Προς το περιεχόμενο

SPLITTER φτηνό ή πιο ακριβό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι ένα splitter για να μοιράσω στα δύο μερικά μικρόφωνα και κιθάρες. Θέλω κάτι καλό ωστέ να ξεμπερδεύω με θορύβους κλπ. Αλλά δεν είμαι και πλούσιος! Υπάρχει λόγος να προτιμήσω αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/art_s8_mikrofon_splitter.htm

 

Η να πάρω με 116 ευρώ λιγότερα αυτό?

 

http://www.thomann.de/gr/the_tracks_eight.htm

 

Δηλαδή η διαφορά στα λεφτά που φαίνεται σε ένα τέτοιο μηχάνημα?

 

Ερώτηση 2: με τις κιθάρες θα υπάρχει πρόβλημα αν τις βάλω με καλώδιο ts (ή trs) - xlr αρσενικό και από δύο εξόδους xlr θηλυκό - ts (trs)? Αν είναι τα καλώδια εξόδου xlr - tRs θα είναι balanced το σήμα τελικά?

 

ερώτηση 3: Θα έκανα δουλειά με αυτο?

 

http://www.thomann.de/gr/art_mx225_distribution_mixer.htm

 

Γιατί μολονότι όλες οι εισόδοι - εξόδοι είναι xlr το η περιγραφή μιλάει για amp και speaker distributor και όχι για μικρόφωνα και line (κιθάρες). Μήπως τα κυκλώματα του είναι προσαρμοσμένα σε άλλες τάσεις? Η ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ? (άσχετος απο ηλεκτρονικά  :P). Αυτό το τελευταίο μηχάνημα μου άρεσε πιο πολύ και μου φαίνεται οτι θα με βόλευε - αν κάνει για τη δουλειά που το θέλω....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι ένα splitter για να μοιράσω στα δύο μερικά μικρόφωνα και κιθάρες.

 

Καλό θα ήταν να εξηγήσεις επακριβώς τι σκοπεύεις να συνδέσεις που και πως μπας και βγάλουμε άκρη.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα συνδέσω σε δύο κονσόλες αλλά το κάθε κανάλι ξεχωριστά... Οπότε οι ρυθμίσεις κάθε καναλιού στη μία κονσόλα να μην επηρεάζουν την άλλη. Για μαγαζί πρόκειται, και θέλω να κάνω το κλασικο  σπλιτάρισμα μονιτορ μιξ και ΡΑ μιξ χωριστά.

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς? το φρεσκάρω γιατί η αγορά θα είναι άμεση οπότε αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει...

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Για σπλιτ σε δύο κονσόλες, ειδικά σε "συνθήκες μαγαζιού", καλό είναι το ένα σετ εξόδων να είναι transformer isolated, οπότε το Art είναι οκ. Το t.racks δε γράφει λεπτομέρειες οπότε δε μπορείς να είσαι σίγουρος εκτός αν τους στείλεις να τους ρωτήσεις. Γενικά η περιγραφή που έχουν βάλει είναι "για κλωτσές", όπως υποθέτω και η ποιότητα του, που μπορεί να φανεί είτε ως ποιότητα ήχου είτε κατασκευής είτε και τα δύο.

 

2) Δε το πιάνω αλλά γενικά όπου η σύνδεση ξεκινάει με τρεις αγωγούς και καταλήγει σε τρεις αγωγούς τότε παραμένει balanced.

 

3) Ανούσιο.

 

 

http://whirlwindusa.com/support/tech-articles/microphone-splitters/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για το ART θα πήγαινα (χωρίς να γνωρίζω τα 2 μηχανήματα), από τη στιγμή που μιλάμε για στήσιμο ήχου σε λαιβάδικο μαγαζί καλό θα είναι να μην καταφύγεις σε ότι πιο φθηνό υπάρχει.

 

Για τις κιθάρες δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς, με αντάπτορα από το καρφί να μπεις σε XLR?

Βασικά χρειάζεσαι Di Box για κάθε κιθάρα που θα σου δώσει μετά balanced σήμα σε XLR.

 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι δεύτερη κονσόλα μόνο για το monitor mix? Δηλαδή με μια κονσόλα με 6-8 aux δεν θα κάνεις δουλειά?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις κιθάρες δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς, με αντάπτορα από το καρφί να μπεις σε XLR?

 

Ναι, επειδή το ART δεν έχει εισόδους κι εξόδους jack, έλεγα να το κάνω με ανταπτοράκια και από την είσοδο και απ τις εξόδους ώστε τελικά να έχω για κάθε κιθάρα είσοδο καρφί(jack) και δύο εξόδους καρφιά.Δεν μ'ενδιαφέρει να είναι balanced οι δύο έξοδοι αλλά isolated μεταξύ τους.

 

Βασικά χρειάζεσαι Di Box για κάθε κιθάρα που θα σου δώσει μετά balanced σήμα σε XLR.

 

H αλήθεια είναι οτι αυτός είναι ο σωστός τρόπος για την κιθάρα, και γι αυτό παρά τα όσα γράφω περι ανταπτοράκια κλπ. σκέφτομαι κι άλλες ενναλακτικές (μικρότερο splitter για τις φωνές κι ένα διπλό DI για τις κιθάρες).Από χθές είμαι 15 ώρες στο ίντερνετ και ψάχνω!

 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι δεύτερη κονσόλα μόνο για το monitor mix? Δηλαδή με μια κονσόλα με 6-8 aux δεν θα κάνεις δουλειά?

 

Έχω ήδη μια κονσόλα ΥΑΜΑΗΑ mg 124cx και δυό ακουστικούς ενισχυτές, τον SR JAM 150 plus  και τον  AER compact mobile2 οι οποίοι δύο μαζί έχουν εισόδους 3 mic και δύο κιθάρες - το καθέ κανάλι ανεξάρτητα. Αυτοί θα παίξουν το ρόλο της monitor κονσόλας και η yamaha για έξω στο PA.

 

H mg 124cx έχει μόνο ένα aux, και μολονότι έχει κι άλλες δυνατότητες routing τελικά έχω διαπιστώσει οτι αν δεν έχεις ανεξαρτησία στις ρυθμίσεις του PA και του monitor τελικά αντί να ασχολείσαι με τη μουσική ασχολείσαι με τα μπλιμπλίκια!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι άλλη μια ερώτηση.... τι διαφέρει αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pls02_line_splitter.htm

 

από αυτό?

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pms02_mikrofon_splitter.htm

 

Θα μου πείς ξέρω τι διαφέρει.... 42 ευρώ! ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγαζί πρόκειται, και θέλω να κάνω το κλασικο  σπλιτάρισμα μονιτορ μιξ και ΡΑ μιξ χωριστά

 

Αυτό που λες εδώ πιο πάνω δεν έχει εφαρμογή σε αυτό που λες παρακάτω να κάνεις με τους ενισχυτές.

Εγώ πχ φαντάστηκα ότι θες να κάνεις αυτό

sl24_4-church_hookup1.png

με 2 κονσόλες αντί για μία και 1-2 splitter για να μοιράζουν στις εισόδους.  Προφανώς όμως κάτι άλλο θες να κάνεις.

 

Για αυτό σου είπα από την αρχή πες μας επακριβώς τι θες να κάνεις για να βγάλουμε άκρη.

Πες μας πχ. είμαστε 3 τραγουδιστές και 2 ηλεκτρακουστικές κιθάρες και 1 μπάσο και 1 cajon  και θα παίζουμε στάνταρ σε κάποιο μικρό ή μεγάλο μαγαζί που δεν έχει ήχο και τον φτιάχνουμε εμείς και διαθέτουμε αυτά τα εργαλεία και τάδε μπάτζετ για αγορά νεου εξοπλισμού. τι κ πως κτλ.  The whole story που λένε και στο αμέρικα.

 

Λοιπόν από τους ενισχυτές αυτούς ποιός θα ακούει στην σκηνή? Υπάρχουν και άλλοι ενισχυτές που θα χρησιμοποιήσετε στη σκηνή για μπάσο πχ. ? Θα έχετε κάποιο άλλο μονιτορ για φωνή κτλ. ?  drums υπάρχουν? Οι μουσικοί που παίζουν κάθε φορά είναι στάνταρ ή αλλάζουν τα σχήματα ? Τον ήχο θα τον φτιάξεις εσύ κ παίζεις και στο σχήμα? Η κονσόλα θα στηθεί στην σκηνή? κτλ κτλ

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είμαστε τρία άτομα, δυο κιθαρίστες - ηλ/ακουστικές - με φωνές και μια κοπέλα μόνο φωνή. 3 mic και δυο jack. Παίζουμε ήδη σ' ένα μπαράκι μόνο με τους ενισχυτές και βγαίνει ο ήχος ζάχαρη μιας και το μπαράκι είναι μικρό. Εκεί βάζω τις δύο αντρικές φωνές με ένα merge box στο κανάλι 1 του SR jam, γυναικεία στο 2, κιθάρες στο 3-4 και όλα απ' το line out στον AER και είμαστε κομπλέ. Ψαχνόμαστε όμως και για άλλα μαγαζιά και χώρους, και κοιτάμε και την προοπτική αγοράς 2 active ηχείων - κονσόλα υπάρχει - για χρήση PA. Έχω βάλει στο μάτι αυτά  ;D  http://www.thomann.de/gr/mackie_srm_450_v3_bundle.htm

 

Παράλληλα θα χρησιμοποιούμε τους ενισχυτές ως μόνιτορ με δυνατότητα ξεχωριστής μίξης - και reverb - για κάθε κανάλι. Για την ακρίβεια:

 

width=459 height=600http://www.themusiczoo.com/images/9-30-11/4200_SR_Jam_150+_Acoustic_Amp_0477C2_a.jpg[/img]

 

στο κανάλι 1 η φωνή του άλλου κιθαρίστα, στο 2 η φωνή της κοπέλας και στο 3 η κιθάρα του, και θα έχουν τον SR κοντά τους.

 

Όσο για μένα παίρνω τον AER, μπαίνω κιθάρα φωνή στα 1 - 2 εδώ

 

aer-compact-mobile-2.jpg

 

και είμαι αρχοντας ....

 

  Για πολύ καιρό το έψαχνα για χωριστές παροχές από την κονσόλα για μέχρι 5-6 κανάλια. Γίνεται, αλλά με αρκετούς περιορισμούς. Είχα γράψει σχετικά και παλιότερα εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=184748.msg544209;topicseen

 

και τελικά κατέληξα οτι μόνο με splitter θα κάνω σωστή δουλειά, γιατί αλλιώς έχω τα εξής προβλήματα:

 

  - έλλειψη πρόσβασης κι ελέγχου. Δύσκολα μπορώ να έχω την κονσόλα κοντά μου και δεν θα μπορώ έτσι κι αλλιώς να ασχολούμαι με τον ήχο έξω. Εξάλλου στη συγκεκριμένη όπως και στις περισσότερες τα eq fader gain κλπ του κάθε καναλιού μου τα αλλάζουν και στους ενισχυτές - το αντίστροφο όχι προφανώς  ::)

 

  - πολύπλοκες συνδέσεις και περίεργο routing, με ρίσκο αν γίνει ακόμα και μικρό λάθος στις ρυθμίσεις ή αν πατηθεί κατά λάθος κάτι να γίνουν όλα μπάχαλο...

 

  - συχνά προβλήματα γείωσης.

 

  - αισθητά χειρότερη ποιότητα σήματος.

 

  Αν πάλι η κονσόλα είναι του μαγαζιού ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.... θα σου δώσει ένα aux για όλα ανακατεμένο, με ποιότητα @#&_(^$!! Και χίλια δυό άλλα προβλήματα που τα χουμε φάει στη μάπα όλοι και τράβαει χρόνια η ιστορία και βαρέθηκα.

  Και για του λόγου το αληθές, κλείσαμε για κάθε Κυριακή και σε άλλο μαγαζί.... πιο μεγάλο και ψιλοτάβανο. Με δική του κονσόλα - κατά σύμπτωση ακριβώς η ίδια με τη δικιά μου -  και με ενισχυτή PA και παθητικά ηχεία παντού.

 

  Πρώτη μέρα "μη φέρετε μηχανήματα, έχω απ' όλα"  πάμε κι εμείς μόνο με τα όργανα και μας βγάζει ένα δικό του μόνιτορ, δεν ακούγαμε καλά, και γύρω κόσμος να τρώει και να μιλάει και να τρέχουν τα γκαρσόνια και η κονσόλα του μακρυά, χωμένη μες στο μπάρ στο βάθος... Έμείς είμαστε στη γωνία κι εκεί έχει βάλει στον τοίχο μια πλακέτα - που καταλήγει στην κονσόλα - με θηλυκά jack και xlr και κουμπώνουμε εκεί. Δεύτερη μέρα φέρνω τον SR και του ζητάω μια γραμμή για όλα απ το aux out ώστε να ρυθμίζονται χωριστά τουλάχιστον οι εντάσεις. Κουμπώνω κι έχουμε τρομερό πρόβλημα με τη γείωση. Να βουίζουν τα μικρόφωνα, να τσιτσιρίζουν όλα, σπασμένο τηλέφωνο " Πες του Τάκη να κόψει λίγο βάααθοος " κι ο Τάκης να πατάει άλλα ντ' άλλων και να τα χειροτερεύει.... και μέσα σ'ολα να πρέπει να βγάλεις πρόγραμμα! Στο τέλος της βραδιάς είχα άγριο πονοκέφαλο, η τραγουδίστρια τραβούσε πρασινάδες χωρίς να φταίει - μιλάμε για πολύ χάλι ήχο -  Την τρίτη μέρα μας φέρνει ένα άλλο δικό του μονιτορ, ένα γαιδούρι τεράστιο κι είχαμε τα ίδια και χειρότερα.... το αφεντικό κατα τα άλλα πάντως είναι πολύ εντάξει παλικάρι αλλά με τον ήχο έχουμε θέμα.

 

  Οπότε τα ηχεία δεν τα σκεφτόμαστε για άμεση αγορά - δεν υπάρχουν και τόσα λεφτά για την ώρα - αλλά το splitter επείγει.

 

Αυτά! Τι σεντόνι ήταν αυτό....sorry :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου