Προς το περιεχόμενο

Two Chords - The Lo Fi Kings


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πρόσφατα ένας φίλος μου ζήτησε μιά κόπια του Lo-Fi Kings live at the Gallery και το (ξανα)θυμήθηκα...πάνε καμμιά 10ριά χρόνια που έγινε αυτή η ηχογράφηση στην Κοζάνη...βρεθήκαμε -κι εγώ δεν θυμάμαι πως- με τον Γιάννη τον Οικονομίδη (Aroma Caribe μεταξύ άλλων) για να παίξουμε με τους φίλους απο τα Γρεβενά Νίκο και Γιώργο...ο ηχολήπτης έγραφε χωρίς να το ξέρουμε, αργότερα ακούσαμε το υλικό και μας άρεσε ιδιαίτερα η αίσθηση που απέπνεε και, παρά τα ηχητικά προβλήματα -παίζαμε όλοι καρφί στη κονσόλα- έγινε και δίσκος...

Εκείνο που θυμάμαι περισσότερο απ'όλα, είναι μιά βαθειά, αμόλυντη χαρά που παίζαμε παρέα, πως το διασκεδάζαμε αβίαστα.

Σχεδόν όλα τα κομμάτια τα παίζαμε για πρώτη φορά μαζί και αυτοσχεδιάζαμε δεόντως...έτσι και στο κλιπ που παραθέτω, ένα ριφ του Γιάννη πάνω σε 2 ακκόρντα -εξ ού και ο τίτλος. Να σημειώσω πως η συναυλία -και πολλές που ακολούθησαν- έγινε δυνατή χάρη στην ψυχή των φίλων απο τα Γρεβενά, που νοιάζονται και πονάν τη μουσική, την αντιμετωπίζουν χωρίς καχυποψία, μεμψιμοιρίες και οικονομοτεχνικά κριτήρια και, τέλος, με τάισαν με την αγάπη και τη φιλία τους. Τους είμαι ευγνώμων.

Νομίζω δεν έχω ξαναποστάρει γι'αυτό το πρότζεκτ, αν σας αρέσει θα κοιτάξω ν'ανεβάσω κι άλλα.

 

Γιάννης Οικονομίδης-Τρομπέτα, κρουστά

Νίκος Μπέλτσιος-Ακουστική κιθάρα

Γιώργος Δούμας-Μπάσο

Ηλίας Ζάικος-Τελεκάστερ

2c.mp3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιάννης για όσους δε ξέρουν είναι μεγάλη ταλεντάρα.Δε το συζητάω! Υπάρχει μια αίσθηση πρόχειρης ηχογράφησης όπως είπες χωρίς να με χαλάει όμως.Νομίζω μου αφήνει μια γεύση ευχαριστου τζαμαρίσματος .Δε ξέρω κατα πόσο γίνομαι κατανοητός.Είναι κάτι πάντως που δεν έχουμε συνηθίσει μουσικά απο τον ΕΖ .Τουλάχιστον για όσους δεν τον παρακολουθούν μουσικά στενά.Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να ακούσω κάτι παρόμοιο  ξάνα απο αυτούς τους Κυρίους.Εύγε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που θυμάμαι περισσότερο απ'όλα, είναι μιά βαθειά, αμόλυντη χαρά που παίζαμε παρέα, πως το διασκεδάζαμε αβίαστα.

Αυτο το feel βγαινει απ το κομματι και ειναι σαν να σαι εκει.Ετσι πρεπει να ναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μουσικη.Το τεχνικο μερος κατα τη γνωμη μου παιζει ελαχιστο ρολο.

 

Είναι κάτι πάντως που δεν έχουμε συνηθίσει μουσικά απο τον ΕΖ .

Πραγματι(οχι τοσο συχνα ισως).

 

Νομίζω δεν έχω ξαναποστάρει γι'αυτό το πρότζεκτ, αν σας αρέσει θα κοιτάξω ν'ανεβάσω κι άλλα.

Ασφαλως και θελουμε. :D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιξίματα αλλά με κούρασε λίγο το two chord.

Γεγονός είναι ότι την αλλαγούλα του την ήθελε. Μια χαρά live feel βγάινει όμως. Όλα τα θέματα-imprοvise της τρομπέτας είναι πολύ καλά. Τον Ηλία μπορεί να μην τον έχουμε συνηθίσει σε τέτοια, αλλά είναι είμαι σίγουρος ότι ακούει και "jazz"?. Tώρα η προσέγγιση του, πιστεύω είναι τέτοια που θα έκανε κάποιος από τη "μεριά" του blues. Mπορεί να μην είμαι φαν αυτού του ήχου της telecaster αλλά υπάρχουν πολλά ευτυχή σημεία, με πιο πολύ του γούστου μου το 2.44-3.02. Υπάρχει ένα ατυχές πέρασμα 4.39-4.44, αλλά αποζημειώνει το επόμενο ακκορντιστικό παιχνίδισμα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό, με πολύ μουσικότητα , η τρομπέτα άψογη και πολυ διαβασμένη , η κιθάρα λιγο έξω απο τα νερά της για το είδος, ο ήχος λιγο περιεργος χωρις πολλές μεσαίες συχνότητες, αν και παιζεται σε δυο ακορντα, κυλάει ωραία  μοιάζει live παρά studio.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλώς την την παρέα που παίζει και ωραία,λίγο ενοχλητικός ο ήχος της ακουστικής που ξίνει, αλλά χαλάλι !!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι χαλάλι οι μικροατέλειες και ο "ντεμάδικος" ηχητικός χαρακτήρας. Αξίζει να ακούσει κάποιος μουσικούς τέτοιου επιπέδου να τζαμάρουν και να παράγουν κάτι με μουσική αξία κι όχι μόνο με αρχειακή... Μπράβο and keep them coming!!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου