Προς το περιεχόμενο

korg sp250


quicky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Πρόσφατα αν και σε προχωρημένη ηλικία (25) ξεκίνησα μαθήματα πιάνου γιατί ήταν κάτι που πάντα ήθελα να κάνω. Θέλω να αγοράσω ένα φοριτό ηλεκτρικό πιάνο, διάβασα σχεδόν ολόκληρο το forum, πήγα να δω και τα μοντέλα που προτείνετε από κοντά αλλά δυστυχώς λόγο του είμαι αρχάριος δεν είμαι σε καμία περίπτωση σε θέση να κρίνω πιο πιάνο είναι «καλύτερο» ώστε να διαλέξω. Καθαρά και μόνο λόγο τιμής σκέφτομαι να πάρω το korg sp250 (670 ευρω). Θα μπορούσα να διαθέσω και 300+ euro παραπάνω και να πάρω κάποιο από τα άλλα μοντέλα που προτείνετε (Yamaha p140, kurzweil sp2x-s) αλλά πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω-καταλάβω αν και για πιο λόγο θα έπρεπε να τα διαθέσω. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας? Τι προσφέρουν παραπάνω τα υπόλοιπα? Μήπως είναι καλύτερα να πάρω το φθηνότερο αυτή τη στιγμή και ίσως σε μερικά χρόνια αργότερα αν είμαι σε θέση να κρίνω και το χρειάζομαι πραγματικά να το αλλάξω με κάτι καλύτερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Σχετικά με την προκείμενη αγορά του ηλ. πιάνου, θα πρότεινα να αγοράσεις το Korg SP250 καθαρά για τους οικονομικούς λόγους που ανέφερες. Μέσω της τριβής με το SP250 θα μπορέσεις μετέπειτα να εκτιμήσεις (ή όχι) την διαφορά μεταξύ των ακριβότερων μοντέλων (τα οποία δεν είναι πάντοτε καλύτερα) και σε μία μελλοντική αγορά (ίσως ενός πιάνου) να έχεις σαφώς καλύτερη και ιδία γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Σχετικά με την προκείμενη αγορά του ηλ. πιάνου, θα πρότεινα να αγοράσεις το Korg SP250 καθαρά για τους οικονομικούς λόγους που ανέφερες. Μέσω της τριβής με το SP250 θα μπορέσεις μετέπειτα να εκτιμήσεις (ή όχι) την διαφορά μεταξύ των ακριβότερων μοντέλων (τα οποία δεν είναι πάντοτε καλύτερα) και σε μία μελλοντική αγορά (ίσως ενός πιάνου) να έχεις σαφώς καλύτερη και ιδία γνώμη.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. 

Άσχετα με το θέμα τιμής πιο θεωρείτε εσείς "καλύτερο" σε αυτή την κατηγορία τιμής (1000 ευρώ) και για πιο λόγο ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που θα ακουστούν σίγουρα και άλλες πιο ολοκληρωμένες απόψεις από αυτήν (καθώς δεν έχω παίξει με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν σε αυτά τα λεφτά) πιστεύω πως τα yamaha είναι πολύ καλό value for money σε αυτήν την κατηγορία. Ο ήχος τους πλησιάζει τον φυσικό, έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και αν για οποιονδήποτε λόγο θες να το ξεφορτωθείς ή να το αναβαθμίσεις θα βρεις εύκολα αγοραστή χωρίς να χάσεις πολλή από την αρχική του αξία. Οπότε εγώ θα αγόραζα το p140.

υπάρχει όμως και μοντέλα της m-audio σε λιγότερα λεφτά με τα οποία θεωρητικά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. έχε βέβαια υπόψιν ότι δεν έχουν αυτόνομα ηχεία και θα παίζεις μόνο με ακουστικά, κάτι στο οποίο το yamaha υπερτερεί μια και έχει δικά του ηχεία.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα!

φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου