Προς το περιεχόμενο

R.E.M. / Kaiser Chiefs / Gabriela Cilmi / C-Real


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παραπανω ονοματα επεζαν σημερα στο Καλλιμαρμαρο, για το "ανοιγμα " του ελληνικου ΜTV... Με αντιστροφη σειρα βεβαια...

 

Ημουνα στο κεντρο, 15-20 μετρα απο τη σκηνη. Ωραιος ηχος, δεν εχανα τιποτα απο τα αυτακια μου...

Το σκηνικο ξεκινησε με C-Real. το γνωστο ελληνικο γκρουπ επαιξε 5-6 κομματια. Το κοινο χαλαρα ακομα. Να σημειωσω οτι το σταδιο ηταν ΦΙΣΚΑ!!! Απο οσο εμαθα, 50.000 ατομα σιγουρα...

 

Ακολουθησε το σχημα της πιτσιρικας Gabriela Cilmi απο την Αυστραλια. Και εδω χαλαρα το κοινο(φανταζομαι λογο του οτι δεν ειναι πολυ γνωστο το αλμπουμ της), με εξαιρεση μια εκτελεση του Whole Lotta Love, οπου πραγματικα το κοινο ξυπνησε αποτομα.

 

Σειρα ειχαν οι εκρηκτικοι Kaiser Chiefs. Οι βρετανοι εδωσαν ρεστα, με τον τραγουδιστη να ξεσηκωνει τον κοσμο με τα χερια του, ειτε με τα σκαρφαλωματα του στα σκηνικα, ειτε με τα punk χοροπηδηματα του. Το παραπονο μου ειναι οτι θα γουσταρα να παιζαν παραπανω κομματια...

 

Για το τελος εμεινε το καλυτερο... R.E.M.  Η μεγαλη μπαντα επαιξε γεματα 90 λεπτα, παιζοντας αναμεσα στα κομματια τους τα πασιγνωστα (σε εμενα και στο ευρυ κοινο) Losing My Religion, Immitation Of Life, It's The End Of The World, και The One I Love. Ο κοσμος ακομα ζωντανος, λιγο πεσμενος θα ελεγα σε σχεση με τους προηγουμενους, αλλα δυνατα.

 

 

Δε θυμαμαι ακριβες setlist των γκρουπ, και ουτε μου εκοψε να το σημειωνω οσο ημουν εκει...

 

Υ.Γ.: το ματακι μου πετυχε τον Superfunk, ο οποιος δεν παρευρισκοταν απλως... ;) :P

Προσθεστε, διορθωστε και οτι εχετε ευχαριστιση.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

By the way, ακουσα και αλλα δυο παιδια να λενε για τον superfunk την ωρα που ηταν με τον κιθαριστα των c-real στις κερκιδες, και καταλαβα οτι ειναι Noizαδες... Μεχρι τοτε ειχα σκαλωσει και θυμομουν να τον λενε telefunk στο φορουμ :P :P :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συναυλια ηταν εκπληκτικη,η οργανωση και ο επαγγελματισμος των ανθρωπων του ιταλικου MTV (αυτοι ειχαν την ευθυνη της οργανωσης) σε ολα τα επιπεδα (ευγενεια,ασυλλυπτη εξυπηρετηση & διευκολυνσεις) ηταν απλα πρωτοφανης & βεβαια η χαλαροτητα και το μηδενικο "σταριλικι" ολων των acts (ειδικα των REM οι οποιοι συμπεριφερονταν σαν να ηταν οι...θειοι απο την Αμερικη μιλωντας με ολον τον κοσμο και τιμωντας με την παρουσια τους ΟΛΑ τα γκρουπ που επαιξαν "κατασκοπευοντας τα" απο το backstage (με εξαιρεση βεβαια τον Stripe ο οποιος ηταν ντιβα αλλα αν δεν ειναι αυτος ντιβα ποιος θα ειναι? εγω?? ;D)   ηταν το κερασακι στην τουρτα .

 

Πανω απο ολα προσωπικα ανατριχιασα ακουγοντας απο κοντα ΤΟΝ ΗΧΟ της ηλεκτρικης κιθαρας που με εκανε να ασχοληθω με το... αθλημα και ανταλλασοντας εστω λιγες κουβεντες με εναν απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες ολων των εποχων δηλ.τον Peter Buck (καναμε και αλλες καγκουριες με τους υπολοιπους τρελλαμενους gear heads ;D οπως να ταλαιπωρησουμε τον θεο ο οποιος αδιαμαρτυρητα και επανειλημενα ανεχτηκε τα παντα απο εμας... ;D απο καγκουροφωτογραφιες  (μαμα,μαμα κοιτα βγηκα φωτο αγκαλια με τον Buck ;D) μεχρι υπογραφες πανω σε κιθαρες! ;D (μιλαμε για total geek out! ;D η γυναικα του ανθρωπου ειχε σκασει στα γελια με την υπερκαγκουρια μας....αλλα μας διαβεβαιωσε οτι "αυτα συμβαινουν παντου" :))

 

Παντως τοσο η παρουσιαση οσο και ο τροπος με τον οποιο "εβγαινε" εξω η "εικονα" (κυριως λογω της απιστευτης σκηνοθεσιας απο τους μαεστρους του ειδους)  ηταν εξωπραγματικες για τα Ελληνικα δεδομενα (μονο τα σποτακια του MTV για την Αθηνα σε εκαναν να νομιζεις οτι ζεις σε...αλλη πολη ;D & σιγουρα θα φερουν πολλους επισκεπτες).

 

Με λιγα λογια εστω και για λιγες ωρες αισθανθηκα χθες Ευρωπαιος... ;D και κοντευα να αναφωνησω "I love my MTV!" ;D

 

Tωρα για τους gearheads δεν τραβηξαμε και πολλες φωτο αλλα οι REM ειχαν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα πανω στη σκηνη

 

http://www.pbs.org/klru/austin/blog/2008/10/gear-rem.html 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε ρε σεις, μη μου ξύνετε την πληγή!

Ας όψεται που είχα κόσμο χθες στο σπίτι και το έχασα. ΜΑΜΩΤΟ!!! :(

 

Κι όσο σκέφτομαι ότι είχα και VIP pass... >:( :'(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι KAISER  CHIEFS τα ΕΣΠΑΣΑΝ κανονικα.

πολυ δυναμικη παρουσια, καταφεραν να ξεσηκωσουν (για αλλη μια φορα) τον κοσμο.

εμενα μου αρεσει αυτη η μπαντα. μπορει τα τραγουδια τους να μην ειναι κατι το ιδιαιτερο, αλλα στα live ειναι παρα πολυ καλοι. σαν να πηγαινεις σε παρτυ...ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ...το οποιο τελικα ειναι και αυτο που μετραει σε ενα live (οπως ελεγε και η διπλανη μου "με κανει να αισθανομαι 16 χρονων")  ;) :)

 

οι REM οπως και να'χει ηταν το μεγαλο ονομα της βραδυας...και φανηκε....

ξεκινησαν δυναμικα, αλλα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, δεν ξεσηκωσαν το κοσμο...

(δεν ειμαι και φανατικος ακροατης των REM) αλλα νομιζω οτι μετα τα 3-4 τραγουδια ο παλμος επεσε λιγακι...ισως να εφτεγαν τα νεα τραγουδια...δεν ξερω...

ΑΛΛΑ, πριν το φιναλε του πρωτου μερος, ξαναζεσταναν τον κοσμο, τον ενθουσιασαν με το βιντεακι πριν το ανκορ (πραγματικα μοναδικη ιδεα) και τον απογειωσαν με τα τελευταια 3 τραγουδια...και εκει για μενα τα καταφεραν...γιατι ο κοσμος τελικα εφυγε οχι μονο ικανοποιημενος, αλλα και ενθουσιασμενος απο τους REM ....

 

μικρα και αλλα:

δεν προλαβα και πολυ τους C:REAL αλλα μου φανηκε οτι ειχαν περισσοτερες κιθαρες απο τους REM  ;D ;D ;D

SF, δεν ξερω αν το παρατηρησες αλλα τις "καγκουριες" που λενε τις εδειξε και στα βιντεο (νομιζω πριν τους REM )  ;D :D :D

"καγουριες"...αλλα εγω ζηλεψα παντως  ::)

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εδειξε μερικες καγκουριες :P

 

Επισης προσεξα τα δεινοσαυρακια πανω στους ενισχυτες του κιθαριστα των R.E.M.. Ο φιλος μου οταν του ειπα για τα δεινοσαυρακια, μου κανει χαρακτιριστικα "ε, και αυτοι απο τοτε ειναι ;D".

Θελω να τονισω κιολας οτι οταν κοιταγα τα δυο πλαινα matrix στους R.E.Μ., νομιζα πραγματικα οτι βλεπω ενα μελετημενο βιντεοκλιπ, εχω την εντυπωση οτι ειχαν δικα τους ατομα για τα φτιαχνουν αυτα που θα φαινονταν στα matrix, σε αντιθεση με τα προηγουμενα σχηματα που εδειχναν τη μεταδοση της τηλεορασης απο οσο καταλαβα... Απιστευτη δουλεια οι καμεραμεν και οι σκηνοθετες .

 

Αργοτερα θα κατσω να ξεκαθαρισω τις φωτο κλπ που τραβηξα, και αμα λεει τιποτα, θα το ανεβασω για οσους δε μπορεσαν...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης προσεξα τα δεινοσαυρακια πανω στους ενισχυτες του κιθαριστα των R.E.M.

 

τα δεινοσαυρακια ειναι ΠΟΛΥ σημαντικα,χωρις αυτα ο θεος απλα ΔΕΝ παιζει (εχει ανθρωπο που τα στηνει και τα ξεστηνει καθε φορα!! :)

 

εχω την εντυπωση οτι ειχαν δικα τους ατομα για τα φτιαχνουν αυτα που θα φαινονταν στα matrix, σε αντιθεση με τα προηγουμενα σχηματα που εδειχναν τη μεταδοση της τηλεορασης απο οσο καταλαβα.

 

οχι δεν ειχαν αλλα απλα ως headliners ειχαν την πλεον προνομοιουχα μεταχειρηση σε ολα (ηχο,φωτα,matrix,σκηνοθεσια) κακα τα ψεμματα ακομα και στο.....ροκ το πρωτο ονομα στη μαρκιζα παιρνει το 100% του ...μαγαζιου... ;D

 

Παντως και ο ηχος των c-real των οποιων η κονσολλα εκανε το...1/100 απο αυτη των REM ( ΔΥΟ Midas XL8 ειχαν οι ...ατιμοι.... :o)  ηταν πολυ καλος και οι ηχοληπτες τους (πανω +κατω) ηρωϊκοι.....

 

 

οι KAISER  CHIEFS τα ΕΣΠΑΣΑΝ κανονικα.

 

Οντως.Και ηταν και ο ορισμος του British Gentleman backstage.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόλη δεν σας πρόλαβα,ρε γμ το.. :( Η Gabriella πολύ καλή φωνή και ΠΟΛΥ ομορφη γυναίκα.

Για τους kaiser chiefs δεν εκφέρω άποψη,γιατί σιχαίνομαι τα ΠΑΝΤΑ από αυτή τη μπάντα! :D

Οι r.e.m. φυσικά είχαν καταπληκτικό ήχο,και,αν και ποτέ δεν μου άρεσαν πολύ,ανέβηκαν ένα-δύο σκαλιά στην εκτίμησή μου..(όχι οτι χέστηκαν οι ίδιοι,φυσικά  ;D) Κιθαρίστας και τραγουδιστής τους απλά respect..Γενικά όμορφο Live,ίσως κι επειδή ήμουν με τον έρωτα  ;D...

Πολύυυυυς κόσμος ρε παδί μου...

Η λέξη-κλειδί σίγουρα ήταν το τσάμπα!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους. Και εγώ ήμουν παρόν στη συναυλία των R.E.M. Ήταν η δεύτερη φορά που τους έβλεπα μετά το 1999 και περιττό να πω ότι μαγεύτικα στην κυριολεξία. Εγώ ειλικρινά πήγα μόνο για τους R.E.M. (και 200 ευρώ να είχε το εισητήριο θα τα έδινα απλόχερα) και διαπίστωσα ότι ήμουν από τους ελάχιστους (έως μηδαμινούς) που γνώριζαν π.χ. το Rockville. Εννοείται ότι έχω όλη την δισκογραφία των R.E.M., γνωρίζω όλους τους στίχους των τραγουδιών από όλα τα albums οπότε λόγω της αγάπης που τους έχω και τους ακούω μισή ζωή, από τα 14 (τώρα είμαι 30), στενοχωρήθηκα πολύ που δεν απέκτησα pass για να τους γνωρίσω και από κοντά και πιο πολύ τον Michael Stipe. Το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι και του χρόνου, αλλά δεν το βλέπω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου