Προς το περιεχόμενο

EMG vs. Seymour Duncan - Active vs. Passive Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντος επειδη εχω και τα 2 σετ μαγνητες οντος οι emg δεν κανουν καθολου θορυβο οταν δεν παιζεις αλλα στην usa rr-1 που εχω ακριβως με την ιδια digitech που εχει ο τυπος και με το noizgate on δεν εχω καθολου θορυβο και το λεω επειδη ειπε οτι even digitechs noizgate couldnt reduce the noise η κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω οτι αυτη η συγκριση εχει καποιο νοημα. Συγκρινονται δυο εντελως διαφορετικες κατηγοριες μαγνητων, αν ηταν πχ EMG και Blackouts τοτε θα ηταν πιο σωστο. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν και οι duncan και οι EMG εξαρταται ομως απο το τι θελω να παιξω εκεινη την ωρα.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος επειδη εχω και τα 2 σετ μαγνητες οντος οι emg δεν κανουν καθολου θορυβο οταν δεν παιζεις αλλα στην usa rr-1 που εχω ακριβως με την ιδια digitech που εχει ο τυπος και με το noizgate on δεν εχω καθολου θορυβο και το λεω επειδη ειπε οτι even digitechs noizgate couldnt reduce the noise η κατι τετοιο!

μπορεί η κιθάρα σοθ να έχει καλίτερο shieldiing απο την king.εγώ έχω την dk2 dinky και εχο πάλι λίγο θόρυβο με τον jb ακομα και με noise gate on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά κανενας απο εσάς εχει δοκιμάσει το "κόλπακι" που λέει στο τέλος του 2ου βίντεο, για μείωση του θορύβου απο τους SD όταν δεν παίζεις ????? ???

 

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πως θα το κάνω και εγώ γιατι απο τα λίγα αγγλικά που ξέρω δεν έβγαλα και πολύ άκρη !!!! ;D

 

 

Ευχαριστώ guys !!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει οτι κανει ειναι οτι βάζει διπλο στρώμα αλουμινένιου ελάσματος στη πισώ οψη απο το καπακι με τα ηλεκτρικα και στην συνεχεια με ενα καλωδιο γειώνει το καπάκι με το ποντεσιόμετρο του volume. Το δευτερο που κανει ειναι οτι αφαιρει το καπακι απο τα ελατηρια του τρέμολο διοτι δημιουργει παρέμβολες. Αν δεν εισαι σε θέση να το κανεις ο ιδιος και πας την κιθαρα σε ενα καταστημα με servise δεν προκείτε να σε χρεώσουν ακριβα, δεν κατι το ιδιαιτερο και σαν υλικό και σαν διαδικασια το να σου βάλει ενα καλώδιο για γείωση. Ο θορυβος επίσης μπορει να ειναι αιτια επειδη οταν παιζεις η κιθαρα σου βρισκετε κοντα σε ηλεκρομαγνητικό πεδιο (ηχεία,οθονη υπολογιστή, υπολογιστης ακομα και διακόπτη ρευματος) οποτε δεν παιζει ρολο η συγκεκριμενη γείωση,διοτι μπορει να υπαρχει ηδη στην κιθαρα σου.

Ακου και τις γνωμες των αλλων παιδιών,εμπειρικά σου τα λεω κι εγώ ισως να μην στεκει ορθα η σκεψη μου.

 

Φιλικά Χρήστος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν φαινεται απο το βιντεο και ειναι σημαντικο για οσους παιζουν αυτου του ειδους την μουσικη ειναι το ποσο καλυτερα ακουγεται η καθε νοτα μεσα σε μια συγχορδια με τους emg και τοσο πολυ γκαζι, (καθως και το οτι ο JB ειναι οτι χειροτερο για palm muting στιε μπασεσ χορδες με το ασθενικο του μπασο...αλλα αυτο δεν εχει να κανει με active h passive)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά !!!! Να 'στε καλά... σκεφτόμουν να το κάνω μόνος μου με ένα κολλητήρι για καλώδια...

 

Δεν ξέρω θα δω...  ;)

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και θα συμφωνήσω με τον φίλο fenderiadh για το αδύνατο μπάσο των JB ....

 

Αυτο διορθωνεται καπως;Eιχα διαβασει καπου για αλλαγη ποτενσιομετρων ωστε να κοπουν τα πολλα πριμα αλλα αυτο απο την αλλη δεν θα κανει το μαγνητη πιο muddy;Mε πιο χοντρες χορδες ισως;Παντως πιστευω ειναι χειροτερο ενας μαγνητης να ειναι παραπανω μπασατος απο το κανονικο παρα να ειναι λιγοτερο μπασατος απο το κανονικο (αν και ψιλα γραμματα ειναι αυτα αλλα κουβεντα να γινεται).Για δωστε μου τα φωτα σας  (μη δω κανα λαμπατερ ;D)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις;  ???

 

(παραπονο το εχω,καθε φορα που ρωταω κατι δεν παιρνω απαντηση...λες και ειμαι καταραμενος ενα πραμα... :-\)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου