Προς το περιεχόμενο

Θα βάζατε EMG μαγνήτες σε μια GIBSON LES PAUL?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Για να σου δώσω ένα μικρό reference για τον ήχο:

 

Jcm800 με ΒΒ pro

 

bblp.mp3 417.55 kB · 24 downloads

 

 

Jcm800 με gastation

 

gaslp.mp3 448.16 kB · 27 downloads

 

 

Δεν έχω σε κιθάρα τους seymour (τους ξήλωσα για να βαλω τους GAS)

 

Αλλά, ενδεικτικά παρε ενα κλιπ με tonerider generator

 

genermust.mp3 514.69 kB · 26 downloads

 

 

και ένα με hotrails σε σουπερστρατ (οι seymour θυμίζουν λίγο αυτόν τον ήχο, σε πιο dark εκδοχή)

 

chrvhotrail.mp3 423.67 kB · 26 downloads

 

Σε ευχαριστω πολυ! Παραδοξως μου αρεσε περισσοτερο ο BBpro. Σε Les Paul ηταν αυτο? Ισως να ειναι και θεμα σεταρισμος στο υψος τους κτλ. Duncan δεν θελω γιατι ηδη εχω σε μια charvel tb4/59

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τους έχω δοκιμάσει. Οι EMG 81/85 ή 81/60 κάνουν κάτι που κανένα άλλο σετ δεν κάνει ίδια.

 

Κατ' αρχάς ο ήχος τους είναι εντελώς bandpassed. Δηλαδή έχουν μια πολύ συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων στην οποία επικεντρώνονται και απο ΄κει και πέρα δεν υπάρχει τίποτα. Επίσης είναι εντελώς compressed, σε σημείο που στο χέρι αφήνουν μια περίεργη αίσθηση καθώς δεν ακούν σχεδόν καθόλου στην ατάκα της πένας.

Υποτίθεται ότι ο '81 είναι αντίστοιχος overwound ceramic, o '85 στυλ PAF και ο 60 στυλ mini PAF. 

Tώρα στο ερώτημά σου θα απαντήσω σε δύο σκέλη:

 

1. Αν θα έπαιζα ποτέ με αυτούς τους μαγνήτες:
Nαι, αν ήθελα τον ήχο του ...And Justice For All, των Slayer ή αν έπαιζα Black Metal. Αν ήθελα κάτι το εντελώς μη οργανικό και ψυχρό. Αυτό δεν μπορούν να κάνουν άλλοι μαγνήτες.
Όχι αν ήθελα οποιοδήποτε άλλο είδος. Ακόμη και τα κλασικά Thrash albums γράφτηκαν στην πλειοψηφία τους με passive μαγνήτες. 

 

2. Αν θα τους έβαζα ποτέ σε Gibson Les Paul:
Γεγονός είναι ότι οι Les Pauls προσθέτουν κάποια μπάσα και βάθος που δίνουν μια έξτρα διάσταση στους EMG, την οποία χρειάζονται (αν δεν παίζεις Black Metal). Οπότε αν είχα αποφασίσει ότι θέλω να παίξω με EMG, μπορεί να τους δοκίμαζα. Βέβαια, το να παίρνεις μια Les Paul για να της βάλεις EMG, μου κάνει λίγο σαν να φοράς κουστούμι για να πας να μαζέψεις ελιές, από την άποψη ότι είναι μαγνήτες με τους οποίους οι διαφορές που θα ακούσεις μεταξύ ενός οργάνου που κάνει 3.000€ και ενός οργάνου που κάνει 300€ μειώνονται αρκετά. Αλλά ο καθένας με τα γούστα του :)

Από κει και πέρα, αν θες έναν κοντινό σε EMG ήχο αλλά με τα καλά των passive μαγνητών και χωρίς άλλες μόντες, η δική μου πρόταση είναι οι DiMarzio D-Activators. Ουσιαστικά πρόκειται για την προσπάθεια της DiMarzio να πιάσει αυτόν τον ήχο. Είναι σαφώς πιο οργανικοί και ζεστοί μαγνήτες από τους EMG, αλλά πολύ κοντινός ήχος για metal κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panicx είπε

εχω βαλει το κλασσικο σετ 81/85 κ τους εχω αφησει σε μια japan orville les paul,μια χαρα ακουγονται

εκτος απο μπλουζ που δεν παιζω,στα υπολοιπα παρακλαδια του ροκ κ χαρντ ροκ ειναι μια ασφαλης επιλογη

δεν χρειαστηκε να κανω καποιο ρουτινγκ,στην δικη μου χωρεσε η μπαταρια στο καβιτι που εχει τα ποτενσιομετρα

αν δεν παρεις το κλασσικο σετ zakk wylde  απο Θωμα/ιντερνερ γενικως,λιγο προσοχη αν πας σε αγορα Used να συνοδευονται απο τα long shaft ποτενσιομετρα κ οχι short

 

Σε ευχαριστω πολυ! Πως μπορω να τσεκαρω αν χωραει η μπαταρια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Billytheking86 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Πως μπορω να τσεκαρω αν χωραει η μπαταρια?

ανοιγεις το καβιτι  που εχει τα ποτενσιομετρα κ με μια 9v ολτη μπαταρια (την ορθογωνια) μπορεις να προβαρεις στο περιπου αν χωραει μεσα

δεν ειναι κατι που πιανει τρελο χωρο ,στην ουσια ειναι το καλωδιακι που συνδεεται με την συγκεκριμενη μπαταρια,απλα πρεπει να υπαρχει λιγο περιθωριο για να κλεινει κ το καπακι του καβιτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Billytheking86 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Παραδοξως μου αρεσε περισσοτερο ο BBpro. Σε Les Paul ηταν αυτο? Ισως να ειναι και θεμα σεταρισμος στο υψος τους κτλ. Duncan δεν θελω γιατι ηδη εχω σε μια charvel tb4/59

 

Σε les paul ήταν, ναι.

Θα σου πω τα ύψη που την έχω ρυθμίσει, μήπως αυτό τη βελτιώσει στα αυτιά σου. Ο neck έχει πολύ μπασο, και ο bridge ξυρίζει, εάν τα έχεις σε τυπική ρύθμιση.

 

bridge treble side 3.5mm   bass side 2.3mm

neck    treble side 3mm   bass side 3.5mm

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, panicx είπε

ανοιγεις το καβιτι  που εχει τα ποτενσιομετρα κ με μια 9v ολτη μπαταρια (την ορθογωνια) μπορεις να προβαρεις στο περιπου αν χωραει μεσα

δεν ειναι κατι που πιανει τρελο χωρο ,στην ουσια ειναι το καλωδιακι που συνδεεται με την συγκεκριμενη μπαταρια,απλα πρεπει να υπαρχει λιγο περιθωριο για να κλεινει κ το καπακι του καβιτι

 

+1 Απλά πρόβαρε και το πώς θα τυλίξεις την μπαταρία με κάτι μη αγώγιμο ώστε να μην ακουμπάει στο κύκλωμα. Με ένα λεπτό λάστιχο πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

+1 Απλά πρόβαρε και το πώς θα τυλίξεις την μπαταρία με κάτι μη αγώγιμο ώστε να μην ακουμπάει στο κύκλωμα. Με ένα λεπτό λάστιχο πχ.

σωστο,ξεχασα να το αναφέρω,σε μενα το εχω τυλιγμενο με λιγο foam,σφουγγαρακι γκρι γυρω-γυρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Σε les paul ήταν, ναι.

Θα σου πω τα ύψη που την έχω ρυθμίσει, μήπως αυτό τη βελτιώσει στα αυτιά σου. Ο neck έχει πολύ μπασο, και ο bridge ξυρίζει, εάν τα έχεις σε τυπική ρύθμιση.

 

bridge treble side 3.5mm   bass side 2.3mm

neck    treble side 3mm   bass side 3.5mm

 

 

Εχεις πειραξει τις βιδες πανω στους μαγνητες? Εγω χαμηλωσα το pickup height και ανεβασα τις βιδες αλλα δεν τρελαθηκα με το αποτελεσμα! Ευχαριστω για τις διαστασεις τηα το δοκιμασω! Ο JCM800 ειναι Real Amp η με καποιο modeler?

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τους έχω δοκιμάσει. Οι EMG 81/85 ή 81/60 κάνουν κάτι που κανένα άλλο σετ δεν κάνει ίδια.

 

Κατ' αρχάς ο ήχος τους είναι εντελώς bandpassed. Δηλαδή έχουν μια πολύ συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων στην οποία επικεντρώνονται και απο ΄κει και πέρα δεν υπάρχει τίποτα. Επίσης είναι εντελώς compressed, σε σημείο που στο χέρι αφήνουν μια περίεργη αίσθηση καθώς δεν ακούν σχεδόν καθόλου στην ατάκα της πένας.

Υποτίθεται ότι ο '81 είναι αντίστοιχος overwound ceramic, o '85 στυλ PAF και ο 60 στυλ mini PAF. 

Tώρα στο ερώτημά σου θα απαντήσω σε δύο σκέλη:

 

1. Αν θα έπαιζα ποτέ με αυτούς τους μαγνήτες:
Nαι, αν ήθελα τον ήχο του ...And Justice For All, των Slayer ή αν έπαιζα Black Metal. Αν ήθελα κάτι το εντελώς μη οργανικό και ψυχρό. Αυτό δεν μπορούν να κάνουν άλλοι μαγνήτες.
Όχι αν ήθελα οποιοδήποτε άλλο είδος. Ακόμη και τα κλασικά Thrash albums γράφτηκαν στην πλειοψηφία τους με passive μαγνήτες. 

 

2. Αν θα τους έβαζα ποτέ σε Gibson Les Paul:
Γεγονός είναι ότι οι Les Pauls προσθέτουν κάποια μπάσα και βάθος που δίνουν μια έξτρα διάσταση στους EMG, την οποία χρειάζονται (αν δεν παίζεις Black Metal). Οπότε αν είχα αποφασίσει ότι θέλω να παίξω με EMG, μπορεί να τους δοκίμαζα. Βέβαια, το να παίρνεις μια Les Paul για να της βάλεις EMG, μου κάνει λίγο σαν να φοράς κουστούμι για να πας να μαζέψεις ελιές, από την άποψη ότι είναι μαγνήτες με τους οποίους οι διαφορές που θα ακούσεις μεταξύ ενός οργάνου που κάνει 3.000€ και ενός οργάνου που κάνει 300€ μειώνονται αρκετά. Αλλά ο καθένας με τα γούστα του :)

Από κει και πέρα, αν θες έναν κοντινό σε EMG ήχο αλλά με τα καλά των passive μαγνητών και χωρίς άλλες μόντες, η δική μου πρόταση είναι οι DiMarzio D-Activators. Ουσιαστικά πρόκειται για την προσπάθεια της DiMarzio να πιάσει αυτόν τον ήχο. Είναι σαφώς πιο οργανικοί και ζεστοί μαγνήτες από τους EMG, αλλά πολύ κοντινός ήχος για metal κλπ.

Ευχαριστώ πολυ για σχόλιο! Θα βαλω να ακουσω τους DiMarzio!

7 λεπτά πριν, panicx είπε

σωστο,ξεχασα να το αναφέρω,σε μενα το εχω τυλιγμενο με λιγο foam,σφουγγαρακι γκρι γυρω-γυρω.

Good to know! Ευχαριστω πολυ παιδια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θες επίσης, μια διαφορετική αλλά ενδιαφέρουσα για μένα "old school metal" πρόταση είναι και οι Gibson 496R/500T που έβαζε στα μέσα των 80s η Gibson σε πολλές Flying V &  Explorer. Λογικά κάπου θα τους πετύχεις μεταχειρισμένους πάμφθηνα.  

Όσο για τους D-Activators:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Billytheking86 είπε

Εχεις πειραξει τις βιδες πανω στους μαγνητες? Εγω χαμηλωσα το pickup height και ανεβασα τις βιδες αλλα δεν τρελαθηκα με το αποτελεσμα! Ευχαριστω για τις διαστασεις τηα το δοκιμασω! Ο JCM800 ειναι Real Amp η με καποιο modeler?

 

Βιδες πειράζω σε όσους μαγνήτες δεν έχουν πολύ χαρακτήρα και δεν είναι "εστιασμενοι". Οι BB pro δεν εχουν τετοιο θεμα. Είναι όλες οι βίδες κάτω. Σηκώνοντας τις κάνεις πιο έντονο τον χαρακτήρα, αυξάνοντας την ευκρίνεια, και μειώνοντας το output. Ίσως δεν είναι το ιδανικό.

 

Ο jcm είναι modeler (ampero mini).

 

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, αφού ρυθμίσεις μαγνήτες ώστε να είναι σχετικά "ουδέτεροι", να αλλάζεις ήχο σε κάποια κομμάτια. Δηλαδή να πάρεις αυτό που θελεις, χρησιμοποιώντας άλλον ενισχυτή και καμπίνα από το modeler σου. Θα έχεις δραστική αλλαγή. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου