Προς το περιεχόμενο

Θα βάζατε EMG μαγνήτες σε μια GIBSON LES PAUL?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

To πείραγμα των βιδών του μαγνήτη είναι μια κλασική τακτική σε PAF style μαγνήτες. Κάποιοι, ιδιαίτερα παλιότερα που τα σετ δεν ήταν calibrated, έπαιζαν με τα ύψη των μαγνητών για να πετύχουν καλύτερη ισορροπία στην ένταση και στις συχνότητες. Επειδή όμως σε αντίθεση με τους μονούς μαγνήτες οι PAF έχουν πιο ασθενές και λιγότερο συγκεντρωμένο μαγνητικό πεδίο, όταν τους χαμηλώνεις χάνουν τα μεσαία και γίνονται "ασαφείς". Η λύση γι αυτό είναι να σηκώσεις τις βίδες ώστε να σου δώσουν πίσω μεσαία και ευκρίνεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kpeyos είπε

To πείραγμα των βιδών του μαγνήτη είναι μια κλασική τακτική σε PAF style μαγνήτες. Κάποιοι, ιδιαίτερα παλιότερα που τα σετ δεν ήταν calibrated, έπαιζαν με τα ύψη των μαγνητών για να πετύχουν καλύτερη ισορροπία στην ένταση και στις συχνότητες. Επειδή όμως σε αντίθεση με τους μονούς μαγνήτες οι PAF έχουν πιο ασθενές και λιγότερο συγκεντρωμένο μαγνητικό πεδίο, όταν τους χαμηλώνεις χάνουν τα μεσαία και γίνονται "ασαφείς". Η λύση γι αυτό είναι να σηκώσεις τις βίδες ώστε να σου δώσουν πίσω μεσαία και ευκρίνεια. 

Ευχαριστω για την εξηγηση!

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Βιδες πειράζω σε όσους μαγνήτες δεν έχουν πολύ χαρακτήρα και δεν είναι "εστιασμενοι". Οι BB pro δεν εχουν τετοιο θεμα. Είναι όλες οι βίδες κάτω. Σηκώνοντας τις κάνεις πιο έντονο τον χαρακτήρα, αυξάνοντας την ευκρίνεια, και μειώνοντας το output. Ίσως δεν είναι το ιδανικό.

 

Ο jcm είναι modeler (ampero mini).

 

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, αφού ρυθμίσεις μαγνήτες ώστε να είναι σχετικά "ουδέτεροι", να αλλάζεις ήχο σε κάποια κομμάτια. Δηλαδή να πάρεις αυτό που θελεις, χρησιμοποιώντας άλλον ενισχυτή και καμπίνα από το modeler σου. Θα έχεις δραστική αλλαγή. 

Θα κατεβασω βιδες αρχικα και θα το φερω εκει που μου ειπες! Θα στειλω αργοτερα φωτο να δεις πως τους εχω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά δεν θα έβαζα EMG σε Les Paul, θα προτιμούσα να κάνω υπομονή να πάρω ένα πιο φθηνό όργανο (και πιο εργονομικό για μέταλ), ακόμα και σε σχήμα LP υπάρχουν καλύτερες επιλογές για αυτόν τον συνδυασμό.

 

Φυσικά αν είναι απαραίτητο για το στυλ σου εννοείται πως ό,τι γουστάρεις κάνεις, το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό:

3 ώρες πριν, Billytheking86 είπε

Τα ειδη που παιζω κυρίως ειναι Blues-heavy blues-rock-hard rock μεχρι hair metal/poser κτλ και λιγο κλασσικο Heavy!

 

ακόμα και κλασσικό heavy τύπου Saxon-Priest-Ozzy μια χαρά μπορείς και με απλούς humbuckers... ναι πλέον οι μπάντες αυτές με active παίζουν αλλά η κλασσική τους περίοδος ήταν με 100ρηδες Marshall και humbuckers... 'ακου τα σετ που σου πράθηκαν ήδη όπως τα JB/59 κτλ και θα σου πρότεινα γιατί όχι και τους 490r/498t 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

Προσωπικά δεν θα έβαζα EMG σε Les Paul, θα προτιμούσα να κάνω υπομονή να πάρω ένα πιο φθηνό όργανο (και πιο εργονομικό για μέταλ), ακόμα και σε σχήμα LP υπάρχουν καλύτερες επιλογές για αυτόν τον συνδυασμό.

 

Φυσικά αν είναι απαραίτητο για το στυλ σου εννοείται πως ό,τι γουστάρεις κάνεις, το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό:

 

ακόμα και κλασσικό heavy τύπου Saxon-Priest-Ozzy μια χαρά μπορείς και με απλούς humbuckers... ναι πλέον οι μπάντες αυτές με active παίζουν αλλά η κλασσική τους περίοδος ήταν με 100ρηδες Marshall και humbuckers... 'ακου τα σετ που σου πράθηκαν ήδη όπως τα JB/59 κτλ και θα σου πρότεινα γιατί όχι και τους 490r/498t 

 

Ευχαριστω πολυ! Σε μεταλ παιζω ακριβως αυτα που ανεφερες αντε και λιγο maiden να θυμηθω τα νιατα μου! Θα δω μηπως βρω κανα ζευγαρι 490t/498t γιατι jb/59 εχω στην charvel..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν θα έβαζα EMGs σε Les Paul γιατί θα την χρησιμοποιούσα σε μη μεταλ ήχους

 

Σε κιθάρα τύπου LTD EC-1000 σαφώς και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα . Είχα δυο σετ σε les paul style Schecter και είναι μια χαρά εξαιρετικοί μαγνήτες. Αν καλύπτουν τον Zakk Wylde , καλύπτει και εμένα

 

οι πιο πολλοί πάντως είναι μεταλλάδες που τους εμπιστεύονται , είναι αξιόπιστοι μαγνήτες για high gain 

 

O Lukather ου δεν παίζει μεταλ θυμάμαι είχε EMGs στις Musicman κάποτε . Τον 85 μάλλον

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 4:39 ΜΜ, Lord_Goumis είπε

... και θα σου πρότεινα γιατί όχι και τους 490r/498t 

 

 

 

. + -  

 

Κυρίες και κύριοι μπορεί το θέμα να πάει στα λυμένα.

Αν και φανατικός των Bill Lawrence για μέταλ, οι παραπάνω μαγνήτες σε LP  είναι λουκούμι. Στη δική μου ΔΕΝ μου λείπει τίποτα.

Βέβαια εγώ είμαι και κουφάλογο και δεν είμαι η πιο αξιόπιστη πηγή συχνοτικής πληροφορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ EMG αλλά τους ήθελα στην εφηβεία μου που είχα κόλλημα με τους Metallica. Προσωπικά θα έβαζα οτιδήποτε θέλω σε κιθάρα μου εκτός και αν ήταν vintage οπότε θα την πούλαγα αμέσως για κέρδος.

 

Ο ήχος των μονών της εταιρείας μου αρέσει αρκετά, αν είχα 5-6 στρατ σε μία θα έβαζα EMG. Ήμουν κοντά πριν λίγο καιρό να βάλω σε SG το 57/66 σετ το οποίο διαφέρει από τους 81/85/60 που οι περισσότεροι έχουν συνδέσει την εταιρεία. Για αυτό που παίζεις αυτούς συνιστώ, δίνουν και ωραίες αισθητικές επιλογές για τα καπάκια.

 

Παραθέτω δύο από τα clips που γνώρισα το συγκεκριμένο σετ μαγνητών και άρχισα να τους ψάχνω.

 

 

 

Αν ήθελα τον 80's της εταιρείας θα πειραματιζόμουν με τους 89R/60Α, στην εποχή μας με τους τόνους γκάζι που μπορείς να πάρεις από πετάλια & ενισχυτές δε νομίζω ότι κάποιος χρειάζεται τον 81. Είναι μαγνήτης που κυριολεκτικά παραμορφώνει καθαρά κανάλια ενισχυτών!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, KostasP είπε

το 57/66 σετ

το είχα, πολύ καλοί 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

 

Αρχικά υπάρχει κάτι που πρέπει να διευκρινίσω, ο 89 που άκουσες στη στρατ έχει alnico V μαγνητική μπάρα. Ο 81 έχει ceramic. 

 

Προσωπικά, αν και μεταλλας ποτέ δεν συμπάθησα τους μαγνήτες με κεραμικές μπάρες αν και λόγω high output ήταν δημοφιλείς.

 

Και εδώ ερχόμαστε στο καταπληκτικό της υπόθεσης, ότι αγαπάω τον ήχο των burstbucker pro στις les paul (ειδικά στη θέση bridge). 

 

Συμπέρασμα:

Σε πρώτη φάση δεν θα έβαζα emg στη les paul γιατί πιστεύω ότι κάνεις τη δουλειά σου με αυτά που έχεις. Προσπάθησε να φτιάξεις τον ήχο σου από την αρχή και να παίξεις με το ύψος των μαγνητων, μπορεί να βρεις αυτό που ψάχνεις εκεί.

 

Σε δεύτερη φάση δεν θα πήγαινα σε λύση Seymour Duncan sh4 γιατί λίγο ως πολύ είναι ένας burstbucker pro από άλλη εταιρεία, αλλά ίσως να πήγαινα σε emg 85 ή 89, όμως και πάλι θα κρατούσα μικρό καλάθι για το πόσο καλύτερα θα ακουστεί η κιθάρα γιατί είναι και αυτός ένας μαγνήτης alnico v απλά active.

 

Σημείωση:

Ξέρω ότι έγραψα ή υπονοησα κάποιες γενικεύσεις με κυριότερη ότι η μαγνητική μπάρα παίζει πρωτεύοντα ρόλο στον ήχο περισσότερο από το αν είναι active ή passive οι μαγνήτες. Ίσως κάποιοι συμφωνούν ίσως διαφωνούν, όμως αυτό που γράφω το στηρίζω σε ηχογραφήσεις/τεστ που έκανα παλιότερα, όχι αυθαίρετα σε πράγματα που διάβασα στο ίντερνετ. Σε αυτό "πατάω" και σου λέω ότι δώσε ευκαιρία στους burstbuckers (αν το θες).

 

Από την άλλη, πιστεύω ότι εκφράζω την πλειοψηφία εδώ μέσα με αυτό που θα γραψω, αν σου περισσεύουν τα χρήματα και πάρεις emg και τους βάλεις στη κιθάρα μόνο η χαρά του ότι πήρες καινούργιο παιχνίδι θα τους κάνει να ακούγο

νται καλύτερα!

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου