Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση δωματιου για ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητω συγγνωμη που βαζω ενα χιλιοειπωμένο θεμα αλλα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη παρ'όσα έχω διαβάσει μεχρι τωρα στο noiz.Θέλω, λοιπόν να μαθω (όχι με λεπτομέρειες) αν γινεται με προυπολογισμό 300 ευρω να ηχομονώσω το δωματιο μου ουτως ωστε να μην ακουγομαι στους απο κάτω(ένας μόνο όροφος είναι από κάτω μου και από πάνω ταράτσα)...το δωμάτιο ειναι περιπου 3,5 x 3 με ύψος 2,7 (αλλα υπαρχουν και ντουλαπια και δυο παραθυρα κτλ.).αν θελετε σας λεω συγκεκριμενες διαστασεις(πατωματος,ταβανιου κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για ακουστικά τύμπανα, δυστυχώς η απάντηση είναι όχι. Καταλαβαίνω απόλυτα τον …πόνο σου γιατί έχω ζήσει πολλά χρόνια σε πολυκατοικία, αλλά χρειάζεται πολύ καλή μόνωση για να κόψεις την ένταση των τυμπάνων, κάτι που με 300 Ευρώ ούτε που πλησιάζεις.

Με αυτό το ποσό μπορείς ενδεχομένως να περιορίσεις το θόρυβο, αλλά σε κάθε περίπτωση οι από κάτω (και όχι μόνο) θα συνεχίσουν να ακούνε, και, ανάλογα με το πόσο καλόβολοι είναι, θα συνεχίσουν ή όχι να παραπονιούνται…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προκειται για το δωματιο σου δεν αξιζει να το κανεις, θα μικρύνει και αστα να πανε, παρε ηλεκτρονικα.

αυτο που μπορεις να κανεις για να εισαι λιγοτερο ενοχλητικός ειναι ενα πλωτο πατωμα, ψαξε στο φορουμ και θα βρεις διαφορες προτασεις για κατασκευες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατασκευάσεις μια μικρή ''εξέδρα'' με ξύλα και να βάλεις πάνω εκεί τα ντράμς και να τη συνδιάσεις με μοκέτα και ενα στρώμα ηχομονωτικού-αντικραδασμικού υλικού που υπάρχει στα σχετικά καταστήματα. Έτσι θα περιοριστούν οι δονήσεις που προκαλούνται απο την επαφή των τυμπάνων με το πάτωμα προκαλώντας θόρυβο στο κάτω σπίτι. Αυτά γίνονται με πολύ μικρό κόστος βέβαια μη φανταστείς οτι οι κάτω δε θα ακούνε τίποτα αλλά τουλάχιστον θα το μειώσεις αρκετά. Κατα τα άλλα επειδή το είχα ψάξει και εγώ παλιότερα δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με μικρό κόστος και χωρίς να ''καταστρέψεις'' το δωμάτιο. Επίσης προσπάθησε να παίζεις πιο σιγά [βοηθάει και στο παιξιμό σου και στην υπομονή των γειτόνων].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πακετο φιλε ,φαντασου ενα χρονο φτιαχνουμε στουντιο επαγγελματικο και παλι ακουγεται η μποτα 2 οροφους πανω.παρε ηλεκτρονικα που και παλι μπορει να ενοχλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ με όλους που σου προτείνουν εξέδρα. Κατασκευή εξέδρας στηριζόμενη σε 'πάτωμα ιδιοκατασκευή' από παλαιά λάστιχα αυτοκινήτου! πχ 3λάστιχαΧ3λάστιχαΧ2σειρές =  πλάτοςΧμήκοςΧ2η 9άδα ελαστικών στοιβαγμένη επάνω στην πρώτη-.Φυσικά ολα τα ελαστικά μεταξύ τους είναι τέλεια δεμένα και σφιγμένα (σαν κρίκοι αλυσίδας οριζόντια και κάθετα).Είναι η σοβαρότερη οικονομική λύση.Αποροφά μεγάλο ποσοστό 'χαμηλων συχνοτήτων που συντονίζουν το πάτωμα από άμεση επαφή  των Drums(Από ένα γενικό σεμινάριο ηχοληψίας της SAE η πληροφορία).Η δεύτερη σειρά ελαστικών πρέπει να ισχύει, μα δεν παίρνω και όρκο, έχει περάσει πολύς καιρός και δεν το αντιμετώπισα σαν πρόβλημα ποτέ, γιατι δεν είμαι Drummer ούτε ηχολήπτης. Θα δοκίμαζα  επιπλέον και κανένα  πάτωμα με φύλλο αλουμινίου και σκληρό αφρώδες υλικό κάτω από την εξέδρα (στα studio aerobic κάτι τέτοιο χρησημοποιούν).Σε μεγάλα κατ/τα τύπου Praktiker, Leroy Merlin η και σε μάντρες υλικών θα το βρείς σε "στρέμματα" και φαντάζομαι σε χαμηλότερη τιμή από αυτές που κάποια υλικά συναγωνίζονται τιμές χαλιών σε δημοπρασία...Άλλο 'παλιό' υλικό για αυτή τη δουλειά είναι ο κετσές.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλά είναι μια αρχή για να το ψάξεις στο δίκτυο με περισσότερες λεπτομέρειες αν 'σου πάει' σαν λύση.Πειραματίσου και λίγο, τίμησε και το Λόρδο Sandwitch με διάφορα υλικά... (κατόπιν ωρίμου σκέψεως)Αντε μου Γκουντνάϊτ του Εβρημπόντη(ο Εβρημπόντης) από τον CLASSIC...

 

 

 

ρητό της ημέρας : Κακός γίνεσαι μια φορά και ησυχάζεις για πάντα...(Θέλω να πιστεύω...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ

κατι ακομα:το πατωμα είναι ξύλινο,αυτό βοηθά στην ηχομόνωση?

και κατι αλλο:να φωναξω καποιον ειδικό από καμια εταιρια ηχομονωσης και λοιπα ή θα μου πει την ακριβότερη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φωναξω καποιον ειδικό από καμια εταιρια ηχομονωσης και λοιπα ή θα μου πει την ακριβότερη λύση?

 

θα σου παει κ κουκος αηδονι και δεν αξιζει για ενα ''δωματιακι'' μελετης

 

αν διαβασεις προσεκτικα ολα τα θεματα περι project studio κτλ θα βρεις πολλες εφαρμογες

 

η γενικη ιδεα ειναι ή πλωτη εξεδρα για το σετ ή το πλωτο πάτωμα για όλο το δωματιο, ο τροπος κατασκευης δεν εχει διαφορες για αυτο που θες να κανεις. η γενικη ιδεα ειναι ελαστικα εφεδρανα πετροβαμβακας/υαλοβαμβακας αναμεσα και απο πανω mdf και μοκετα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου