Προς το περιεχόμενο

προβλημα γειωσης σε electroharmonix caliber 22


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπεριζω ολη τη κοινοτητα.προσφατα εφτιαξα μια καμπινα μ'ενα 12αρι απο fender twin και το οδηγω απο το συγκεκριμενο πεταλι-ενισχυτη.εχω θεμα...βγαινει βομβος σαν να μην εχει γειωση [ το καλωδιο ειναι ''διπολικο'' ] δεν εχει δηλ. ''σιδερακι'' για γειωση οπως εχει το καλωδιο του fender dlx. προσεξτε τωρα...αν το συνδεσω στο 2ο output απο το boss delay o θορυβος ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. σαν να γειωνεται δηλ. πανω στο fender. [ 1o output στον fender- 2o οutput στο ehx ]. εχει καποιος το ιδιο να μου πει αν αντιμετωπισε  ιδιο προβλημα? γνωμες--ιδεες δεκτες .thanxxx... Y.Γ Προβλημα με τα ηλεκτρικα της οικοδομης ΔΕΝ υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπεριζω ολη τη κοινοτητα.προσφατα εφτιαξα μια καμπινα μ'ενα 12αρι απο fender twin και το οδηγω απο το συγκεκριμενο πεταλι-ενισχυτη.εχω θεμα...βγαινει βομβος σαν να μην εχει γειωση [ το καλωδιο ειναι ''διπολικο'' ] δεν εχει δηλ. ''σιδερακι'' για γειωση οπως εχει το καλωδιο του fender dlx. προσεξτε τωρα...αν το συνδεσω στο 2ο output απο το boss delay o θορυβος ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. σαν να γειωνεται δηλ. πανω στο fender. [ 1o output στον fender- 2o οutput στο ehx ]. εχει καποιος το ιδιο να μου πει αν αντιμετωπισε  ιδιο προβλημα? γνωμες--ιδεες δεκτες .thanxxx... Y.Γ Προβλημα με τα ηλεκτρικα της οικοδομης ΔΕΝ υπαρχει.

 

 

Δες καταρχάς τις παρακάτω οδηγίες για το ΕΗ 22

http://www.ehx.com/products/22-caliber/instructions

 

To speaker του fender τι αντίσταση έχει? Είναι πάνω από 8Ω? Αν είναι 4Ω, μη το συνδέεις!

 

 

Το θέμα της γείωσης έχει ως εξής: η έξοδος του EH 22 δεν είναι γειωμένη στο σασί και έτσi μπορεί να υπάρχει ground loop. Έτσι κι αλλιώς το ΕΗ δεν έχει τροφοδοτικό που να δίνει Γη από την πρίζα αλλά θεωρεί το πλην(-) του ως Γη(τάση αναφοράς).

Πρέπει τα καλώδια που συνδέεις σε out και in του να έχουν όμως καλώδιο γείωσης (μπλεντάζ) και σωστό jack βύσμα. Η γείωση του fender twin δεν έχει καμιά σχέση με του ΕΗ, ουσιαστικά δεν πρέπει να ενώνονται οι γειώσεις τους.

Μπορείς να δοκιμάσεις να ακουμπήσεις ένα καλωδιάκι από τη γείωση της πρίζας(μακριά ομως απ τα 230V) στο σασί του ΕΗ και να δεις αν φεύγει ο βόμβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sottos ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. το ηχειο ειναι 8Ω θα δω και το θεμα με τα καλωδια τα οποια ειναι κλασικα καλωδια για κιθαρα του εμποριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου