Προς το περιεχόμενο

Με ποιο κριτηριο επιλέγουμε τη σειρά των Pedal Effect??


FUSION_elic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επόμενη απορία μου είναι με ποια λογική επιλέγουμε τη σειρά των "πεταλακίων" και ποια επίπτωση έχει αυτή στον ήχο?????

 

Τα Φώτα Σας Κύριοι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Search στο φόρουμ

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανονας γραμμενος με χρυσα γραμματα ουτε "σωστη" σειρα......μαλιστα ενδιαφεροντες ηχοι προκυπτουν απο ανορθοδοξες τοποθετησεις και χρησεις εφε στην αλυσιδα.......Η πλειονοτητα παντως χρησιμοποιει συνηθως τη σειρα comp-->dst/od----->flng/chorus/phasers----->dly/rvrb

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η πιο συνηθισμένη πρακτική είναι: στην αρχή οι κομπρέσσορες, μετά οι βρώμες, μετά το modulation και στο τέλος τα delay/reberb.

Το wah πριν τις βρώμες και κάποια fuzz μπροστά από όλα (πριν και από τους κομπρέσσορες).

Αυτά βέβαια....είναι τα συνηθισμένα. Ο καθένας, ανάλογα και με το τι εφφέ χρησιμοποιεί και τι αποτέλεσμα θέλει, μπορεί να κάνει διαφοροποιήσεις. Οι περισσότεροι όμως καταλήγουν κάπου κοντά στην πεπατημένη που περιέγραψα στην αρχή.

 

EDIT

(Καλά....αυτά παθαίνει κανείς όταν ανοίγει ένα παράθυρο, πάει πίνει καφέ και πληκτρολογεί την απάντηση μετά. Τον προλαβαίνει άλλος. :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντιθεση με ολο το συμπαν μαλλον :lol: εγω προτιμω το tremolo μετα το delay.

προτιμω να τρεμουλιαζω την επαναληψη και οχι να επαναλαμβανω το τρεμουλιασμα :D

βεβαια θεωρω οτι η επιλογη μου εχει βαση αν αναλογιστει κανεις οτι το tremolo ηταν μερος του ενισχυτη καποτε, αρα εκ των πραγματων στο τελος.

 

 

τελος, η σειρα των εffects, εχει συζητηθει σε αρκετα παλαιοτερα θεματα, αλλα στο ενδιαμεσο συζητησης αλλων θεματων, πχ tonelab, και ειναι δυσκολο κανοντας search λογικες λεξεις/κλειδια, να επαναφερεις αυτα τα θεματα. ας μην τον φαμε τον ανθρωπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν θα τον φάμε τον άνθρωπο... αλλά αυτά τα 3 θρεντς δεν ήταν για tonelab κλπ και έχουν... αντιπροσωπευτικότατο τίτλο:

 

Συνδεσμολογία πεταλίων , σημασία τοπο8έτησης: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2455&start=0

 

Σωστη "συνδεσμολογία" μιας πεταλιέρας: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2176&start=0

 

FX chain: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3208&highlight=pedal+chain

 

 

Mου πήρε 3 λεπτά για να τα βρω, και ούτε καν ήξερα ότι υπήρχαν (απλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου θυμόμουν ότι έχει συζητηθεί πολύ). Απλά το πρόβλημα φαίνεται ότι ανάγεται στη λειτουργία του Search. Εγώ πήγα πάνω δεξιά, στην αναζήτηση δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγραψα, τεσπα το μυστικό μάλλον είναι να βάζει κάποιος επακριβώς την αντίστοιχη κατηγορία στο "Δημόσια Συζήτηση" (στην περίπτωσή μας, "Guitar and Bass").

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου