Προς το περιεχόμενο

Axe FX Ultra, τα «φώτα» σας please


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συγκεντρώσει πλέον το ποσό που απαιτείται για την απόκτηση του Axe FX.

Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους ή γνώστες του θέματος για το τι παρελκόμενα θα χρειαστώ, δηλαδή:

 

Τι controller προτείνετε;

Χρειάζομαι Wah και Volume pedal και σαφώς να αλλάζω τους ήχους με σχετική ευκολία.

 

Αυτήν τη στιγμή παίζω με Line 6 POD 2.0 στην Lexicon Omega και έπειτα σε «οικιακής» χρήσης Yamaha ενισχυτή με Dali ηχεία.

Θεωρείτε απαραίτητη την απόκτηση καμπίνας ή μόνιτορ ώστε να αποδοθεί καλύτερα ο ήχος ή είναι απλά nice to have εξοπλισμός και μπορώ να συνεχίσω να κάνω την δουλειά μου με τα παραπάνω;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα χρειαστώ και είναι απαραίτητο ή έστω μια καλή επιλογή που πρέπει να έχω στο μυαλό μου;

 

Και μια τελευταία ερώτηση, σαν τρόπος λειτουργίας είναι κάτι που θα χαρακτηρίζατε «εύκολο» σαν μηχάνημα ή θέλει Phd για να βγάλεις άκρη;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από το ενδιαφέρον review σου, υποθέτω πως μπορώ κάλλιστα να ξεκινήσω «απλά» με το Axe FX και ένα midi controller παίζοντας καρφί στην κάρτα ήχου και έπειτα να επενδύσω ενδεχομένως σε FRFR (που δεν έχω ιδέα τι παίζει) ή σε SS PA και καμπίνα, right;

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο midi πεταλιερα σου προτεινω αυτες της Liquid foot διοτι ο κατασκευαστης τους,αν και ολιγον στριμμενος, τις προγραμματιζει σε συνδυασμο με το axe fx και δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα compatibility . Παιρνεις και 2 EBMM volume πεταλια και τα ρυθμιζεις το ενα για wah και το αλλο για volume ή για να ανεβοκατεβαινεις γρηγορα στο settings.

 

Τωρα σε σχεση με το frfr ηχειο δεν εχω ακομα πειστει απολυτα αν ειναι η ιδανικη επιλογη για την axe fx ή αν το πλασαρουν ετσι στην fractal για να τα αγοραζεις πακετο.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο προγραμματισμός του Liquid με το Axe FX, αλλά κάνει σχεδόν τα διπλάσια χρήματα από το Behringer που παίζει ο Marillion και από ότι καταλαβαίνω κάνει την δουλειά του χωρίς πρόβλημα…

 

Τα EBMM είναι Earnieball MusicMan ή κάποια άλλη μάρκα;

 

Μιας και δεν έχω άποψη για συνδυασμό του Axe με FRFR ή κάποιο τελικό και καμπίνα, σκέφτομαι να αρκεστώ αρχικά στον υπάρχον (ο Θεός να τον κάνει) εξοπλισμό και μετά να επιχειρήσω το οτιδήποτε αφού θα έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα ebmm ειναι τα ernie ball.

Καποιος εβαλε στις αγγελιες το behringer που ζητας . Αντε χτυπα το !  ;D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή με έχει απασχολήσει το θέμα, για μελλοντική δική μου... βουτιά στον κόσμο του Axe-Fx, νομίζω ότι το Behri είναι ό,τι πρέπει τουλάχιστον για την αρχή.

 

Από κει και πέρα, αν θέλεις να παίζεις "αυτόνομα", ο ART SLA-1 είναι ένας linear solid state τελικός που προτιμούν πολλοί. Μπορείς να τον συνδιάσεις με ένα passive monitor και είσαι έτοιμος για practice, πρόβες αλλά και live.

 

Εννοείται ότι, για αρχή, μπορείς να βολευτείς και με μια κονσολίτσα και 2 αξιοπρεπή active monitors που μπορεί να έχεις στο home studio.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Behringer ειναι μια χαρα αν της αλλαξεις την eprom με αυτην

 

http://www.ossandust.be/

 

με 16 ευρω κ μια απλη διαδικασια αλλαγης ( αν δυσκολευτεις εδω ειμαστε!) γινεται ακριβως αυτο που θελεις!!! Υπαρχει κ ο editor για να μην μπλεκεις με προγραμματισμο μεσω των ποδοδιακοπτων. Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

http://www.voes.be/fcb1010/index.htm 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Behringer ειναι μια χαρα αν της αλλαξεις την eprom με αυτην

 

http://www.ossandust.be/

 

με 16 ευρω κ μια απλη διαδικασια αλλαγης ( αν δυσκολευτεις εδω ειμαστε!) γινεται ακριβως αυτο που θελεις!!! Υπαρχει κ ο editor για να μην μπλεκεις με προγραμματισμο μεσω των ποδοδιακοπτων. Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι

 

http://www.voes.be/fcb1010/index.htm   

 

Το ωραίο με την Behringer είναι πως είναι τόσο φτηνή, την βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένη και παντού, και με το κόστος ενός καλού controller χωρίς expression pedals μπορείς να έχεις... πέντε Behringer!

 

Η ερώτηση μου είναι: εκτός της κορυφαίας ποιότητας κατασκευής, οι καλοί controllers τύπου Voodoo, Liquid Foot, Axess, κλπ, προσφέρουν κάτι περισσότερο λειτουργικά από την Behringer? Που να έχει σημασία σε live βασικά....

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η Fractal ετοιμαζει τον δικο της controller αλλα ετοιμασου για κανα 500αρικο!!!!!

Την ιδια απορια εχω κ εγω , τι παραπανω προσφερουν οι '' καλοι'' controller.

   

  Στην Behringer εχω ορισει την πανω σειρα για να κανω on k off τα εφε κ την κατω για να αποθηκευω patches. To ενα πεταλι για volume κ το αλλο για wah κ expression (σε καθε patch κανει την δουλεια που το εχεις προγραμματισει). Μαλιστα με 7pin midi cable μπορεις με την αναλογη μαστορια να μεταφερεις κ την τροφοδοσια της πεταλιερας ετσι ωστε να μην εχεις το προσθετο καλωδιο τροφοδοσιας.!!! Με την Uno eprom κ τον editor κανεις σχεδον τα παντα!! ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου