Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ηχομόνωση χώρου για ντραμς


-christos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος χρήστης του noiz και παίζω ντραμς. έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο άρθρα και συζητήσεις περί ηχομόνωσης αλλά όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο μπέρδεμα είναι. έχω λοιπόν ένα υπόγειο σε πολυκατοικία που από πάνω είναι η είσοδος και τα σπίτια ξεκινάνε από τον πρώτο όροφο. έχει κι ένα παράθυρο ψηλά στον τοίχο που βλέπει πιλοτή. το υπόγειο είναι 3,5μ x 4,10μ. θέλω να το ηχομονώσω και σκέφτομαι να βάλω πετροβάμβακα σε όλο τον τοίχο-ταβάνι, σε απόσταση 10-15 εκατοστά να φιάξω ένα άλλο δωμάτιο απο ξύλο και να ντυθεί κι αυτό με πετροβάμβακα. το πάτωμα θα είναι ντυμένο με μοκέτες-χαλιά και το ντραμσετ θα είναι πάνω σε "παλέτα" που θα πατάει σε χαλί και λάστιχα. είμαι στο σωστο δρόμο; μήπως είναι υπερβολικό όλο αυτό ή μήπωσ δεν θα κάνει το αναμενόμενο; ευχαριστώγια όποια βοήθεια και περιμένω απαντήσεις και προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπερβολικό ίσως, αλλά και αποτελεσματικό ;D

Ο thomann έχει πολλές λύσεις που θα σε βοηθήσουν να ηχομονώσεις τον χώρο.

 

Δύο πράγματα που πρέπει να προσέξεις:

α) Τον σωστό αερισμό του χώρου

β) Μην ξεχάσεις να ηχομονώσεις και το παράθυρο

 

Διάβασε και αυτό :)

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο, οπότε ότι και να σου πω θα είναι απλά υποθέσεις. Η room-in-room λύση πάντως πιστεύω οτι θα είναι πιο soundproof απο το απλό ντύσιμο των τοίχων.

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το link που μου έδειξες ακριβώς έτσι σκέφτομαι να το κάνω. και χαίρομαι που ο φίλος μας είπε οτι κάνει καλή δουλειά. και σκέφτομαι μήπωσ φιάξω αυτό που δείχνουν οι φωτό αλλά χωρίς να ντύσω όλο τον τοίχο του υπογείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα κοστίσει πολύ λιγότερο απο το να ντύσεις όλους τους τοίχους.

 

Βέβαια θα μπορούσες να κάνεις αυτό που είπες αρχικά και μετά να το νοικιάζεις σε μπάντες για πρόβες ωστε να βγάλεις τα έξοδα :P

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστικη ηχομονωση για τυμπανα μονο με room in a room

 

μεγαλο το κοστος αλλα μονο ετσι γινεται.

 

Τωρα βεβαια στο 3,5 χ 4,1 χ 2,80 (τυπικο υψος) με το room in a room θα μειωθει αρκετα ο χωρος σου αλλα δυστυχως αυτη ειναι η μοιρα του drummer : στα υπογεια και με αναγκη να ξοδεψει περισσοτερα απο οσο κανει ο εξοπλισμος του  αν θελει να εχει σοβαρη ηχομονωση

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν προτίθομαι να το νοικιάσω. η χρήση είναι αποκλειστικά ιδιωτική. σιγα σιγα αρχίζω να καταλήγω στο εξής. θα φιάξω ένα "κουβούκλιο" μέσα στην υπόγα σαν αυτό που βρίσκετε στις φωτό του φίλου μας και αν δω οτι δεν είναι αρκετό τότε ντύνω και τους τοίχους. αν είναι καλό δεν ντύνω τους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρικοφόν δεν είναι μονωτικό απλά μειώνει τις ανακλάσεις του ήχου. Γενικά σε υπόγειο πέρα απο την παλέτα που θα βάλεις πάνω το σετ για πάτωμα δε χρειάζεσαι κατι άλλο. Απο κέι και πέρα πρέπει σίγουρα πορτοπαράθυρα να μονωθούν πρώτα απ όλα. Επίσης κάτι λίγο στον τοίχο και κάτι καλό στο ταβάνι. Υπάρχουν εξειδικευμένα μαγαζιά ηχομόνωσης που φέρνουν ειδικά υλικά και μπορούν να σε συμβουλέψουν. Εννοείται πως τη δουλειά μπορείς να τη κάνεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου