Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση δωματιου για ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω πολυ

κατι ακομα:το πατωμα είναι ξύλινο,αυτό βοηθά στην ηχομόνωση?

και κατι αλλο:να φωναξω καποιον ειδικό από καμια εταιρια ηχομονωσης και λοιπα ή θα μου πει την ακριβότερη λύση?

 

 

 

 

 

 

FORGET IT...ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΗΧΕΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ...ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ENTRY LEVEL HIGH END ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΟΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΣΕ 3 ΤΟΙΧΟΥΣ ΚΑΙ 'ΜΠΟΥΜΑΡΙΖΕ' Ο ΧΩΡΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘOYN TA MHX/TA (ME ENA ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΜΙΚΡΟ HIFI) ΣΕ ΜΕΣΕΣ ΣΤΆΘΜΕΣ ΗΧΟΥ...ΒΡΕΣ ΧΩΡΟ ΠΟΥ (ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΣΕ ΧΩΜΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΞΥΛΙΝΟ ΠΑΤΩΜΑ ΚΑΤ ΑΝΑΓΚΗ) ΙΣΟΓΕΙΟ - ΥΠΟΓΕΙΟ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ...ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΟΥ(ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ 'ΚΟΥΡΑΖΕΙ' Ο ΗΧΟΣ)

ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ.ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρεεεεες!

αν προκειται για το δωματιο σου δεν αξιζει να το κανεις, θα μικρύνει και αστα να πανε, παρε ηλεκτρονικα.

 

Άσε φίλε.... και εγω που έχω ηλεκτρονίκα, μου σκάνε παράπονα ότι ακούγομαι... και έχω και 2 χοντρές μοκέτες κάτω από το κιτ.

 

...να τη συνδιάσεις με μοκέτα και ενα στρώμα ηχομονωτικού-αντικραδασμικού υλικού που υπάρχει στα σχετικά καταστήματα.

Χμ.. το αντικραδασμικό χωρίς να φτιάχνω ένα μινι-stage :P στο δωμάτιο μου με ενδιαφέρει... ξέρεις ποιός πουλάει τέτοιο υλικο?

 

Επίσεις να ρωτήσω και επιπλέον... θέλω να πάρω ένα στρώμα καοτσούκ περί του ενός-δύο πόντων και να το στρώσω κάτω από την drums. Βοηθάει?

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις να ρωτήσω και επιπλέον... θέλω να πάρω ένα στρώμα καοτσούκ περί του ενός-δύο πόντων και να το στρώσω κάτω από την drums. Βοηθάει?

 

να ξερεις τα υλικα τυπου ''καουτσουκ'' ειναι πανακριβα. πχ το ecorubber πάει γυρω στα 20ευρω το τμ. το οτι θα κανει δουλεια θα κανει, αλλα ενα μινι-stage 3 πόντων θα ειναι καλύτερη λύση

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα οσον αφορα την κατασκευη πλωτου πατωματος ειναι η πλεον ενδεδειγμενη .Αντικραδασμικα σετ-λαστιχα πουλαει ο Ρεππασ σε μια καθετο τησ Αθηνας κοντα στο Μοναστηρακι.Προσεξε το παχος του λαστιχου και το υψος των δοκων οπου θα πατησει το νοβοπαν του πατωματος .Τα κενα πρεπει να γεμιστουν με περλιτη για να αποφευχει

τοφαινομενο του ηχειου.πανω στο νοβοπαν πολυ καλη μοκεττα.Το πατωμα ΔΕΝ πρεπει να ερχεται σε επαφη με τους τοιχους .Για να μην καταστρεψεις το δωματιο σου οποθ δεν μπορεισ να μονωσεις με πετροβαμβακα βαλε κουρτινα βελουδινη "βαρια" που να μπορει να ανοιγοκλεινει για ευνοητους λογους.Σε καμια ομως περιπτωση δεν θα εξαλειψεις τον θορυβο τελειως .ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ σωστα σου ειπαν οτι ειναι δυσκολο αλλα τουλαχιστον αξιζει να δοκιμασεις (300 ευρω ειναι αρκετα για τοσο μικρο χωρο.Αλλη λυση ειναι να μελετας σε πρακτις σετ και οταν λειπουν οι απο κατω παιζε στο σετ το κανονικο ωστε να μη χαλασεις τα χερια σου (δυναμικες κλπ)Εχω δει ντραμερ

με πολυ καλη ρυθμικη αγωγη αλλα κακο κτυπημα ,οταν τον παροτρεινα να παιξει με δυναμικες μου εξομολογηθηκε οτι μελεταει σε ηλεκτρονικα λογω πολυκατοικιας και εχει χαλασει τα χερια του.Καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη καλη λύση είναι να αλλάξεις τα δέρματα με mesh heads (σίτες, κοινώς). Αυτό θα εξαλείψει τον θόρυβο σχεδόν τελείως, χωρίς να χαλάσει το feel όπως το καουτσούκ στα ηλεκτρονικά τύμπανα. Ναι, είναι διαφορετική αίσθηση (μεγαλύτερη αναπήδηση ανάλογα με το κούρδισμα), αλλά μπορείς να παίξεις με δυναμικές και με όλα - η καλύτερη λύση, κατ' εμέ.

 

Υπολόγισε γύρω στα 60€ για κλασικό σετ μπότα, ταμπούρο και 3 τομ. Θα χρειαστείς κάτι για να καλύψεις το πάτωμα (αλλιώς τα πετάλ θα ακούγονται πολύ στους από κάτω), μια καλή λύση low-tech λύση είναι χοντρό λαστιχένιο πατάκι και μοκέτα ή μάλλινο στρωσίδι από πάνω. Πετάς κι από ένα φανελάκι στα πιατίνια κι είσαι έτοιμος, με 100€-150€.

 

Μοναδικά σημείο προσοχής:

1. τα mesh heads τραυματίζουν το ξύλο των τυμπάνων. Λύση; Τριπλή στρώση από διάφανη μεμβράνη για φαγητό (wrap) στο σημείο που αγγίζει η σίτα το ξύλο.

2. αν έχεις felt beater στην μπότα κάλυψε κι αυτόν με διάφανη μεβράνη, αλλιώς η σίτα θα τον φάει. Αν έχεις πλαστικό κόπανο δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Οταν λες ξύλινο πάτωμα φαντάζομαι εννοείς το παλιό κλασικό καδρονιαρισμένο, άρα τουλάχιστον 5 πόντους κενό από κάτω. Αυτό το γεγονός από μόνο του δημιουργεί ηχείο και μπορώ να πω ότι (συγνώμη που το λέω) είσαι καταδικασμένος.

Οι λύσεις που σου πρότειναν με την πλατφόρμα πιστευω ότι θα ενισχύσει το ήχο παρά θα τον αποσβέσει.

Επίσης το να αποχωριστείς το αγαπημένο σου σετ για να πάρεις ηλεκτρονικό σίγουρα θα ικανοποιήσει εσένα αλλά και τους γείτονες, τουλάχιστον στην αρχή, γιατί αν στη δώσει να παίξεις στις 11:30 το βράδυ, σε βλέπω για αυτόφορη διαδικασία ;)

Θα σου πρότεινα να καλέσεις μερικές εταιρείες (ανευ χρέωσης). Θα σου προτείνουν διάφορες λύσεις για διάφορα βαλάντια. Αν καταλήξεις σε κάποια συνεργασία να μην ξεχάσεις να ζητήσεις πιστοποίηση ότι αυτό που θα σου τάξουν αυτό θα πάρεις στο τέλος, φυσικά με μετρήσεις.

Ενδεικτικά σου λέω ότι ένα δωμάτιο 4χ4 με πολύ καλή απόσβεση μόνο στους τοίχους (computer room), μας κόστισε γύρω στα 2500 euro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

παρε τα τυμπανα πηγαινε τα στην ταρατσα φτιαξε εκει αν εχεις την δυνατοτητα ενα μικρο δωματιακι και βαλτα μεσα αν δεν εχεις ηδη εγω αυτο εχω κανει...θα εισαι αρχοντας...

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου