Προς το περιεχόμενο

Τριλημα αναμεσα σε marshall


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα θελω να παρω μια κεφαλη μαρσαλ και ειμαι αναμεσα στα παρακατω μοντελα...

 

marshall 1974x

 

jcm2000 dsl

 

jcm 800

 

τα ακουσματα μου ειναι hendrix,randy rhoads,malmsteen ,zakk wylde,jeff beck,clapton,srv, αλλα με αρρωστια με τον randy και το malmsteen

 

οποτε οπως καταλαβαινετε τεινω προς τον πλεξι...γνωριζοντας οτι ο 2000 ειναι πολυ πιο ευελικτος και μη γνωριζοντας σχεδον τιποτα για τον 800 αρι (ειχα παλιοτερα 900αρι) ζητω την αποψη σας πανω στο θεμα

 

και επισης ισχυει οτι και καλα ο 2000 εχει τους ηχους απο πλεξι και 800 αρι αν τον ψαξεις??για εγω δεν το πολυνομιζω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα ακούσματα σου ο Dsl πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.Απο κρυστάλινα καθαρά μέχρι βαρυμεταλλιές αλλά και κάτι κρανσταριστά drive όνειρο.Το δούλευα επι μισό χρόνο στο στούντιο που κάνουμε πρόβες.

 

Όσο για τον 800 παρόλο που μπορείς να πετύχεις αρκετούς ήχους το ατού του είναι το distortion το οποίο είναι ότι πιο κλασικό και εγγυημένο έχεις ακούσεις απο marshall.Δεν παίρνω όρκο για τα υπόλοιπα.

 

Τον δε 1974 δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει

 

Ελπίζω να βοήθησα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τονιζει εμμεσως και ο παραπανω συνforumιτης, ο 1974x ειναι combo. Οποτε αν οντως θες κεφαλη τον αποκλειεις εκ της εκφωνησεως. Αν δεν καιγεσαι για κεφαλη, παρ'τον και φυγε! Μιλαμε για κλασικο marshall ηχο. Για τους παιχτες που αγαπας θα χρειαστεις και κανα-δυο καλα πεταλια overdrive μπροστα, αλλα θα εχεις εναν πολυ καλο βασικο ηχο, που νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο. Δευτερη επιλογη ο jcm800, σε μεταχειρισμενο υποθετω. Αν πας για κατι τετοιο, ψαξε καλυτερα μπας και βρεις τον Silver Jubilee.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και κεφαλη 1974χ...παντα για κεφαλη μιλαω γιατι θελω καμπινα 4χ12

 

 

και τον jcm800 καινουριο θα τον παρω οχι μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον DSL στην έκδοση με τα 50 watt. Και αφού πας για σωστή και πρόστυχη 4x12 καμπίνα κοίτα την vintage TV της Marshall. Ο συνδυασμός αυτός σκοτώνει για αυτά που λες ότι σου αρέσουν. Εγγύηση-ποιότητα-απόδοση. ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κεφαλη 1987χ που δεν ειναι reissue σημαινει τι?? οτι δεν ειναι προσεγμενη απο την reissue και ο ηχος διαφορετικο η ολα αυτα ειναι μαρκετινγκ???

 

μαλλον προς dsl βλεπω να πηγαινω γιατι τα 1700-1800 για jcm800 μου φαινονται παρα μα παρα πολλα...

 

παντως κοιτοντας στο ιντερνετ ανακαλυψα και τον witchblade h&k που φαινεται να κανει παπαδες και εχει μια ψιλοχροια μαρσαλλ

 

....κολλημα...παντως πιο πολυ απ ολα με ενδιαφερον τα καθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου και τον jvm πριν αποφασίσεις. Είναι ο πιο καινούργιος και κατά τη γνώμη μου ο πιο ευέλικτος marshall που κυκλοφορεί. Τα κάνει όλα και τα κάνει καλά.

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα θελω να παρω μια κεφαλη μαρσαλ και ειμαι αναμεσα στα παρακατω μοντελα...

 

marshall 1974x

 

jcm2000 dsl

 

jcm 800

 

τα ακουσματα μου ειναι hendrix,randy rhoads,malmsteen ,zakk wylde,jeff beck,clapton,srv, αλλα με αρρωστια με τον randy και το malmsteen

 

 

θα διάλεγα τον πλέξι.....και κανα πεταλακι για ροουντς, μαλμστιν κτλ κτλ (τον συγκεκριμενο πλεξι δεν τον εχω παιξει αλλα οποιον μαρσαλ πλεξι και αν εχω παιξει εχω μεινει ενθουσιασμενος και εννοειται πως με καποιο πεταλι μπροστα γα@#$νε για μεταλ, ειδικα για τους ηχους που ψαχνεις....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο 1974x καλός είναι αλλά ουδεμία σχέση με τους γνωστούς πλέξι. Έχει ΕL84 και όχι EL34. Είναι χαμηλής ισχύος και συνεπώς έχει μικρό headroom και δεν είναι ότι καλύτερο για καθαρά. Ο 800ρης επίσης δεν είναι κατάλληλος για τα καθαρά.

 

Οι κανονικοί πλεξι με EL34 (JTM45, 1987x, 1959) έχουν και καθαρά αλλά και τον χαρακτηριστικό ήχο Μαρσαλ-πλέξι. Τα ακούσματα που ανέφερες, είναι χαρακτηριστικό ότι ολοι (εκτος του Zakk Wylde και του SRV) παίζουν με πλεξι. Είναι η επιτομή του ροκ ήχου.

 

JTM45 30 βατ, υπερβολικά δυνατός ενισχυτής, πιο ζεστός, λίγο πιο 'χύμα' μπάσα βλ. AC/DC παλιός στούντιο ήχος του Angus

 

1987x 50W πανομοιότυπος με τον παραπάνω ενισχυτή. Είναι όμως πιο σφικτός ήχος λιγότερο headroom απτον 1959 που είναι η 100βατ εκδοχή του 1987.

 

1959 ο πιο δυνατός λαμπάτος στα 100βατ που πρόκειται να ακούσεις. Πιο πριμαριστός και επιθετικός από τους παραπάνω. Ισως ο πιο διάσημος πλέξι (βλ. Hendrix, Led Zep, Who, Beck, Van Halen, Clapton , Kossoff, ACDC και η λίστα είναι ατελειωτη.)

 

Εγώ διάλεξα τον 1959SLP reissue ο οποίος είναι αδιαμφησβήτητα ο "απόλυτος" ροκ ενισχυτής για κλασσικούς ήχους μέχρι και  mid gain.

 

 

Παραπέμπω στο σχετικό review του guitarist

 

http://www.marshallamps.com/downloads/files/1959slp(guitarist%20dec2002).pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου