Προς το περιεχόμενο

Eνδιαφερον αρθρο για το Boss BD2 (mods)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παροτι πολλοι τα σνομπαρουν (μαλλον λογω του οτι ειναι η πεπατημενη στο θεμα "πεταλακια" και οχι κατι ιδιαιτερα fancy σε σχεση με τον καταιγισμο boutique pedals που κυκλοφορουν), ανεκαθεν πιστευα οτι καποια Boss πεταλια ειναι εξαιρετικα και ισως καλυτερα απο πολλα boutique. Δυο που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο Boss CE2, Boss PH1R (αν δεν ειχε και αυτο το volume boost θα ηταν τελειο)

 

Ακομα ενα εξαιρετικο πεταλακι οχι ομως στη στοκ μορφη του το οποιο εχει καταφερει να διωξει απο την πεταλιερα μου απειρα boutique πεταλια (μεταξυ αλλων barber small fry, butler tube driver διαφορα mi audio  :o :o :o :o :o και πολλα ακομα) εiναι το Βοss BD2. Στοκ απεχει πολυ απο το τελειο, modded ομως μεταμορφωνεται (πιο γνωστη mod  αυτη του Keeley, εγω προτιμησα του monteallums). Βρηκα λοιπον ενα ποιλυ ενδιαφερον και δωρεαν αρθρο σχετικα με το συγκεκριμενο πεταλι που ισως ενδιαφερει και αλλους:

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2008/Nov/Boss_BD_2_Mods.aspx

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλος ένας που είναι γραμμένος στο newsletter του Brian  ;)

Και εγώ είμαι της άποψης πως κάποια γνωστά πετάλια όταν τροποποιηθούν ακούγονται το ίδιο καλά με τα "boutique",τα οποία ώς επί το πλείστον είναι κλώνοι των "συνηθισμένων υπόπτων" (βλ. tubescreamer)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει και εγω την Monte Allums μετατροπή και πράγματι έγινε πολυ καλλίτερο, άλλο πετάλι.

 

Και με την ευκαιρία θα ήθελα να θίξω -ειδικά για τους νεώτερους- το θέμα του να βλέπουμε συγκεκριμένα πετάλια του "εμπορίου" στον εξοπλισμό διάσημων μουσικών και να πιστέυουμε ότι αν τα αγοράσουμε θα είναι τα ίδια με του Gilmour, Vai κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πολυσκας μεχρι και το 2000 που ξεκινησε η μοδα του modding τα ΙΔΙΑ ηταν... ;)

 

Ολο...το ροκ μεχρι και τα τελη του 90 με στοκ BOSS,IBANEZ,MXR & EH γραφτηκε (τοτε οι ανθρωποι ηταν απλοι και...δεν ειχαν πονηρια και την εβγαζαν με ...ψωμια και ελια... ;D ;D)

 

Μου κανει εντυπωση πως αλλαζουν οι καιροι ομως...θυμαμαι το 80 εφερα απο τις ΗΠΑ μετα τις καλοκαιρινες διακοπες μου το....πρωτο ισως BOSS ΟD1 & ενα BOSS DM2 & ολοι οι κιθαριστες που ηξερα μαζευτηκαμε στο σπιτι μου και τα...θαυμαζαμε ενω ειχα γινει αντικειμενο τρελλης ζηλιας για τον "εξωτικο" εξοπλισμο μου (πραγμα φυσικο μια και στην καλυτερη οι Ελληνες κιθαριστες παιζαν τοτε με κατι...Coron που εφερνε ο Αρμαος...... ;D ;D,τα BOSS ηταν το ΟΝΕΙΡΟ ολων...)

 

o tempora o mores!  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρύβε χρόνια ...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Εγω είχα πάρει ένα MXR Distortion & ένα πορτοκαλί Phaser και ένοιωθα ότι πλέον είχα "ΗΧΟ". Το ότι είμουνα κουλός δεν με είχε προβληματίσει ιδιαίτερα τότε ...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είμουνα κουλός δεν με είχε προβληματίσει ιδιαίτερα τότε

 

εγω ειμαι...ακομα κουλος οποτε δεν προβληματιζομαι ουτε τωρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάνω που κοίταζα εδώ http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?p=16030659#post16030659 βρήκα το thread (μέσω google - ντροπή μου και αίσχος μου που δεν πήρα πρέφα το thread).

 

Thanks Φεντεριάρη......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου