Προς το περιεχόμενο

Σας επηρεάζει η εμφάνιση/σκηνική παρουσία ενός καλλιτέχνη ή μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτάω για πολλούς λόγους. Πχ εμένα μου αρέσει πολύ καλλιτέχνης τύπου Eric Johnson ή Julian Lage: ένας σκατόφλωρος επί σκηνής που να μιλάει η μουσική του γι'αυτόν.

 

Κατά καιρούς έχω ακούσει πολλά κουλά. Πχ παιχταράς ο BB King αλλά είναι χοντρός. Και για τον Petrucci το έχω ακούσει αυτό. 

Άλλοι υποστηρίζουν ότι ο καλλιτέχνης πρέπει να έχει και attitude επί σκηνής, για να γουστάρει ο κόσμος. 

 

What's your take?

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει να κάνει με το είδος αλλά και την εποχή.

 

Για το δεύτερο θα πω μόνο '80s και δεν περιγράφω άλλο...Μπορεί κάποια στιγμή να ξαναζήσουμε κάτι παρόμοιο.Κύκλους κάνουν αυτά τα πράγματα.

 

Για το δεύτερο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.Σε πολλά είδη μουσικής το attitude είναι απαραίτητο και κατά κάποιο τρόπο άμεσα συνδεδεμένο με την ίδια τη μουσική.

Οι σταρ της ποπ πρέπει να στραφταλίζουν.

Οι black/deathάδες πρέπει να στάζουν αίμα.

Οι κλασικοί πρέπει να βγαίνουν κολαριστοί.

 

Εσύ ναι μεν κάνεις λόγο για προσωπικό γούστο,αλλά μάλλον είναι η βιομηχανία η ίδια που επιβάλλει ένα κάποιο image code κι εμείς(καλλιτέχνες και κοινό) ακολουθούμε.

 

Αν το πάμε αυστηρά πάντως επί προσωπικού κι εγώ μαζί σου είμαι.Μου αρέσουν οι low profile περσόνες απ' όπου κι αν προέρχονται.

Δηλαδή Perucci χωρίς μούσκουλα δαγκωτό...Άσε που είχε και καλύτερο ήχο τότενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με επηρεάζει.

Πάρα πολύ.

Αλλά όχι μόνο μεμονωμένα στοιχεία.

Π.χ. Στον BB King ΔΕΝ με πείραζε  καθόλου γιατί ήταν χοντρός.

Ίσα ίσα του πήγαινε....άρα και το υποστήριζε. ,

Και για να το φέρω σε σύγχρονα δεδομένα, και σε έναν άλλον KIng , τον άλλον τον Marcus King , που επίσης κολυμπάει στο λίπος νέο παιδί, αλλά το υποστηρίζει και δεν με χαλάει καθόλου.

Άρα με επηρεάζει το λάθος attitude,  που δεν έχει να κάνει τόσο με χαρακτηριστικά σωματομετρικά, αλλά με ύφος, ντύσιμο....κ.λ.π. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επηρεάζει πολύ η συνολική εικόνα και αύρα του εκάστοτε καλλιτεχνη, σε βαθμό που η μουσική μου γνώμη διαμορφώνεται με γνώμονα αυτή την εικόνα σε ποσοστό που πλησιάζει το 50%.

 

Μάλιστα άργησα να το παραδεχθώ στον εαυτό μου αλλά με καλλιτέχνες που δε μου αρέσουν, δυσκολευόμουν να αποδεχθώ τη μουσική τους και ενδεχόμενα καλοδουλεμένα πράγματα, επειδή μου στραβοκαθόταν όχι η σκηνικη παρουσία, αλλά η εικόνα τους και οι απόψεις τους.

 

 

  • Συμφωνώ 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με επηρεάζει καμιά σκηνική παρουσία, απλά είτε με αφήνει αδιάφορο ή μου αρέσει. Αυτά για τη σκηνική παρουσία, σκέτο. Αν μία καλή ή κακή σκηνική παρουσία δεν συνοδεύεται με καλή (για τ'αυτιά μου) μουσική, πέφτει "μαύρο". Δεν βλέπω/πηγαίνω σε lives μόνο και μόνο για να δω μια καλή σκηνική παρουσία, δεν ακούω μουσική με τα μάτια, όπως δυστυχώς κάνει η πλειονότητα των κατοίκων αυτού του έρμου πλανήτη.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επηρεάζει κάποιες φορές, άλλες φορές όχι. Προφανώς είναι πολλοί οι λόγοι, τα στερεότυπα, τα αρχέτυπα που επηρεάζουν το συλλογικό μου ασυνείδητο κατά Γιουνγκ, πάντως σίγουρα επηρεάζομαι ανα περίπτωση από τη σκηνική παρουσία, την εκτός σκηνής εμφάνιση ανά καιρούς, ακόμα και ζωή του καλλιτέχνη, θετικά ή αρνητικά. Άκομα και από τα βιντεοκλίπ, όλα συνδέονται μέσα μου και καθορίσουν το βαθμό αρεσκείας μου μιλώντας γενικά και όχι με κριτηριο τη σκηνική παρουσία μιας συναυλίας.

  • Συμφωνώ 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν με επηρεάζει καμιά σκηνική παρουσία, απλά είτε με αφήνει αδιάφορο ή μου αρέσει. Αυτά για τη σκηνική παρουσία, σκέτο. Αν μία καλή ή κακή σκηνική παρουσία δεν συνοδεύεται με καλή (για τ'αυτιά μου) μουσική, πέφτει "μαύρο". Δεν βλέπω/πηγαίνω σε lives μόνο και μόνο για να δω μια καλή σκηνική παρουσία, δεν ακούω μουσική με τα μάτια, όπως δυστυχώς κάνει η πλειονότητα των κατοίκων αυτού του έρμου πλανήτη.

 Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα γιατί με τα αυτιά ακούμε μουσική, αλλά αν κάποιος ή κάποιοι επάνω στη σκηνή μπορούν να υποστηρίξουν τη μουσική τους και με την εικόνα που βγάζουν- κίνηση, ντύσιμο, παρουσιαστικό-τότε το πράμα απογειώνεται κι ας μην είναι κάποιος/α μονδέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό:

 

Όταν δε σε βλέπουν και σε ακούν μόνο μπορείς προφανώς να είσαι όπως θέλεις.

 

Όταν όμως είτε καλείς τον κόσμο να σε δει από κοντά είτε φτιάχνεις βίντεο με τον εαυτό σου, έχεις ουσιαστικά αναλάβει μια επιπλέον υποχρέωση που αφορά την όραση του άλλου οπότε οφείλεις να έχεις τουλάχιστον κάποια ελάχιστα στάνταρντς όσον αφορά την παρουσία σου. Και όταν λέω παρουσία εννοώ και το πώς παρουσιάζεσαι εμφανισιακά αλλά και τι κάνεις εκεί που βρίσκεσαι (πάνω στη σκηνή ή μπροστά στην κάμερα ενός βίντεο κλιπ).

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Marcus King , που επίσης κολυμπάει στο λίπος νέο παιδί

Ε τότε άκου Kingfish που είναι φέτες ασούμε 😅

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Ε τότε άκου Kingfish που είναι φέτες ασούμε 😅

Για αυτόν τον λόγο ακούω Ελένη Κραβιτς 😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου