Προς το περιεχόμενο

Ταστο μετα το nut (zero fret)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα (ειναι το πρωτο μου θεμα για το 13  ;) )

 

  Σημερα εβλεπα ξανα μια παλια eko που ειχε πεσει στα χερια μου και εκτως οτι δεν σωζεται με τιποτα το σωμα απο την αχρηστία ελεγα μηπως τουλαχιστον μπορω να σωσω το μπρατσο.Και ετσι οπως την κοιτουσα παρατηρησα οτι υπαρχει ταστο αμεσως μετα το nut....

  Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα και καποιες αλλες (παλιες) κιθαρες που ειχαν και αυτες εκει ταστο.

  Αναρωτιεμαι λοιπον,γιατι ? τι προσεφερε ? το εβαζαν επειδη το nut τοτε το τοποθετουσαν μετα την ολοκληρωση της ταστιερας ? μηπως ηταν καποιο σημειο μετρησης ? μηπως ζουμε στο matrix ?  ;D ;D

 

Οριστε και μια φωτο απο την δικια μου

14062009225456b.jpg.2b1b58f1bcfba3b6639e448bdc4d1fca.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται zero fret. Και η πρώτη μου πάμφθηνη ακουστική το έχει.

Λίγες πληροφορίες:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zero_fret

http://www.fretnotguitarrepair.com/repair/electric-guitar/zero-fret.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται zero fret.

Ακριβώς και ήταν πολύ διαδεδομένο εκεινη την εποχή, δεκαετία εβδομήντα και πίσω ;D

 

Α βρε Χρήστο τι μου θύμησες ήταν ακριβώς η πρώτη μου κιθάρα, μπράτσο ωραιότατο κελεμπέκι, σώμα λεύκα -poplar , λούστρο πολυεστέρας ???

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχει κανει μεγαλα αυλακια λογικα δε 8α εχεις θεμα. Αυτο 8α το μαθεις ομως τελευταιο οταν βαλεις χορδες. Με το αντιστοιχο μπασακι μου παντως, το προβλημα παυει να υπαρχει. (μη σου πω και καλυτερα ετσι ;))

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και ήταν πολύ διαδεδομένο εκεινη την εποχή, δεκαετία εβδομήντα και πίσω ;D

 

Α βρε Χρήστο τι μου θύμησες ήταν ακριβώς η πρώτη μου κιθάρα, μπράτσο ωραιότατο κελεμπέκι, σώμα λεύκα -poplar , λούστρο πολυεστέρας ???

 

Το τελευταιο σκελος της μινι αναδρομης σου ηταν "πικρο"  ;D ;D

Αμα δεν εχει κανει μεγαλα αυλακια λογικα δε 8α εχεις θεμα. Αυτο 8α το μαθεις ομως τελευταιο οταν βαλεις χορδες. Με το αντιστοιχο μπασακι μου παντως, το προβλημα παυει να υπαρχει. (μη σου πω και καλυτερα ετσι ;))

Τι προβλημα να υπαρχει ρε ? δεν νομιζω.Ουτως η αλλως για σενα την ξεθαψα γι'αυτο που λεγαμε.  ;)

Σιγα μην βαλω χορδες.Θα την λουστεις εσυ και θα πεις και ευχαριστω  ;D ;D ;D

 

Και το manda σου marie εχει ταστο εκει ? (zero fret :P)

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zero fret οπως εχει γραφτει ηδη.

Ειχε μια ηλεκτρικη vigier που ειχα.

Πολυ καλη ιδεα τελικα για κιθαρες με locking nut που γλιτωνεις απο εκεινο το -συνηθως- αρκετο υψος που κανει σχεδον παντα το πατημα στο πρωτο ταστο να ειναι αρκετα σκληρο και να φαλτσαρει η νοτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρια πισω απο το zero fret,  ειναι να κανει τις ανοιχτες χορδες να ακουγονται το ιδιο με ολες τις υπολοιπες νοτες του οργανου. Δηλαδη "πατημενες", ταστομενες στην ουσια. Το πετυχαινει αυτο οντας λιγο πιο ψηλο απο τα υπολοιπα ταστα ;) Και το κανει πολυ καλα. Τωρα αν το αποτελεσμα ειναι καλυτερο σχετικα με ενα normal μπρατσο ή οχι, ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.

 

Το  εχω δει κυριως να χρησιμοποιειται σε ακουστικα οργανα, βασικα σε μπουζουκια και σε ενα μαντολινο.

 

Στην ηλ. κιθαρα τωρα, καταληγω πως οντως επηρεαζει τον συνολικο ηχο του οργανου (με παρομοιο τροπο οπως ενα brass nut ισως? ας μας απαντησει καποιος σοφοτερος, δεν εχω εμπειρια με τετοια nut!) κανοντας τον ελαχιστα πιο λαμπερο-μεταλικο. Και σιγουρα επηρεαζει και λιγο το feel του μπρατσου-παλι κλασσικα περι ορεξεως κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μπουζουκι δεν έχω δεί zero fret , μερικοι ομως βάζουν στο δευτερο τάστο  πχ  Λα -Σι για να παίζουν λιγο μακαμ  πχ μι - μοριο  ;)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου