Προς το περιεχόμενο

Θα βάζατε EMG μαγνήτες σε μια GIBSON LES PAUL?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Seymour Duncan sh4 γιατί λίγο ως πολύ είναι ένας burstbucker pro από άλλη εταιρεία

 

Εάν εννοείς ότι έχουν ίδιο ήχο, και απλά άλλο logo, δεν ισχύει. Δεν μοιάζει καν ο ήχος τους. Οι bb pro είναι πιο low output, αρκετά πριματοι. Οι JB είναι high gain, με πάρα πολύ έντονα μεσαία, και εξαφανισμένα πρίμα. Οι custom 5 έχουν ελαφρώς πιο ισορροπημένο ήχο και πιο αισθητά πρίμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

... Οι JB είναι high gain, με πάρα πολύ έντονα μεσαία, και εξαφανισμένα πρίμα....

 

Όλοι ακούμε διαφορετικά ενώ όπως αναφέρθηκε πρωτύτερα το ύψος των μαγνητών είναι πολύ σημαντικό, επαναλαμβάνω πολύ σημαντικό! Σε κιθάρα που δεν μου άρεσαν οι στοκ μαγνήτες και άρχισα να ψάχνω για να τους αλλάξω, πειραματίστηκα με το ύψος και δεν βελτιώθηκαν απλά, μου άρεσαν πολύ και τους κράτησα.

 

Για τον JB όταν τον έβαλα σε κιθάρα (όχι LP) είχα κάνει την έρευνα μου online και αρκετά σχόλια έλεγαν ότι τα πρίμα μπορεί να γίνουν έντονα. Τον έβαλα με 300k volume - 250k tone και ήταν πολύ ισορροπημένος και σε γκάζι και σε καθαρό, ειδικά όταν τον σπλίταρα με εξέπληξε (για bridge διπλό μαγνήτη) σε καθαρό ήχο. Εξαφανισμένα πρίμα σίγουρα δεν άκουσα, εγώ κατάλαβα ότι με 500k ποτενσιόμετρα θα είχε ακόμα περισσότερα και πιθανότατα να με ενοχλούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος του λέγειν είναι τα "εξαφανισμένα πρίμα".  Προφανώς υπάρχουν, αλλά τα πολύ έντονα μεσαία είναι το χαρακτηριστικό του μαγνήτη αυτού. Όλα είναι σχετικά, και σίγουρα όλοι ακούμε διαφορετικά.

 

Πάντως, όταν τον ακούς δίπλα στο bb pro, τα πρίμα (σχεδόν) εξαφανίζονται.... 😄

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εάν εννοείς ότι έχουν ίδιο ήχο, και απλά άλλο logo, δεν ισχύει. Δεν μοιάζει καν ο ήχος τους. Οι bb pro είναι πιο low output, αρκετά πριματοι. Οι JB είναι high gain, με πάρα πολύ έντονα μεσαία, και εξαφανισμένα πρίμα. Οι custom 5 έχουν ελαφρώς πιο ισορροπημένο ήχο και πιο αισθητά πρίμα.

 

Ο burstbucker έχει 7,8kOhm έξοδο και ο sh4 16,6, οπότε με μοναδικό κριτήριο την αντίσταση ο Seymour είναι πιο δυνατός.

 

Όμως αν ο Seymour έχει μεγάλη απόσταση από τις χορδές δεν θα πέσει το output; αντίστοιχα αν ανεβάσουμε τον burstbucker δεν θα αυξηθεί το output του;

 

Με αυτή τη λογική προτείνω στο φίλο μας να παίξει με το ύψος των μαγνητων που έχει γιατί μπορεί να πετύχει αυτό που θέλει.

 

Σημαντική σημείωση:

Δεν είναι οι ίδιοι μαγνήτες, αλλά τους θεωρω παρεμφερείς μαγνήτες γιατί πιστεύω (από μόνος μου) ότι τον κύριο ρόλο στον ήχο που μαγνήτη (ένα 50% για μένα) τον παίζει το υλικό της μαγνητικής μπάρας. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά όπως βλέπω τις επιλογές του είναι σαν να πάει να αγοράσει παρόμοια πράγματα που ίσως τελικά να μην έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στα είδη που παίζει.

 

Με βάση την εμπειρία μου και την κρίση μου πρότεινα στον OP να δοκιμάσει κάποια πράγματα χωρίς να μπει σε περιττά έξοδα και ίσως να τον ωφελήσουν ή/και να μάθει πράγματα. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τελικά τα πειράματα δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν (εκτός από τα πειραματόζωα!).

 

 

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

σαν να πάει να αγοράσει παρόμοια πράγματα που ίσως τελικά να μην έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στα είδη που παίζει.

 

Εκεί δεν έχεις άδικο. Με λίγο tweaking την προενισχυση, τον ήχο τον ήχο τον κάνεις να μοιάζει αρκετά.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, Miltos23 είπε

 

Ο burstbucker έχει 7,8kOhm έξοδο και ο sh4 16,6, οπότε με μοναδικό κριτήριο την αντίσταση ο Seymour είναι πιο δυνατός.

Μια μικρή διόρθωση. Ο χαρακτήρας ενός μαγνήτη προέρχεται από τον συνδυασμό αντίστασης και έντασης μαγνητικού πεδίου.

Συνηθίζεται οι μαγνήτες με μεγάλη αντίσταση να έχουν και ισχυρά μαγνητικά κράματα (συνήθως κεραμικούς, Α8 κλπ) που δίνουν περισσότερή "χορδίλα" γιατί αλλιώς οι πρίμες συχνότητες θα εξοντώνονταν από την αντίσταση του τυλίγματος και στο τέλος θα ακουγόταν μία λάσπη.

Οπότε είναι η συνολική υλοποίηση που δίνει την ένταση, το compression, το resonant peak και τη συχνοτική απόκριση. Οι τιμές των αντιστάσεων κάποιες φορές είναι ενδεικτικές αλλά τις περισσότερες ξεγελάνε.

Παράδειγμα: ένας μαγνήτης που είναι degaussed, που έχει επίτηδες απομαγνητιστεί ή πχ ένας DiMarzio Air που έχει τοποθετημένο τον μαγνήτη χαμηλότερα, θα ακουστεί πιο χαμηλά από τον αντίστοιχο κλασικό μαγνήτη με την ίδια αντίσταση και το ίδιο κράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και από εμενα.Το βασικο μου όργανο είναι gibson les paul studio με emg 80/81.Μου αρέσουν πολύ γιατί έχουν ευκρίνεια σε γρήγορα παιξίματα, χαμηλά κουρδίσματα και φουλ gain χωρις να ξυρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Giorgos rockstep είπε

Καλησπερα και από εμενα.Το βασικο μου όργανο είναι gibson les paul studio με emg 80/81.Μου αρέσουν πολύ γιατί έχουν ευκρίνεια σε γρήγορα παιξίματα, χαμηλά κουρδίσματα και φουλ gain χωρις να ξυρίζει.

Ιδιαίτερα οι Studio με την εβένινη ταστιέρα που δίνει λίγο παραπάνω πρίμα και μπορεί να σηκώσει πιο μεσαίους μαγνήτες, μπορούν να γίνουν metal machines. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μία πρόταση επίσης σε όσους ψάχνουν πιο "σφιχτό" ήχο απ' τις les paul τους είναι να δοκιμάσουν εκτός από τους μαγνήτες και μια Tonepros γέφυρα. Στα δικά μου αυτιά και χέρια, σφίγγει πολύ το όργανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Καλησπέρα και από μένα!

 

Αρχικά υπάρχει κάτι που πρέπει να διευκρινίσω, ο 89 που άκουσες στη στρατ έχει alnico V μαγνητική μπάρα. Ο 81 έχει ceramic. 

 

Προσωπικά, αν και μεταλλας ποτέ δεν συμπάθησα τους μαγνήτες με κεραμικές μπάρες αν και λόγω high output ήταν δημοφιλείς.

 

Και εδώ ερχόμαστε στο καταπληκτικό της υπόθεσης, ότι αγαπάω τον ήχο των burstbucker pro στις les paul (ειδικά στη θέση bridge). 

 

Συμπέρασμα:

Σε πρώτη φάση δεν θα έβαζα emg στη les paul γιατί πιστεύω ότι κάνεις τη δουλειά σου με αυτά που έχεις. Προσπάθησε να φτιάξεις τον ήχο σου από την αρχή και να παίξεις με το ύψος των μαγνητων, μπορεί να βρεις αυτό που ψάχνεις εκεί.

 

Σε δεύτερη φάση δεν θα πήγαινα σε λύση Seymour Duncan sh4 γιατί λίγο ως πολύ είναι ένας burstbucker pro από άλλη εταιρεία, αλλά ίσως να πήγαινα σε emg 85 ή 89, όμως και πάλι θα κρατούσα μικρό καλάθι για το πόσο καλύτερα θα ακουστεί η κιθάρα γιατί είναι και αυτός ένας μαγνήτης alnico v απλά active.

 

Σημείωση:

Ξέρω ότι έγραψα ή υπονοησα κάποιες γενικεύσεις με κυριότερη ότι η μαγνητική μπάρα παίζει πρωτεύοντα ρόλο στον ήχο περισσότερο από το αν είναι active ή passive οι μαγνήτες. Ίσως κάποιοι συμφωνούν ίσως διαφωνούν, όμως αυτό που γράφω το στηρίζω σε ηχογραφήσεις/τεστ που έκανα παλιότερα, όχι αυθαίρετα σε πράγματα που διάβασα στο ίντερνετ. Σε αυτό "πατάω" και σου λέω ότι δώσε ευκαιρία στους burstbuckers (αν το θες).

 

Από την άλλη, πιστεύω ότι εκφράζω την πλειοψηφία εδώ μέσα με αυτό που θα γραψω, αν σου περισσεύουν τα χρήματα και πάρεις emg και τους βάλεις στη κιθάρα μόνο η χαρά του ότι πήρες καινούργιο παιχνίδι θα τους κάνει να ακούγο

νται καλύτερα!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τοποθέτηση! Εγώ την έμπνευση για emg την πήρα από ένα video που ανέβασε η εταιρία για τους 57/62. Παίζει ο κιθαρίστας των priest και ακούγονται λουκούμι! Βέβαια και καυσοξυλο να του δώσεις θα το φέρει στα μέτρα του... 81/85 δεν θα έβαζα η αλήθεια είναι! Για την ιστορία, έπαιξα με το ύψος και ακούγονται πολύ καλύτερα οι burstbucker... Κοίτα να δεις που κάνει τόση διαφορά!! Αν θες τσέκαρε τους 57/62 και πες μ την άποψη σου!! Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου