Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρο-ακουστική στα 1000€ περίπου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδάκια ήρθε ή ώρα να κάνω σιγά σιγά την κίνηση... Κατέβηκα και αθήνα και έπαιξα με καμιά δεκαπενταριά κιθαρούλες, και έχω ακόμα να δοκιμάσωωωω αρκετές! :) Θα ήθελα όμως και τη γνώμη σας....! Προτάσεις; Επίσης, σε ποια μαγαζιά έχουν αρκετές, ώστε να μπορώ να κάνω κάποια a/b tests? Μέχρι στιγμής σε αυτήν την κατηγορία τιμής (μέχρι 1500 για να είμαι ακριβής είναι η τιμή ελλάδας, και θα ήθελα να την πάρω από εδώ όντως) με εντυπωσίασαν πραγματικά οι Takamine, που στα χέρια μου και στα αυτιά μου έκατσαν καλύτερα από ό,τι άλλο άκουσα/έπαιξα μέχρι τώρα! Προσανατολίζομαι ίσως μέχρι τώρα στις Natural/Supernatural της Takamine.... αλήθεια ξέρετε τι διαφορά έχουν οι δύο σειρές μεταξύ τους (if any);

 

Specs! Θέλω φυσικά να με βολεύει στο χέρι η κιθάρα, και προφανώς θα κατέβω να τις δοκιμάσω, αλλά σε γενικές γραμμές καθ'ότι κλασσικός με βολεύουν κιθάρες με διαστάσεις κλασσικής και στο σώμα κ στο μπράτσο. ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ: θέλω η κιθάρα να έχει ΚΑΛΟ ακουστικό ήχο!! Δεν την παλεύω με κιθάρες που στο pa σπέρνουν αλλά αν πας να παίξεις στο χαλαρό στο σαλόνι σου ακούγονται αισχρά... Επιπλέον, σχεδόν απαραιτήτως θα ήθελα cutaway. Αν είναι δυνατόν να αποφύγω αυτό το σιχαμερό αίσχος που λέγεται pickguard.... θα το ήθελα ;D Γενικώς στο οπτικό όσο πιο απλή τόσο καλύτερα, δηλαδή να μην έχει ούτε καν inlays στην ταστιέρα θα το προτιμούσα :)

 

Και τώρα που είπα τις βλακείες μου (ντάξει, τα δύο τελευταία απλά τα λέω για να πω τον πόνο μου ;D αλλά οι διαστάσεις και το cutaway όντως με απασχολούν ;)) έχετε προτάσεις.....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ψάχνεις μια Furch είναι εξαιρετικές κιθάρες,

και νομίζω οτι έχει κάποια μοντέλα στο 1000ρικο.

Κάποια φτηνά μοντέλα της Martin?

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια GIBSON Songmaker

 

χαλαρα το καλυτερο value for money στις ακουστικες κιθαρες αυτη τη στιγμη

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=5d19995b35d66874680fac9c54222874&sw=gibson+songmaker&x=0&y=0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια GIBSON Songmaker

 

χαλαρα το καλυτερο value for money στις ακουστικες κιθαρες αυτη τη στιγμη

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=5d19995b35d66874680fac9c54222874&sw=gibson+songmaker&x=0&y=0

 

+1

 

Tην είχα προχθές στα χέρια μου από έναν φίλο που την πήρε και δεν πίστευα ότι αυτή η κιθάρα είναι σ αυτά τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ναι ε;;; Σε ποιο μοντέλο όμως αναφέρεστε, γιατί βλέπω μεγάλο range τιμών...! Μήπως ξέρετε και πού μπορώ να τις δοκιμάσω;

 

BTW, επειδή μιλάμε για κιθάρα που θέλω να χρησιμοποιήσω στο studio και αργότερα και σε live, με ενδιαφέρει περισσότερο το απόλυτο value παρά το value for money, παρ'ότι βέβαια δεν διατίθεμαι να πληρώσω 300,000€  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μίλησες για λιτότητα, απουσία pickguard κ γενικά καλό ακουστικό ήχο, σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτήν: Tacoma DM9 CE-6!

Έχω την απλή έκδοση χωρίς το LR Baggs, κ η κιθαρούλα είναι απίστευτη.

Φοβερός ακουστικός ήχος, μασίφ mahogany πλάτη-πλαινά, χοντρό μπράτσο.

 

Η απλή κάνει 550ε, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο ηλεκτροακουστικός ήχος, παίρνεις αυτήν κ της βάζεις πολύ καλύτερο σύστημα από το LR Baggs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες, τώρα που γύρισα από Νορβηγίες και τελείωσα από εξεταστικές......... ξέρετε πού μπορώ να δοκιμάσω όλες αυτές τις κιθάρες που αναφέρατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου