Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικο τριξιμο μετα απο set up..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προ λιγων ημερων περιπου δυο βδομαδες εκανα σετ απ στην κιθαρα μου προκειμενου να μπουν 10αρες χορδες πηγαινοντας την σε τεχνικο .

 

οταν την δοκιμασα εκει δεν μου ετριξε καθως επαιζα απαλα και ομορφα..μετα απο λιγο καιρο (ειχα ακουσει ηδη μερικα τριξιματα αλλα δεν εδωσα σημασια) και παιζοντας δυνατα οπως γουσταρω ρε παιδι μου χωρις να χαιδευω την κιθαρα ολες οι μπασες τριζουνκαι λιγο η σολ.. ειναι φυσιολογικο? πρεπει να του την παω πισω? παιζω εγω δυνατα?ειναι κακος τεχνικος?

το action δεν μου φαινεται υπερβολικα χαμηλο..

 

η κιθαρα ειναι μια strat usa 4μηνων αγορασμενη καινουργια..

επισης οταν την δοκιμασα στον στολα δεν ετριζε πουθενα με την διαφορα οτι ειχε ενιαρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λογικά δεν έχει "κάτσει" το μπράτσο αφού άλλαξες πάχος χορδών και θέλει ρύθμιση η βέργα του μπράτσου μέχρι να σταθεροποιηθεί.

οδηγίες για αυτό υπάρχουν σε ένα ποστ του σουπερφανκ το οποιο είναι αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?page=8

 

τσέκαρε εκεί που λέει για relief.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το εχω δει αυτο αλλα αδυνατο να το κανω μονος μου ..δηλαδη πρεπει να του την ξαναπαω..#$#%@#! κατι αλλο που θελω να μαθω ειναι το εξης.. αυτο οφειλετε σε προχειρη δουλεια του τεχνικου η απλα μερικες φορες δεν καθεται με την πρωτη το μπρατσο οπως ειπες ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το μπράτσο, το πάχος το υλικό, το μήκος, την ταστιέρα και και και. Αφού έπαιζε καλά μώλις έφυγε από τον τεχνικό τότε δεν έχει ευθύνη ο τεχνικός (αν και οι "καλοί" τεχνικοί κρατάνε την κιθάρα και την τσεκάρουν 2-3 μέρες για να σταθεροποιηθεί το μπράτσο), απλά το μπράτσο θέλει ρύθμιση αρκετές φορες μέχρι να σταθεροποιηθεί, όπως με το κούρδισμα της κιθάρας, δεν κουρδίζεις μόνο μία φορά την κάθε χορδή αλλά ξανά και ξανά μέχρι να είναι όλες καλά κουρδισμένες . Τώρα μπορεί να μην έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για να το κάνεις αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις για να μη σκας 20ευρα ΄κάθε 3 και λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Που τρίζουν? Σε κάποιο συγκεκριμένο τάστο ή ανοικτές?

Το τρίξιμο "περνάει" και στον ηλεκτρικό ήχο?

Μπορεί απλά να χριάζεται να λασκάρεις λίγο το trussrod ή να σηκώσεις τη γέφυρα. Δες και το άρθρο του superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριζουν σχεδον σε ολα τα ταστα..ανοιχτες δεν τριζει καμια! το τριξιμο δεν περναει στον ηλ ηχο

 

για να το λασκαρω πρεπει να το γυρισω συμφωνα με την φορα του ρολογιου?

 

''αν θελεις να το τεντώσεις (δηλ. να αφαιρεσεις relief) βαζεις το αναλογο κλειδακι (συνηθως ενα κλειδί allen) στην υποδοχη και γυρνας clockwise δηλ. προς τα δεξια.''

 

εγω τι πρεπει να κανω να αφαιρεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να προσθέσεις. Δηλαδή "ξεβιδώνεις"".

Έλεγξε όμως αν χρειάζεται.

Μπορεί απλά να χρειάζεται να σηκωθεί λίγο η γέφυρα. Intonation ξέρεις να ρυθμίζεις (θα χρειαστεί τελικά.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την γεφυρα παντως που την σηκωσα δεν ειδα ικανοποιιτηκα αποτελεσματα.. θα την παω αυριο το πρωι να την ξαναδει

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας με συγχωρεσεται για το πρηξιμο αλλα θελω να ρωτησω τα εξης>

 

οι κιθαρες σας δεν τριζουν πουθενα ? οπως και αν παιζεται(δυνατα κτλ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθηστε την κατασταση γτ η κιθαρα ειναι ακομα στον τεχνικο και αυτος μου ειπε οτι δεν ξερει κατα ποσο θα φτιαχτει τελειως..δλδ να μην τριζει καθολου ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου