Προς το περιεχόμενο

Modular synths. Yes or No?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Trolley, μην είσαι πνεύμα αντιλογίας.

 

Ισορροπίας, όχι αντιλογίας. Προσπαθώ να δω κάτι σωστό σε όλες τις απόψεις. Δεν συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει οποιοδήποτε περιθώριο για παρεξήγηση στη διατύπωση που χρησιμοποίησαν, αλλά - όπως και αν έχει - αφού πιστεύεις ότι είναι άκυροι, για ποιο λόγο τους διαβάζεις; Άστους στην μοίρα τους, δεν πρόκειται να αλλάξουν χούγια επειδή θα συμφωνήσουμε εμείς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το save των δικών μας ήχων είναι τεράστια εφεύρεση/δυνατότητα, σου γλυτώνει χρόνο και σπάσιμο νεύρων, ιδιαίτερα σε πολύπλοκα synths. Κάποιοι ήχοι είναι εύκολο να ξαναφτιαχτούν, άλλοι πάλι χρειάζονται ώρες επί ωρών για να δημιουργηθούν, και μόνο στην σκέψη ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα save προκαλεί αυτοκτονικές τάσεις.

H έλλειψη δυνατότητας save υπάρχει πλέον μόνο στα modular συστήματα λόγω της φύσης τους, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να προστεθεί με κάποιον τρόπο η δυνατότητα και σε αυτά.🤔 Μια τέτοια δυνατότητα, τουλάχιστον στα τεράστια modulars -όπου βλέπεις κάποιες φορές καμιά 100ρια καλώδια συνδεδεμένα- θα ήταν lifesaver. 
Εγώ πάντως όταν βλέπω φωτός σαν την παρακάτω κάτι με πιάνει ...image.gif.4e6fdf98f4e6c14419389332abca3de0.gif

 

image.jpeg.ea77279bce903ace962cce7a34e09868.jpeg

 

13 λεπτά πριν, trolley είπε

αφού πιστεύεις ότι είναι άκυροι, για ποιο λόγο τους διαβάζεις;

Από συνήθεια, και όχι πάντα. Απλά μου σκάνε ειδοποιήσεις στο FB και στο email μου όταν ανεβαίνει κάτι και κάποιες φορές διαβάζω από περιέργεια. Σαν παλιός αναγνώστης του κορυφαίου Keyboard mag ήδη από τα μέσα της δεκαετίας των '80s, πραγματικά εκνευρίζομαι που αυτοί οι ανίδεοι χρησιμοποιούν το όνομα του για να γράφουν τις κατά καιρούς απίστευτες βλακείες τους. Έτσι εξηγείται -εν μέρει- και η τραγική άγνοια που κουβαλάνε κάποια πιτσιρίκια σήμερα, όταν μεγαλώνουν διαβάζοντας "έγκριτα" sites τύπου MusicRadar τι να περιμένει κανείς...🙄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εγώ πάντως όταν βλέπω φωτός σαν την παρακάτω κάτι με πιάνει ...image.gif.4e6fdf98f4e6c14419389332abca3de0.gif

 

image.jpeg.ea77279bce903ace962cce7a34e09868.jpeg

 

 

Εγώ ξέρω ακριβώς τι με πιάνει.

Άγχος!

Να είμαι από πάνω με το swiffer και να τα ξεσκονίζω  ένα ένα😆.

Μου αρέσει να το βλέπω, αλλά μάλλον δεν θα το ήθελα στον χώρο μου..

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Να είμαι από πάνω με το swiffer και να τα ξεσκονίζω  ένα ένα😆.

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ έχω πρόβλημα με τη σκόνη. Από κάποιους σαν κι εμένα έγινε κολοσσός η εταιρεία Swiffer.😛

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
48 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εγώ πάντως όταν βλέπω φωτός σαν την παρακάτω

Δομημένο χάος. Το ίδιο κάνουν και τα ψηφιακά, στο background όμως, δε τα βλέπουμε να μας πιάνει ίλιγγος.. Εξ'ού και η απόρριψή μου. Αν συναντούσα κάτι τέτοιο, το πρώτο πράγμα που θα μου'ρχότανε να κάνω είναι να βγάλω ΟΛΑ τα καλώδια για να τα "ξαναβάλω στη θέση τους".. Only to find out οτι ήταν ήδη στη θέση τους! Απάνθρωπο πράγμα, ή μάλλον, ανθρωποδιωκτικό. Χίλιες φορές menu diving, που ούτε αυτό μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά το προτιμώ απο τα μαλλιοκούβαρα. Και έχει και save (πώς λέγαμε παλιά "έχει και turbo")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Έτσι εξηγείται -εν μέρει- και η τραγική άγνοια που κουβαλάνε κάποια πιτσιρίκια σήμερα, όταν μεγαλώνουν διαβάζοντας "έγκριτα" sites τύπου MusicRadar τι να περιμένει κανείς...

 

Για τα "πιτσιρίκια" είναι αρκετή η νύξη ότι υπάρχει κάποια σχέση με τον μύθο των DX synths. Δεν ενδιαφέρονται για τεχνικές αναλύσεις, μουσική θέλουν να παίξουν και αυτό δεν θα βελτιωθεί αν γίνουν εγκυκλοπαίδειες με τεχνικά χαρακτηριστικά.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, trolley είπε

Για τα "πιτσιρίκια" είναι αρκετή η νύξη ότι υπάρχει κάποια σχέση με τον μύθο των DX synths

Αυτή η λανθασμένη νύξη είναι που θα τα σπρώξει να σκάσουν τα ωραία τους λεφτά και να αγοράσουν το Seqtrak, και όταν διαπιστώσουν ότι η FM engine του ουδεμία σχέση έχει με την engine του DX7, θα είναι πλέον αργά. Και μετά θα βρίζουν κι αυτά το MusicRadar και τα "έγκριτα" reviews του. Τα περισσότερα "θύματα" πάντως ενδέχεται να μην πάρουν χαμπάρι και να συνεχίσουν να διαδίδουν τις μπαρούφες του MusicRadar, παραπληροφορώντας ακόμα πιο πολλούς.

 

42 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν ενδιαφέρονται για τεχνικές αναλύσεις, μουσική θέλουν να παίξουν και αυτό δεν θα βελτιωθεί αν γίνουν εγκυκλοπαίδειες με τεχνικά χαρακτηριστικά.

Αν δεν ενδιαφέρονται για τεχνικές αναλύσεις, με λάθος όργανο διάλεξαν να ασχοληθούν.image.gif.2af05368b08d844caf6316b55a10e7d0.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall τους αγαπας κι αυτους ομως! τα πιτσιρικια που, ας πουμε οτι ειναι στο μεταιχμιο μεταξυ. μουσικου & συλεκτη, που παιζουν μεν μουσικη, αλλα, εντελως για παρτη τους και μονο, που τους ενδιαφερει η επιφανιακη κατασταση της παραγογης μουσικης. . Εσυ το ειχες πει σε παλιοτερο σου ποστ αν θυμαμαι παντα καλα! οποτε, ας δωσουν και λιγα λεφτα για κατι... Ο καθ'ενας οπως το βλεπει αυτο το μηχανημα Π.Χ. Επισης, παντα αν θυμαμαι καλα, εχεις καποιο καταστημα. Οποτε , και παλι με τον αγοραστη εισαι! ο πελατης (στο μυαλο του τουλαχιστον) , εχει παντα δικιο!!!!! ξερω καποιον που ανικει σε αυτη τη κατηγορια! Δεν τον ξερετε, ειναι απο το χωριο!!! με το που κυκλοφορισει και το manual, να δουμε 5 10 shortcuts, το πηρα!,,,, εεε το πηρε ηθελα να πω!!!

Υ.Γ! σε ενα συμπαν, το μεγαλυτερο ισως και το πιο Pro, το Montage M, θα πουλησει τρελα. Θα το παρουν οι επαγγελματιες και αυτοι που θελουν να εκμεταλλευτουν το οργανο , στο 100 %! Να φτιαξουν ηχους και να ασχοληθουν με τις ωρες με τα , ισως και χιλιαδες μενου του, σε ολες τις σελιδες του οργανου. Αλλα, υπαρχει και ενα αλλο συμπαν, που το παραπανω μηχανημα για καποιους, απλα δεν τους χρειαζεται.

που, ειπαμε! θελουν την επιφανεια! που σπανιζει! ε. Γι'αυτους, να μην υπαρχει και καποια αναλογη συσκευη;; και που ξερουμε! μπορει να φτιαχτουν ωραια πραγματα και απο αυτες τις μισοριξιες!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

΄Το περίεργο με 'σένα είναι το εξής: σου αρέσει να υπογραμμίζεις ότι "έχουμε 2024" (άρα π.χ. τι δουλειά έχουμε να μιλάμε για Moog), αλλά κατά τα άλλα είσαι στο 1974 (άντε... 1984), δεν σου αρέσει κανένα σύγχρονο είδος μουσικής, κράζεις τις σύγχρονες αντιλήψεις για τον εξοπλισμό (όχι, δεν είναι τα όργανα τύπου Μον-ταζ), στη σπάει η επιδερμικότητα της σύγχρονης δημοσιογραφίας, και έχεις και τη γενική ανίληψη ότι τα synth θα φθηναίνουν στην αιωνιότητα.

 

Και πετάς και αφορισμούς τύπου "με λάθος όργανο διάλεξαν να ασχοληθούν" ενώ εσύ ο ίδιος έχεις γράψει ότι οι πιο πολλοί φτασμένοι μουσικοί δεν ξέρουν καν που είναι το EDIT στο όργανό τους.

 

It does not add up, man.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τρελες γνωσεις πανω στο αντικειμενο δεν υπαρχει αμφιβολια, απλα ισως ειναι λιγο απολυτος σε καποια θεματα!!!!! Waterfall βλεπεις ετσι; εγω σε υποστηριζω!!!!! Οχι οντως το πιστευω αυτο! αν το καταστημα σου εχει καποια σχεση με ηχο και, τυχει να χρειαστω κατι που το εχεις, καλη τιμη ετσι;!!!!! προσεξε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου