Προς το περιεχόμενο

DIY 4-conductor humbucker???


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα στη βαρεμαρα μου, και μετα απο την απωλεια του coil split στην καινουρια κιθαρα, μου ηρθε μια απορια.

 

Απο οσο εχω καταλαβει, οι χαπακερς που εχουν 4 καλωδια ουσιαστικα εχουν καθε πηνιο καλωδιομενο χωρια. Και αναλογα την συνδεσμολογια, τα δυο ενωνονται ή συνδεσμολογουνται καταλληλα σε διακοπτη.

 

Ειναι εφικτο λοιπον να κοπει το τυλιγμα στο σημειο που αλλαζει πηνιο, και εκει να μπουν δυο καλωδια? Με την προυποθεση οτι αυτη η δουλεια γινεται πολυ προσεχτικα, ωστε να κοπει μονο στο επιθυμητο σημειο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

humbckr2.gif

 

Αυτη ειναι η εσωτερικη κατασκευη ενος χάπακερ. Για κανονικη λειτουργια, το ασπρο με το μαυρο ενωνονται. Αν τα εχω καταλαβει ολα σωστα, σε εναν μαγνητη δυο καλωδιων, η ενωση του μαυρου με το ασπρο γινεται εσωτερικα χωρις εξτρα καλωδια.

 

Η απορια μου ειναι αν ειναι δυνατο να κοπει η ενωση αυτη και να τοποθετηθουν δυο καλωδια.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μαθω απλα αν o 2-conductor χαπακερ γινεται 4-conductor. Ειμαι αρκετα ξεκαθαρος νομιζω :-\

 

Το πως θα τον συνδεσμολογησω μετα, αν θα μπει για series/parallel ή για in/out οf phase ή για coil split ή για ολα αυτα(:P) νομιζω οτι δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα το βιντεάκι που πόσταρε ο rista, αλλά ναι γίνεται. Θέλει λύσιμο όμως ο μαγνήτης μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο. Ίσως χρειαστεί να βγουν και τα μπομπινάκια.

Μεγάλη προσοχή όμως μην κοπεί κανένα από τα άλλα δύο καλωδιάκια. Ειδικά η αρχή κάποιου πηνίου! Μετά θα θέλει ξανατύλιγμα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερον... Δε φαινεται και πολυ δυσκολο.

Παντως ο τυπος εχωνε συνεχεια τα χερια του μπροστα με αποτελεσμα να μην φαινονται καποια πραματα. :P

 

Με λιγο google βρηκα το εξης: http://www.1728.com/guitar1a.htm

Δε ξερω τι μαγνητη δειχνει ο τυπος. Το συγκεκριμενο ασπρο καλωδιακι που φαινεται ειναι αυτο που αναρωτιομουν αν υπαρχει. Υπαρχει σε ολους τους μαγνητες σαν καλωδιο ομως ή υπαρχει το ενδεχομενο να το δω χαλκοσυρμα σκετο?

Αν εχει κανει κανενας το εν λογω εγχειρημα, ας πει τι χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη και τι οχι.

 

Τελος, φανταζομαι οτι θα πρεπει να χρησιμοποιηθει μονωμενο καλωδιο, ετσι?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύρμα σκέτο αποκλείεται να βρεις. Τα πηνία τυλίγονται ξεχωριστά και μετά ενώνονται μεταξύ τους.

Δύσκολο δεν είναι αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Προσοχή μόνο μην κόψεις τις αρχές! Αν κόψεις το τέλος του πηνίου, αφαιρείς μία στροφή στην χειρότερη και κολλάς το καλωδιάκι σου. Αν κόψεις την αρχή κατέστρεψες το πηνίο.

 

Καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις αυτό που έχουν οι humbucker. Δηλαδή 4 αγωγοί και πλεντάζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου