Προς το περιεχόμενο

Θα βάζατε EMG μαγνήτες σε μια GIBSON LES PAUL?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για να αλλάξω τους burstbucker pro (τους οποίους δεν συμπάθησα ποτέ) απο μια Gibson les paul standard του 2005.

Τα ειδη που παιζω κυρίως ειναι Blues-heavy blues-rock-hard rock μεχρι hair metal/poser κτλ και λιγο κλασσικο Heavy! Ενα φεγγάρι ειχα αγορασει μια Usa Deluxe Strat σε καλη τίμη που ειχε πανω της EMG μαγνητες, συγγεκριμένα 89/SA/SA σκεφτομαι οκ, θα τους αλλάξω αμέσως (δεδομένου οτι παντα ακουγα να λενε οτι οι active ειναι dead sounding, hollow, no character κτλ) αλλα μου ειχάν κανει τρομέρη εντύπωση, εμενα μου αρεσαν και ειχαν τρομερο balance!

 

Τωρα σε Les Paul δεν ξέρω και θέλω την γνώμη σας!

 

Οτι προτασεις μου δώσετε ειναι φυσικά δεκτες!

Επεξεργασμένο από Billytheking86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Billytheking86 changed the title to Θα βάζατε EMG μαγνήτες σε μια GIBSON LES PAUL?

Στη θέση σου δεν θα έβαζα active emg καθώς είναι πολύ heavy ο ήχος, και θα ζοριστείς λιγο με τα blues.  Υπάρχει και η μεση λύση, να βάλεις ένα σετ JB/Jazz ή custom 5/ jazz της seymour (μια χαρά για μεταλ), ή ένα πιο ροκάδικο σετ από GAS (gastation/Pafoid N plus) όπου παίζει τα παντα, με έμφαση στο hard rock. 

 

Από την άλλη, εάν σου άρεσαν, τότε προχώρα...

 

Σε τι rig κουμπώνεις την lp?

  • Συμφωνώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως ...........

 

ΝΑΙ

Αν αυτό μου έκανε κλικ στην ψυχούλα μου και στα αυτάκια μου. 

Μαγνήτες είναι, αν δεν....... , κολλητήρι και ξαναμανά στα προ EMG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Οπτικά δε θα μου το επέτρεπε η συνείδησή μου
Β)τεχνικά θα πρέπει να μπει λίγο ή πολύ χέρι για να κάνεις χώρο για τη μπαταρία

Γ)Χίλιες λύσεις δεν υπάρχουν πια και σε passive επιλογές; Αφού δεν ανήκεις στους βορβορώδεις 😆 απ' ότι γράφεις...

 

Οπότε, γιατί όχι; Κάντο! 😀

 

ΥΓ: έχει πάρει το μάτι μου κάτι EMG με το look του κλασικού "καπακωμένου" humbucker τα τελευταία χρόνια. Δεν τους έχω δει από κοντά όμως. Είναι κοντά στο real deal άραγε; Αυτό ίσως να αχρήστευε το "πρόβλημα" στο μάτι, για όποιον είναι πρόβλημα. Και να φέρνει το τελικό αποτέλεσμα πιο κοντά στη μαμίσια κατάσταση αλλά και με τον active ήχο, αν δε γίνεται αλλιώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ECC803s είπε

Α)Οπτικά δε θα μου το επέτρεπε η συνείδησή μου
Β)τεχνικά θα πρέπει να μπει λίγο ή πολύ χέρι για να κάνεις χώρο για τη μπαταρία

Γ)Χίλιες λύσεις δεν υπάρχουν πια και σε passive επιλογές; Αφού δεν ανήκεις στους βορβορώδεις 😆 απ' ότι γράφεις...

 

Οπότε, γιατί όχι; Κάντο! 😀

 

ΥΓ: έχει πάρει το μάτι μου κάτι EMG με το look του κλασικού "καπακωμένου" humbucker τα τελευταία χρόνια. Δεν τους έχω δει από κοντά όμως. Είναι κοντά στο real deal άραγε; Αυτό ίσως να αχρήστευε το "πρόβλημα" στο μάτι, για όποιον είναι πρόβλημα. Και να φέρνει το τελικό αποτέλεσμα πιο κοντά στη μαμίσια κατάσταση αλλά και με τον active ήχο, αν δε γίνεται αλλιώς

Εχω δει ενα σετ 57/66 που ειναι με καπάκια! Ναι το οπτικο ειναι μεγαλο θέμα!

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στη θέση σου δεν θα έβαζα active emg καθώς είναι πολύ heavy ο ήχος, και θα ζοριστείς λιγο με τα blues.  Υπάρχει και η μεση λύση, να βάλεις ένα σετ JB/Jazz ή custom 5/ jazz της seymour (μια χαρά για μεταλ), ή ένα πιο ροκάδικο σετ από GAS (gastation/Pafoid N plus) όπου παίζει τα παντα, με έμφαση στο hard rock. 

 

Από την άλλη, εάν σου άρεσαν, τότε προχώρα...

 

Σε τι rig κουμπώνεις την lp?

Την βαζω σε rig με plexi και jcm800 απο την Headrush. Γενικα μου αρεσουν οι Marshall (rig υποθέτω εννοείς το ψηφιακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rig εννοω την αλυσίδα, αναλογική η ψηφιακή.

 

Νομίζω θα σε καλύψει ένα σετ seymour, που προανέφερα. Έχει πολύ βαρύτερο ήχο (πολλά χαμηλόμεσαια) από τους bb pro, και πολύ περισσότερο gain. Θα μπορείς να παίξεις blues και όσο βαρύ μέταλ θες.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις θεόσφιχτα μπάσα και πεντακάθαρο σήμα για να παίξεις heavy πράγματα με χαμηλά κουρδίσματα άνετα. Συστήνω Fishman modern που είναι ακόμα καλύτεροι. Δεν θα πάρεις σφιχτό μπράτσωμένο (🤣)  ήχο με punch και χωρίς flubbiness χωρίς active μαγνήτες.

 

Για οτιδήποτε όμως από κλασσικό μέταλ, hard rock και κάτω επίλεξε passive.

 

Τώρα σε μία lespaul standard δεν θα τους έβαζα εάν ήθελε σκάψιμο, αλλά σε μία studio άνετα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει το κλασσικο σετ 81/85 κ τους εχω αφησει σε μια japan orville les paul,μια χαρα ακουγονται

εκτος απο μπλουζ που δεν παιζω,στα υπολοιπα παρακλαδια του ροκ κ χαρντ ροκ ειναι μια ασφαλης επιλογη

δεν χρειαστηκε να κανω καποιο ρουτινγκ,στην δικη μου χωρεσε η μπαταρια στο καβιτι που εχει τα ποτενσιομετρα

αν δεν παρεις το κλασσικο σετ zakk wylde  απο Θωμα/ιντερνερ γενικως,λιγο προσοχη αν πας σε αγορα Used να συνοδευονται απο τα long shaft ποτενσιομετρα κ οχι short

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω ένα μικρό reference για τον ήχο:

 

Jcm800 με ΒΒ pro

 

 

 

Jcm800 με gastation

 

 

 

Δεν έχω σε κιθάρα τους seymour (τους ξήλωσα για να βαλω τους GAS)

 

Αλλά, ενδεικτικά παρε ενα κλιπ με tonerider generator

 

 

 

και ένα με hotrails σε σουπερστρατ (οι seymour θυμίζουν λίγο αυτόν τον ήχο, σε πιο dark εκδοχή)

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πω κάτι ακόμα χειρότερο. Έκανα εξυπηρέτηση σε ένα φίλο και του πήρα μια Τέλε.

Sorry - Μια ESP σε σχήμα Τέλε. Με maple ταστιέρα, XJ frets, και με humbuckers.

 

Και μάντεψε. Και την πήρε για να βγάλει τους μαμά humbuckers και να βάλει EMG.

Και το κανε.

 

Συνεπώς, κάνε ότι θες. Προσωπικά δεν θα το κανα, 1ον γιατί δεν μου πολυαρέσει ο EMG ήχος, και 2ον γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση, νομίζω ότι οι EMG θα σε περιορίσουν πάρα πολυ, ειδικά στις καθαρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου