Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σε multicable


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει ένα 40multi , αγοράζοντας ένα καλώδιο (klotz) 30 μέτρων και βάζοντας μόνος μου τα βίζματα (proel) και box (neutrik).

απο ολα αυτα, έχω το εξής πρόβλημα:

σε καποια κανάλια μου εχω ενα θόριβο που δεν ειναι συνεχόμενος, σαν να τσαλακώνεις χαρτί.Αυτο συμβαίνει μονο όταν εχω ανοιχτό το fantom power!

τι μπορει να ειναι??  ??? ??? ??? ::) ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω ότι δίνεις phantom σε περιοχή (πολλά κανάλια μαζί)

δοκίμασε να βγάλεις να υπόλοιπα καλώδια της περιοχής και

τσέκαρε ξανά

 

κατά πάσα πιθανότητα ακουμπάνε κάποια καλώδια μεταξύ τους

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γειωση κάνει επαφή με το καλώδιο που περνάει η τάση του phantom power. Στα xlr βύσματα τα 3 καλώδια ΔΕΝ πρέπει να βρίσκουν με την γείωση.

Επίσης αν δεν είναι όλες οι συνδέσεις balanced βεβαιώσου για το σωστό γεφύρωμα στα pin 1 & 3.

 

Η λύση είναι ... Πολύμετρο και μετράς ένα-ένα τα καλώδια απο το box στα στα βύσματα.

 

http://www.soundcraft.com/palz.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πηγες συνδεδεμενες οταν παρουσιαζετε ο θορυβος ή οχι?

Αν δεν εχεις τιποτα συνδεδεμενο παρα μονο το multi/box τοτε εχεις κολλησει σε καποια απο τις εισοδους το hot ή το cold πανω σε ground.

Επισης να εχεις  υποψιν σου οτι οταν κοβεις το καλωδιο με κοφτακι μπορει να δημιουργησεις "πληγες" οι οποιες να μην φαινονται με γυμνο ματι και να δημιουργουν βραχυκυκλωμα / θορυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δήνω phantom ανά περιοχή (1-8)(9-16)....

δεν εχω μπει στη διαδικασια να δω με το πολυμετρο ακομα!αυτο που φοβόμουνα ειναι οι κολήσεις αλλα δείχνουν καλές.

έχω ξαναασχολιθεί με καλώδια αλλά ποτέ με multi!και τρελένομαι γιατί ειναι ακριβώς το ήδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου