Προς το περιεχόμενο

Modular synths. Yes or No?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον όντως βρίσκεις και φτηνά τέτοια εργαλεία.

Σε κάποιους το Modular  αρέσει είναι θέμα γούστου, το θέμα τσέπης δεν το βάζω καθώς και στα Synthesizer ισχύει το ίδιο υπάρχουν και ακριβά και ποιο οικονομικά. 

Άρα θέμα γούστου καθαρά πιστεύω 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, theoMusictech είπε

Waterfall τους αγαπας κι αυτους ομως....

Πολύ το αναλύουμε παιδιά, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Εγώ απλά σχολίασα ότι το MusicRadar γράφει ανακρίβειες, και τέλος. Τώρα σε όποιον αρέσει το Seqtrak ας πάει να το αγοράσει, κανένα πρόβλημα, δεν είναι το θέμα μας αυτό. Να δούμε μόνο μετά ποιον θα βρίζει όταν θα διαπιστώσει ότι οι "έγκριτοι" του Music Radar έγραφαν μπαρούφες, και ότι από ένα 4-op. FM synth, ήχος DX7 ΔΕΝ βγαίνει.
Εγώ προειδοποίησα.😎

 

20 λεπτά πριν, trolley είπε

@Waterfall-K

΄Το περίεργο με 'σένα είναι το εξής: σου αρέσει να υπογραμμίζεις ότι "έχουμε 2024" (άρα π.χ. τι δουλειά έχουμε να μιλάμε για Moog)

Σωστά. Η συζήτηση γύρω από τις ατμομηχανές δεν με ενδιέφερε ποτέ. Αν θέλει κάποιος βέβαια να συζητάει γι αυτές, κανένα πρόβλημα. Θες ρε Trolley να μιλήσουμε για Moog? Άντε ανέβασε ένα θρεντ και άρχισε τη συζήτηση, κι εδώ είμαστε εμείς να βοηθήσουμε.🙂👍

 

26 λεπτά πριν, trolley είπε

δεν σου αρέσει κανένα σύγχρονο είδος μουσικής

Για πες μου εσύ κάποιο "σύγχρονο είδος μουσικής" που ακούς.

 

29 λεπτά πριν, trolley είπε

κράζεις τις σύγχρονες αντιλήψεις για τον εξοπλισμό

Όπως?

 

30 λεπτά πριν, trolley είπε

στη σπάει η επιδερμικότητα της σύγχρονης δημοσιογραφίας

Γιατί, εσένα σ'αρέσει?

 

31 λεπτά πριν, trolley είπε

έχεις και τη γενική ανίληψη ότι τα synth θα φθηναίνουν στην αιωνιότητα.

Αυτό γίνεται εδώ και δεκαετίες, Ζούμε στην εποχή της υψηλής και πάμφθηνης τεχνολογίας.

 

35 λεπτά πριν, trolley είπε

Και πετάς και αφορισμούς τύπου "με λάθος όργανο διάλεξαν να ασχοληθούν

Πραγματικότητα είναι, όχι αφορισμός. Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με τα synths (σοβαρά = να τα προγραμματίζει και να δημιουργεί νέους ήχους, όχι να τα αγοράζει για να παίζει με presets...κλαρίνου) θα ασχοληθεί παράλληλα και με το τεχνικό μέρος τους.

 

42 λεπτά πριν, trolley είπε

εσύ ο ίδιος έχεις γράψει ότι οι πιο πολλοί φτασμένοι μουσικοί δεν ξέρουν καν που είναι το EDIT στο όργανό τους.

Αλήθεια είναι. Πληρώνουν άλλους να ασχολούνται με το editing, είτε λόγω βαρεμάρας, είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω έλλειψης χρόνου. Δεν είναι κακό.

36 λεπτά πριν, theoMusictech είπε

αν το καταστημα σου εχει καποια σχεση με ηχο...

Δεν υπάρχει κατάστημα πλέον, και δεν είχε σχέση με τον ήχο.  

 

1 ώρα πριν, theoMusictech είπε

σε ενα συμπαν, το μεγαλυτερο ισως και το πιο Pro, το Montage M, θα πουλησει τρελα

Το "θα" τι το ήθελες? Η Yamaha έχει πουλήσει σχεδόν όλο το στοκ της μέσα σε μόλις δύο μήνες, τα περισσότερα καταστήματα έχουν λίστα αναμονής. Το Music Store πχ θα το φέρει απ'τον Μάρτιο και μετά. Προσωπικά δεν θυμάμαι άλλο synth να έχει κάνει τόσες τρελές πωλήσεις και να βγαίνει out of stock σε όλο τον πλανήτη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

25 λεπτά πριν, foxxx είπε

Έλα Waterfall μην ντρέπεσαι πες στα παιδιά ότι κατα βάθος είσαι ψηφιακός με φίλο αναλογικά αισθήματα  😂

Γεια σου Bill.🖖

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις αφότου είδα το video και το thread.

 

Εγώ αν και είμαι μεταγενέστερος και κυρίως λάτρης των samplers και των digital synthesizers για τις ανάγκες μου στη μουσική παραγωγή αλλά και στο παίξιμο για pop/rock κλπ. επειδή είμαι και λάτρης της ηλεκτρονικής μουσικής θα πω ναι στο modular. Είναι ξεκάθαρο πως στην ηλεκτρονική και χορευτική μουσική  τα modular synths σε καθαρόαιμη αναλογική αλλά και σε modelling ψηφιακή μορφή είναι μεγάλος παράγοντας δημιουργικότητας, εμπνέουν τους μουσικούς στη δημιουργία αλλά και στην εκτέλεση.

 

 Ναι λοιπόν στο καθαρόαιμο modular, ναι στο modelling modular, ναι και στο VST modular.

 

 Τελικώς όπως ειπώθηκε όλα τη modular λογική ακολουθούν, modules συνδεδεμένα είτε σε κλειστή, είτε σχεδιασμένα για ελεύθερη αρχιτεκτονική, ιδιαίτερα συνδυάζοντας και τον κόσμο του digital, του sampling, του resampLing που δίνει θα έλεγα την απόλυτη ελαστικότητα στη δημιουργία.

 

 Modularity παντού λοιπόν, είτε κλεισμένη σε ένα κουτί, είτε σε διάφορα κουτιά απλωμένα σε ένα δωμάτιο και συνδεδεμένα σε κονσόλες διέποντας ή γινόμενα φορείς το ένα του άλλου, είτε σε virtual modular μορφή, ακόμα και σε υβριδική μορφή π.χ. στη λογική του  reactor που μου έρχεται στο μυαλό τώρα.

 

 H πρακτικότητα που έφερε η εξέλιξη με το MIDI και γενικάh κουμπιοτεροποίηση των synths δεν αλλάζει τη λογική της χρήσης.

 Απλά δίνει αμεσότητα στην αρχειοθέτηση, την επικοινωνία και τον συντονισμό, όχι κατά τη γνώμη μου εις βάρος της δημιουργικότητας.

 

 Στην τελική αυτοί που ακούνε τη μουσική, ακόμα και εμείς που την παράγουμε και ιδιαίτερα λόγω της εξέλιξης στην πιστότητα και την ποιότητα δεν μπορούμε να καταλάβουμε από που προέρχεται,  δεν μπορούμε ή έστω δεν είναι εύκολο να διακρίνουμε το αναλογικό από το ψηφιακό, όσο μάλιστα τα μέσα αναπαραγωγής έγιναν στις μέρες μας καταναλωτικά.

 

 Δεν ξέρεις αν ακούς τον πραγματικό ενισχυτή ή το guitar rig.

 

 Δεν μπορώ να δω πάραυτα ως παίδεμα ή ως μη πρακτικό ή παρωχημένο, ή στερεότυπο το modular.

 

 Δεν θα το δω όμως και ανώτερο. Αυτό που λέμε το unpredictabilitY της μεθόδου που θα βγάλει κάτι μοναδικό ισχύει για εμένα σε όλα.

 

 Αυτά.

 

 Και επειδή είδα αυτό το βίντεο και πριν ένα άλλο στο video section του Noiz και οδηγήθηκα σε βραδιά synth 😃 γλυτώνοντας και τα έξοδα μιας Σαββατιάτικης βόλτας😃 παραθέτω αυτό για καληνύχτα. Με ένα Digital Hardware SynthesIzer (V-Synth) αλλά modular θα έλεγα λογικής που παντρεύει το analogue έστω και με τη μορφή modelling   με το ψηφιακό, δίνοντας την απόλυτη ελαστικότητα στη δημιουργία ήχου και μέσω εφαρμογής γνωστικών μεθόδων αλλά και με randomability με unpredictable, ακόμα και .............unpresedented αποτελέσματα, για να δώσω λίγο amp στην τοποθέτησή μου.😃

 

 

 

 

 

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου