Προς το περιεχόμενο

Line 6 M13 η Μ9?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι λεει το τοπικ.Δεδομενου οτι η διαφορα στην τιμη δεν ειναι και πολυ μεγαλη αλλα ουτε και μικρη,τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερη αγορα.Για να σας βοηθησω να πω οτι δεν εχω ουτε ενα εφφε πεταλι και ουτε ξερω εαν θα ηθελα να χρησημοποιω πχ compresor η eq. Moνο για delay και phaser ειμαι σιγουρος(και ισως και κανα overdrive/distortion αν εχει καλητερα απο του screamer μου,αν και δεν ξερω αν εχω οφελος με το να μην χρησημοποιω το drive του ενισχυτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου οτι περιέχουν τους ίδιους ήχους τα +/- της καθεμίας είναι τα εξής :

 

Μ13

 

+σε καθε scene έχεις να επιλεξεις απο 12 οποιαδηποτε πεταλια

+καθε ήχος μπορει να περιέχει μεχρι 4 διαφορετικα (ή ίδια) εφε

- μεγάλη σε μέγεθος και βαριά

 

Μ9

 

-σε καθε scene επιλεγεις από 6 διαφορετικά πετάλια

-κάθε ήχος μπορεί να περιέχει μεχρι 3 διαφορετικα (ή ίδια) εφε.

+ μικρή και ελαφριά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα μειονεκτήματα της Μ9 να συμπληρώσω την απουσία effects loop. Αλλά αυτό είναι μειονέκτημα σε σύγκριση με την Μ13 μόνο.  ;)

 

Το κάθε προϊόν απευθύνεται στο δικό του κοινό. Η κλασσική ατάκα του υπεύθυνου ανάπτυξης Rich Renken είναι:

 

"M9 goes on your pedalboard, M13 IS your pedalboard"  ;)

 

Επομένως διαλέγεις σ'αυτή τη βάση.

 

- Θέλεις να χρησιμοποιείς και 3-4 ή περισσότερα δικά σου πετάλια και να τα έχεις όλα μαζί σε μια mid sized πεταλιέρα? Παίρνεις τη Μ9.

 

- Σπάνια θα χρησιμοποιήσεις άλλα πετάλια ή δε σε ενδιαφέρει να κουβαλάς μεγάλη πεταλιέρα? Παίρνεις τη Μ13.

 

Simple as that.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε η απαντηση ειναι πολυ απλη.ενα μονο πεταλι ακομα να παρω μαζι με την Μ9 και φτανω την τιμη της Μ13,αρα καρασυμφερει η Μ13(οπως προειπα δεν εχω αλλα πεταλια,καρφι επαιζα παντα),αλλα ακομα και να ειχα αλλα πεταλια θα τα πουλουσα για την Μ13,κριμα που δεν εχω >:( Εχει κανεις να μου χαρισει 400 ευρω? Με μωρο 5 μηνων θα τα μαζεψω σε 1 χρονο τα λεφτα  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ακομα. Τα drive της M13 τι λενε? Ρωταω γιατι αν δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο τοτε θα παιζω με το drive του engl και αρα απελευθερωνετε μια θεση εφφε(επομενως ισως και να με συμφερει η Μ9  ??? ???) Σορρυ ρε παιδια που σας τα πρηζω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να παρω κατι που δεν χρειαζομαι η το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ακομα. Τα drive της M13 τι λενε? Ρωταω γιατι αν δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο τοτε θα παιζω με το drive του engl και αρα απελευθερωνετε μια θεση εφφε(επομενως ισως και να με συμφερει η Μ9  ??? ???) Σορρυ ρε παιδια που σας τα πρηζω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να παρω κατι που δεν χρειαζομαι η το αντιθετο.

 

Τα Drives για μένα ήταν ευχάριστη έκπληξη. Όχι τόσο λόγω χαρακτήρα αλλά κυρίως (και) λόγω ρυθμίσεων. Οι περισσότεροι κάνουν το λάθος να βάζουν το gain στο 10 και μετά τους φαίνεται ότι τζιτζικίζει... παιδιά, και τα αναλογικά έτσι κάνουν, από κάποιο σημείο και μετά χάνεται τελείως ο χαρακτήρας της κιθάρας... Αλλά με ήπιες ρυθμίσεις και μελέτη, βγάζουν εξαιρετικό ήχο, που κόβει πολύ καλά μέσα στη μπάντα.

 

Στον Engl μπορείς να τα χρησιμοποιείς και επικουρικά, για κάποιο ιδιαίτερο ηχόχρωμα, για να προσθέσεις compression, για το ζητούμενο eq setting, κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου