Προς το περιεχόμενο

προτασεις για αγορα ηχειων δαπεδου + ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bρε παιδιά, αυτά τα διαβάσατε;

 

Kαλές όλες οι ανωτέρω προτάσεις και πρόθυμοι οι συνφορουμίτες, αλλά το να ακούς mp3 σε ιδιαίτερα προσεγμένα μηχανήματα (και επίσης, αν και αμελητέο μπροστά στην απόδοση mp3, έχοντας σαν DAC - digital to analog conv. - την κάρτα ήχου σου) είναι πέταμα χρημάτων. Τα μηχανήματα αυτά θα αναδείξουν τη μουσική σου μονάχα αν ακούς κανονικά cd και βινύλια. Αυτή είναι η γνώμη μου και ελπίζω να απαντώ στην αρχική σου ερώτηση. H αναβάθμιση που θα μπορούσε να γίνει έγκειται στα ηχεία.

 

 

 

με πρόλαβες μπαγάσα  ;D  

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bρε παιδιά, αυτά τα διαβάσατε;

 

Kαλές όλες οι ανωτέρω προτάσεις και πρόθυμοι οι συνφορουμίτες, αλλά το να ακούς mp3 σε ιδιαίτερα προσεγμένα μηχανήματα (και επίσης, αν και αμελητέο μπροστά στην απόδοση mp3, έχοντας σαν DAC - digital to analog conv. - την κάρτα ήχου σου) είναι πέταμα χρημάτων. Τα μηχανήματα αυτά θα αναδείξουν τη μουσική σου μονάχα αν ακούς κανονικά cd και βινύλια. Αυτή είναι η γνώμη μου και ελπίζω να απαντώ στην αρχική σου ερώτηση. H αναβάθμιση που θα μπορούσε να γίνει έγκειται στα ηχεία.

 

 

 

εχεις δικιο σε ολα αλλα δεν θα ακουω για παντα ετσι μουσικη αλλα μονο προσωρινα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις 2 ή περισσότερα κανάλια;

Θέλεις phono;

Θέλεις λάμπα;

Θέλεις remote;

Τι ηχεία θα οδηγήσεις;

Ti ήχο γυρεύεις (relaxed, τονισμένο στα άκρα)

 

Thanks audiokostas! :)

ενας ενισχυτης λαμπα του τσακιριδη ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει μεχρι τωρα...δεν εχω ακουσει βεβαια και πολλα!

 

γιαυτα που με ρωτησες:

 

>ψαχνω μονο για δικαναλο.

>θελω phono.

>αν κρινω απο αυτο που ακουσα απο τσακιριδη θα ηθελα λαμπα.

>remote?δηλαδη;

>μου αρεσει ο ηχος να ειναι γεματος και ζεστος....δεν ψαχνω για ακρα και γενικα εχω μια συμπαθεια στα χαμηλομεσεα και οχι στα πολλα πριμα...

 

 

gkara και dkall thanks για τις συμβουλες!θα τις λαβω σοβαρα υποψιν! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν προκειμένω τσέκαρε αυτά τα ηχεία για να ξεκινήσεις συγκρατημένα και με κάτι καλό και "τίμιο":

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500524

και στην συνέχεια ρίξε επίσης μια ματιά για κάτι τέτοιο:

http://www.rotel.com/UK/products/ProductDetails.htm?Id=43, γύρω στα 450 ευρώ με έξοδο για οδήγηση τελικού ενισχυτή, ώστε να προσθέσεις αργότερα (αν θελήσεις) ένα μικρό τελικό (RB 06) με σκοπό να διενισχύσεις τα παραπάνω ηχεία. Έτσι έχεις τον ολοκληρωμένο για τις ψηλές και τον τελικό για τις χαμηλές. Με αυτόν τον τρόπο οδήγησης θα έχεις το maximun από τα ηχεία σου. Γι'αυτό όμως θα χρειαστείς και τετρακαλωδίωση...

(Κατά την γνώμη μου η διενίσχυση είναι πολύ ποιο τίμια πρόταση από σημαντικά ακριβότερες "εξωτικές" υλοποιήσεις που χρησιμοποιούν απλή σύνδεση)

Με τα 2000 ευρώ που έβαλες ως όριο με τις παραπάνω "χαιφιντελίδικες" επιλογές παίρνεις διενίσχυση με ισορροπημένο και ντελικάτο ήχο και άριστο έλεγχο χαμηλών, καθώς επίσης σου περισεύουν και χρήματα για να αγοράσεις και ένα "χαιφιντελίδικο" CDP.

 

να σου πω την αληθεια με μπερδεψες λιγο με τα παραπανω αλλα θα το ψαξω να δω τι παιζει..στο μυαλο μου ειχα εναν ενισχυτη,δυο ηχεια και τερμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη έχεις pm.

 

Οσο για την κουβέντα, να επισημάνω την έκπληξη μου για την αδιαφορία τις πλειονότητας των συμφορουμιτών για τπ σύστημα αναπαραγωγής της μουσικής, όπως διαφάνηκε από το thread που επιχείρησα να ανοίξω.

Εντάξει δεν συμφωνώ με τις ακρότητες του High End αλλά όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά να καθόμαστε και να ψάχνουμε ποιόα λάμπα και ποιό ξύλο και ποιό πάχος χορδής και και , όταν αναπαράγουμε είτε την μουσική μας είτε την μουσική που παραθέτουμε ως πρότυπο από mp3κουτα............... ε να ξέρω γω.

Ακούς και λέει ότι ο τάδε έβγαζε λίγο πιο παχύ το distortion από το δικό του/σου/μου όταν έχει ακούσει τον ήχο από μηχάνημα που του έχει κλέψει όλα τα ηχοχρώματα.

Τεσπά.

Μπορεί και να κάνω λάθος.....................

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την κουβέντα, να επισημάνω την έκπληξη μου για την αδιαφορία τις πλειονότητας των συμφορουμιτών για τπ σύστημα αναπαραγωγής της μουσικής, όπως διαφάνηκε από το thread που επιχείρησα να ανοίξω.

 

Εντάξει δεν συμφωνώ με τις ακρότητες του High End αλλά όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά να καθόμαστε και να ψάχνουμε ποιόα λάμπα και ποιό ξύλο και ποιό πάχος χορδής και και , όταν αναπαράγουμε είτε την μουσική μας είτε την μουσική που παραθέτουμε ως πρότυπο από mp3κουτα............... ε να ξέρω γω.

 

Ακούς και λέει ότι ο τάδε έβγαζε λίγο πιο παχύ το distortion από το δικό του/σου/μου όταν έχει ακούσει τον ήχο από μηχάνημα που του έχει κλέψει όλα τα ηχοχρώματα.

Τεσπά.

Μπορεί και να κάνω λάθος.....................

 

Όχι, δεν κάνεις λάθος... απλά υπάρχει η αίσθηση ότι αυτό το κομμάτι της καθημερινής μας ζωής είναι για τους "μερακλήδες", όπως επίσης υπάρχει και η έλλειψη χρημάτων για να διατεθεί προς τα εκεί (ή η διαφορετική ιεράρχηση άλλων αναγκών - μορφών ψυχαγωγίας). Κάτι παρόμοιο σχολίαζα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=159495.msg231222#msg231222

 

H "αδιαφορία" όπως λες προς το ωραίο θρεντ που άνοιξες οφείλεται στα ανωτέρω... πχ με ποια καρδιά θα σου πούμε με τι κονσερβοκούτια ακούμε μουσική;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός είμαι εγώ να κρίνω πως και με τι ακούει΄ο άλλος ;

 

Απλώς να πω την αλήθεια, για τους ανθρώπους που παράγουν ήχο και νοιώθουν ζεστά για το ζήτημα αυτό, περίμενα κατιτις παραπάνω.

 

Εξάλλου δικαιούνται να ομιλούν περισσότερο από τους high end

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω την αληθεια με μπερδεψες λιγο με τα παραπανω αλλα θα το ψαξω να δω τι παιζει..στο μυαλο μου ειχα εναν ενισχυτη,δυο ηχεια και τερμα...

 

Με βάση αυτά που γράφεις πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις προς την κατεύθυνση της διενίσχυσης λόγω του καλύτερου value for money που προσφέρει. Η περιγραφή που κάνεις σχετικά με το ηχόχρωμα που περιέγραψες ταιριάζει με τα μηχανήματα που σου πρότεινα αρχικά. Η τιμή που μπορεί να βρεις τα ενισχυτικά και τα ηχεία που σου πρότεινα είναι γύρω στα 1200-1300 ευρώ. Αν δεν σε ενδιαφέρει ο τηλεχειρισμός μπορείς να επιλέξεις το φθηνότερο μοντέλο ολοκληρωμένου και να ρίξεις το κόστος περίπου 100 ευρώ.

Καλό θα ήταν να ακούσεις το σύστημα (τα συστήματα) με μια καλή εγγραφή που την γνωρίζεις. Πρόσεχε τα "παραπάνω" που θα σου προτείνουν οι πωλητές αν δικαιολογούν την επιπλέον χρέωση και αξιολόγησε αν αυτά τα "παραπάνω" τα χρειάζεσαι. Αφιέρωσε σημαντικό χρόνο στο ψάξιμο και απέφυγε τις παρορμητικές αποφάσεις "υπό την επήρεια πωλητών".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα ομολογήσω ότι δεν ξέρω να απαντήσω:

 

ΓΙΑΤΙ;

 

Γιατί πολύ απλά ασχολούμαι επαγγελματικά με τη μουσική, και ενώ χάλασα τα ίδια, περίπου, χρήματα για τα ηχεία μου (και τους δύο ενισχυτές), η δουλειά τους είναι άλλη μάλλον.

 

Στη περίπτωση του producer/composer/mixer/etc τα ηχεία πρέπει (γενικά) να είναι ουδέτερα! Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, που ασχολούμε με 2-3 είδη μουσικής, θέλω να έχω FLAT responce!

 

Απο την άλλη για ένα... home cinema, ή κάποιο καλό ηχοσύστημα (HI-FI), μπορεί να διάλεγα κάτι πιο χρωματισμένο!

 

Για να είμαι και ακριβείς αγόρασα:

http://www.pmc-speakers.com/42.html

και

http://www.flyingmole.co.jp/new_en/products/new_product/dadm100pro2/ (δύο)

 

Είμαι πανευτηχείς με τα ηχεία μου, και μόλις φτιάξω και το χώρο μου θα είμαι ακόμη καλύτερα!

 

__________________

 

Τάκη,

 

να είμαστε ειλικρινεις!

 

Για να έχεις μια προσωπική απόλαυση, για να ακούς μόνος σου, μήπως να πας για τίποτα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακουστικά; Δε σε νοιάζει να κρίνεις, να γράφεις, να μιξάρεις, σε νοιάζει να ακούς ΚΑΛΑ. Και τα καλά ακουστικά είναι καταπληκτικα σε αυτό! Ακόμη και αν δεν σου δίνουν την αίσθηση του ρεβερμπ, του χώρου, σε κουράζουν με πολύ χρήση κλπ...

 

 

Όπως πάντα μια διαφορετική ιδέα... ;) Μπορεί να μην ταιριάζει στον καθένα, αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικο δεν μου αρεσει η λυση των ακουστικων...γιατι πολλες φορες δεν ακουω μονος μου μουσικη,αλλα και μονος μου να ειμαι προτιμω να βγαινει ο ηχος απο 2 καλα ηχεια! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου