως 60Mb/sec

Firewire έως 50Mb/sec

 

*Η διαφορά μεταξύ USB2 και Firewire παρουσιάζεται μόνο σε ιδανικές συνθήκες. Κατα γενικό κανόνα οι firewire έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα μετάδοσης δεδωμένων λόγω διαφορετικού πρωτόκολου σύνδεσης (δεν τρώει resourses του CPU).

 

Στην ταχύτητα του δίσκου πάντοτε θα λάβεις υπ' όψιν σου και τις στροφές του (πχ 7200rpm, 10000rpm κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Wow!, όλοι αυτοί είναι τρόποι σύνδεσης του δίσκου με τη μητρική. Πρέπει να διαχωρήσεις την ταχύτητα του δίσκου (που ΠΡΑΚΤΙΚΑ την μαρτυρά η ταχύτητα περιστροφής - rpm) από την ταχύτητα σύνδεσης με τη μητρική. Για συνδέσεις εντός του κουτιού, η SATA σύνδεση είναι θεωρητικά γρηγορότερη από την PATA (δηλ. IDE), αλλά αν θες αισθητή διαφορά, τότε κάτι γίνεται με τη SATA 2. H firewire και η USB 2.0 είναι πρωτόκολλα εξωτερικής σύνδεσης, όπως ακριβώς είπε ο hindmost. Δηλαδή, για σκληρούς που βρίσκονται μέσα σε εξωτερική θήκη. Στη θήκη αυτή εξομοιώνονται οι "συνθήκες" σύνδεσης με τη motherboard. Δηλαδή, ο σκληρός συνδέεται μέσα στη θήκη με καλώδιο για PATA ή για SATA σύνδεση, και μετά η θήκη συνδέεται με τη M/B μέσω USB 2.0 ή Firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή όντως στην πράξη οι διαφορές ταχύτητας είναι απειροελάχιστες (όταν μιλάμε για την ίδια ταχύτητα περιστροφής), το πραγματικό (και σημαντικό κατ' εμέ) κέρδος στη χρήση SATA δίσκων, είναι ο υποτριπλάσιος όγκος των καλωδίων συνδεσής τους (με συνέπεια την πολύ καλύτερη κυκλοφορία του αέρα στο κουτί) όπως και το τέλος του εφιάλτη των jumper..ωμάτων...(δεν τίθεται πλέον θέμα master και slave.Μπορείς να διαθέτεις εως 4 χωρίς περιορισμούς "αλυσίδας").

To να αλλάξεις λοιπόν ένα ήδη υπάρχοντα IDE δίσκο στο σύστημά σου με SATA δεν έχει ιδιαίτερο νόημα...Στο να αγοράσεις όμως ένα καινούργιο σαν δεύτερο, η επιλογή του SATA είναι εργονομικός μονόδρομος αν υποστηρίζει το πρωτόκολλο η board. Φυσικά το ίδιο ισχύει στήνοντας ένα Pc εκ του μηδενός...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου