Προς το περιεχόμενο

Modular synths. Yes or No?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα, No.👎

Το γιατί θα σας το αναλύσει στο παρακάτω βίντεο ο φίλος μου ο Scott.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Waterfall-K changed the title to Modular synths. Yes or No?

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
-------------
Απόψεις ενός ανθρώπου που έχει προσεγγίσει το ζήτημα εντελώς θεωρητικά, πληροφορήθηκε, ανέλυσε και κατέληξε σε συμπεράσματα χωρίς ο ίδιος να έχει ασχοληθεί... ΟΚ, σωστά είναι αυτά που λέει (για τις hardware υλοποιήσεις, όχι για τις software υλοποιήσεις, εκεί είναι μακρυά νυκτωμένος), αλλά παραμένει μία θεωρητική προσέγγιση. Νομίζω, γενικά, ότι αν κάποιος δεν έχει να δείξει ΕΡΓΟ, ανάλογο του χρόνου που διαθέτει και της (προφανούς) δαπάνης που έχει κάνει, καλό θα είναι να μην ισοπεδώνει τα πάντα έτσι εύκολα και να μην χαρακτηρίζει ως "ηλιθιότητες" αναπόφευκτες επιλογές όπως την καλωδίωση.


ΓΙΑ ΤΑ MODULAR ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
------------------------
Αν το κόστος δεν ήταν μεγάλο (αν και μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα μικρό σύστημα) τότε δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να του αρέσει το synth ρεπερτόριο και να παίζει πλήκτρα, που δεν θα αφιέρωνε εβδομάδες να γαργαλάει ένα τέτοιο σύστημα.


ΣΑΝ ΑΚΡΟΑΤΗΣ
------------
Με συμβατικά συστήματα παίρνεις συμβατικά αποτελέσματα. Πρέπει να πας αλλού για να παράξεις κάτι διαφορετικό. Η τυποποίηση των synthesizer μπορεί να έχει λύσει προβλήματα του τύπου "πως θα σώσω αυτό τον ήχο για να μείνει στην αιωνιότητα", αλλά επίσης έχει οδηγήσει σε θλιβερό τέλμα τη σχετική δισκογραφία - για να ακούσουμε κάτι ενδιαφέρον ακόμη παλεύουμε με τους παλιούς δίσκους του Jarre, και των λοιπών (που - ας σημειωθεί - με τέτοια συστήματα μεγαλούργησαν).

Οπότε, οτιδήποτε θα μπορούσε να οδηγήσει κάποιον σε "ψάξιμο" είναι καλοδεχούμενο από 'μένα. Ήδη έχω ακούσει δύο δίσκους που έχουν παραχθεί αποκλειστικά με τέτοια συστήματα και είχαν σημαντική επίπτωση στη διάθεσή μου και τη γνώμη μου για όλα αυτά.


ΩΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
----------
Ως γνωστόν, έχω μόνο βασικές γνώσεις οργανοπαιξίας, αλλά βέβαια αυτά τα συστήματα δεν αφορούν τον παραδοσιακό πληκτρά. Για τύπους σαν εμένα λοιπόν, μία χαρά είναι, άλλος ένας τρόπος να παράγεις μουσικές ιδέες.


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
----------
Έχουν ΚΑΙ αυτά τη θέση τους στην αγορά. Θα έδινα κάποια χρήματα για ένα μικρό τέτοιο, προκειμένου να ερευνήσω αν λειτουργώ μαζί του.

  • Like 8

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικά και υπάρχουν ένα κάρο δυσκολίες με τα modular συστήματα. Θα τα πρότεινα ποτέ σε κάποιον που θέλει να έχει στη διάθεσή του έτοιμους 40 ήχους για να ένα synth pop live set? Φυσικά και όχι.

 

Σε κάποιον experimentalist όμως που θέλει να φτιάξει κάτι μονάδικό; 100%.

 

Η κάθε μουσική έχει τα δικά της εργαλεία έμπνευσης. Αν κάποιος καταδικάζει τα modular synths, τότε τί έχει να πει για μπάντες όπως οι Autechre που ανοίγουν synths και κάνουν circuit bending? 

 

Το εύκολα παραμετροποιήσιμο έχει το μειονέκτημα ότι μπορείς να παράξεις εύκολα αυτό που έχεις στο μυαλό σου αλλά δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτό, το οποίο πολλοί το θεωρούν έως και απαραίτητο στοιχείο της τέχνης.

 

Γιατί όπως είπε και ο Marcel Duchamp όταν έσπασαν κατά λάθος το έργο του κατά τη διάρκεια παρουσίασης:

"now the artwork is finished" 
image.thumb.jpeg.4449cb23fb5ed5290b833d54185b0512.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα ακόμα το βίντεο, αλλά ως σύντομη απάντηση στο "ναι" ή "όχι" θα έλεγα:

Μεγάλο "ναι" για την ελευθερία, πολυπλοκότητα , δημιουργικότητα, μοναδικότητα που προσφέρει το modular συστημα, ακόμα μεγαλύτερο "όχι" στο οτι όλο αυτό χάνεται όταν βγουν τα καλώδια για να φτιάξεις κάτι καινούριο. Και άντε να το ξαναφτιάξεις...Τα έτοιμα συνθς στη δική μου περίπτωση υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trolley είπε

Απόψεις ενός ανθρώπου που έχει προσεγγίσει το ζήτημα εντελώς θεωρητικά, πληροφορήθηκε, ανέλυσε και κατέληξε σε συμπεράσματα χωρίς ο ίδιος να έχει ασχοληθεί...

Δεν χρειάζεται να προσεγγίσει κανείς πρακτικά το συγκεκριμένο θέμα για να έχει άποψη. Πρέπει να οδηγήσεις μια αντίκα του 1930 για να καταλάβεις τα συν και πλην σε σχέση με τα σημερινά αυτοκίνητα?

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

ΟΚ, σωστά είναι αυτά που λέει για τις hardware υλοποιήσεις...

Άρα, μια χαρά συμπεράσματα έχει βγάλει, τα οποία αφορούν κυρίως την χρηστικότητα των συστημάτων αυτών. Αυτά που λέει τα ξέρουν όλοι οι κάτοχοι modular συστημάτων, δεν λέει κάτι νέο ή άσχετο.

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

...όχι για τις software υλοποιήσεις, εκεί είναι μακρυά νυκτωμένος...

Που το ξέρεις? Τον ρώτησες?🤔 Το βίντεο αφορά τα Hardware modular συστήματα.

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

αν κάποιος δεν έχει να δείξει ΕΡΓΟ, ανάλογο του χρόνου που διαθέτει και της (προφανούς) δαπάνης που έχει κάνει, καλό θα είναι να μην ισοπεδώνει τα πάντα έτσι εύκολα και να μην χαρακτηρίζει ως "ηλιθιότητες" αναπόφευκτες επιλογές όπως την καλωδίωση.

Σωστά. Πρέπει να έχει κανείς πολύχρονη δισκογραφία στον χώρο για να μιλήσει για την δυσχρηστία συστημάτων της δεκαετίας του '60. Πως τολμάει?😁  

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

ΓΙΑ ΤΑ MODULAR ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
Αν το κόστος δεν ήταν μεγάλο (αν και μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα μικρό σύστημα) τότε δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να του αρέσει το synth ρεπερτόριο και να παίζει πλήκτρα, που δεν θα αφιέρωνε εβδομάδες να γαργαλάει ένα τέτοιο σύστημα.

Τα συστήματα αυτά είναι αρκετά φτηνά στην εποχή μας, ιδιαίτερα μετά την είσοδο της Behringer στον modular τομέα. Το System 55 παρακάτω παίζει στα €1,859, μια εξαιρετική τιμή για όσους γουστάρουν τον πειραματισμό με modular synths και νεοεισερχόμενους.  

image.png.b8db4b033af49b724d406023165cc890.png

Η συντριπτική πλειονότητα των synth players δεν θέλει να σπαταλάει τον χρόνο του σε modular συστήματα, κι αυτό λόγω ακριβώς των μειονεκτημάτων και της δυσχρηστίας που κουβαλάνε αυτά τα συστήματα. Πέρασαν δεκαετίες και δεκαετίες εξέλιξης για να μπορέσουν τα synths να γίνουν φιλικά στον χρήστη και να πάψουν να θεωρούνται εργαλεία βασανισμού.😏

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Με συμβατικά συστήματα παίρνεις συμβατικά αποτελέσματα. Πρέπει να πας αλλού για να παράξεις κάτι διαφορετικό. Η τυποποίηση των synthesizer μπορεί να έχει λύσει προβλήματα του τύπου "πως θα σώσω αυτό τον ήχο για να μείνει στην αιωνιότητα", αλλά επίσης έχει οδηγήσει σε θλιβερό τέλμα τη σχετική δισκογραφία - για να ακούσουμε κάτι ενδιαφέρον ακόμη παλεύουμε με τους παλιούς δίσκους του Jarre, και των λοιπών (που - ας σημειωθεί - με τέτοια συστήματα μεγαλούργησαν).

Τα σημερινά "συμβατικά συστήματα" είναι χιλιάδες φορές πιο πολύπλοκα από οποιοδήποτε modular σύστημα, και με δυνατότητες που τα modulars δεν μπορούν καν να φανταστούν. Το ότι τα modulars είναι ικανά να δημιουργήσουν ήχους που κανένα μη-modular σύστημα δεν μπορεί δεν λέει κάτι. Το ίδιο συμβαίνει και απ'την ανάποδη και μάλιστα στην νιοστή.

Το όποιο "τέλμα" στη σχετική δισκογραφία δεν αφορά τον ήχο αλλά τη σύνθεση, εκεί πάσχει η συγκεκριμένη δισκογραφία και η δισκογραφία γενικώς και ανεξαρτήτως είδους. Ηχητικά διανύουμε την καλύτερη εποχή, το μόνο που εξελίσσεται εδώ και δεκαετίες στη μουσική παραγωγή είναι ο ήχος και μόνο αυτός, και να είσαι σίγουρος ότι κανένα modular δεν βοήθησε σε αυτό. 
Όχι, ο Jarre και οι λοιποί δεν μεγαλούργησαν με modular συστήματα, τα πιο σημαντικά έργα του χώρου γράφτηκαν σε "συμβατικά" synths, αναλογικά και ψηφιακά. Το ότι ο Jarre χρησιμοποιεί σχεδόν πάντα κάποια modular/semi-modular syhths, ARP 2600 πχ, δεν λέει πολλά. Ένα-δυο signature "μπουρμπουλιθρέ"😆 ήχους χρησιμοποιεί από αυτά, περιπτώσεις "κερασάκι στην τούρτα" δηλαδή και that's all. Τσέκαρε και μερικές φωτός απ΄το το στούντιο του Hans Zimmer, θα δεις στην κυριολεξία τοίχους ολόκληρους να καλύπτονται με modular συστήματα, πάνω στα οποία μετράς-δεν μετράς 10 καλώδια. Πιο πολύ τον ρόλο ταπετσαρίας παίζουν.😛

 

image.thumb.png.f7e8b698dd60ad95b0347916aaee9e0e.png

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Ήδη έχω ακούσει δύο δίσκους που έχουν παραχθεί αποκλειστικά με τέτοια συστήματα και είχαν σημαντική επίπτωση στη διάθεσή μου και τη γνώμη μου για όλα αυτά.

Να μας τα πεις και εμάς να τα ακούσουμε, μπορεί να μας αρέσουν.

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Έχουν ΚΑΙ αυτά τη θέση τους στην αγορά.

Φυσικά, αφού απ'ότι φαίνεται αγοραστικό κοινό υπάρχει. Απλά αποτελεί μια ανθυπομειονότητα, για πασιφανείς λόγους.

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Θα έδινα κάποια χρήματα για ένα μικρό τέτοιο, προκειμένου να ερευνήσω αν λειτουργώ μαζί του.

Ορίστε, τσίμπα το.

image.png.7c0e91eb79c307fc2400cfb3bd015d2e.png

 

image.thumb.png.fdf7bb499d730e16a888c7691dd1f9ad.png

 

Teenage Engineering Pocket Operator Modular 400 στα μόλις €289. Πόσο πιο χαμηλά πια? Το περίεργο εδώ βέβαια δεν είναι η χαμηλότατη τιμή του, το περίεργο είναι ότι αυτή η τιμή αφορά προϊόν της Teenage Engineering, μια εταιρεία-leader στα overpriced προϊόντα.🤔 Όπως και να'χει, η συγκεκριμένη τιμή κάνει ακόμα και την Behringer να αναρωτιέται.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι overpriced η T.E? ή δεν ειναι; με εχει προβληματισει κι εμενα αυτο, οοοχι για το παραπανω μοντιουλ, αλλα για το OP1 Feeld. Το workstation της. (ή ενα toy for a boy, οπως θα μπορουσε να πει καποιος αλλος)! ενα απο τα πραγματα ομως που καθοριζουν, αν κατι ειναι υπερεκτιμημενο ή Οχι, δεν ειναι και το ... Αν υπαρχει κατι αλλο; σαν κι αυτο! που να κανει το απλο. Γνωμη μου. Εταιριες σαν κι αυτη, επιβεβαιωνουν το συμπερασμα μου γενικοτερα στη τεχνολογια.

Το απλο, θα πληρωθει. Και οποιος το παρει. + οτι σε καποια μηχανηματα, υπαρχει και η αναλογη τεχνολογια απο πισω, που οπωςδηποτε χρειαζεται χρηματα γαι να αναπτυχθει/προωθηθει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Δεν υπάχει πια η ανάγκη για οπισθοδρομικά modulars.

Όλα τα θετικά των modulars, χωρίς τα αρνητικά τους,

ενσαρκώνονται σε αυτό το μηχάνημα:

 

https://www.schmidt-synthesizer.com/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου