Προς το περιεχόμενο

Προταση για ενισχυτή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους συμφορουμιτες!Θα ηθελα τη βοηθεια σας!Ήρθε η ωρα να αναβαθμισω τον ηχο μου παιρνοντας νεο ενιχυτη!Παιζω με μια hot rod 62 strat!Παιζω κυριως blues αλλα ο ηχος που με ενδιαφερει ειναι σαν τον ηχο του gallagher στο calling card!Ειμαι αναμεσα απο τον Fender 65 Deluxe Reverb και τον VOX AC15H1TV!Δε μπορω να καταλήξω!Πειτε μου την αποψή σας!

 

 

 

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κυρίως στο σπιτι παιζω,αλλα και μικρα live!Δηλαδη τα βατ με καλύπτουν!Ειχα παλιοτερα τον fender pro junior και με καλυπταν!Με δυσκολία τα 1000 αλλα αν εχετε να προτεινετε και αλλους ενισχυτες προτεινετε!

 

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hot Rod Deluxe, της Fender σου κάνει μιά χαρά. Παίρνει τα περισσότερα πετάλια πολύ όμορφα, σύν ότι τα δικά του γκάζια, για Gallagher, είναι ό,τι πρέπει. Για την ακρίβεια είναι τέλεια.

 

Τσέκαρε αυτό το βιντεάκι για να ακούσεις περίπου αυτό που σου λέω.. η κιθάρα του τύπου βέβαια είναι με noiselles, οπότε φαντάζου λίγο πιό crunchy ήχους με την Hot Rod

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η ηχητικη διαφορα του hot rod deluxe απο τον deluxe?Τι χαρακτηριζει τον καθενα?Βασικα ο hot rod ειναι πολλα βατ και δε νομιζω να μου χρειαστουν και ποτε!

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά τους είναι άλλος ήχος, άλλο κύκλωμα προφανώς. Αλλά Fender στίγμα έχουν και οι 2 και με το παραπάνω. Ο Fender deluxe "σπάει" πιό γρήγορα όπως τον "ανοίγεις" στα καθαρά, ο Hot Rod Deluxe αντέχει ακόμα και σε δυνατή ένταση, σύν ότι έχει 3 κανάλια για αυτή τή δουλειά που θέλεις. Clean, crunch (πολύ καλό για blues), και boost (πάνω στο crunch) για lead - blues κταστάσεις.

 

Τα watts 40 είναι δεν είναι 400!! Μιά χαρά είναι για παντού. Gallagher tone, δεν θα φτιάξεις με 5-10 Watt ενισχυτή και να σου αρέσει πολύ. Θα κάνεις υποχωρήσεις, σε ηχεία πιό στενά, σε ποιότητα κλπ.  Στον ήχο πρέπει να δώσεις βάση, να σου κάνει το δυνατόν πιό κοντά σε αυτό που θές να αποδώσεις. Για να πετύχεις πάνω κάτω το χρώμα του Gallagher, είναι αξιοπρεπέσζτατη λύση. ο Peavy classic 30 επίσης είναι υπεράρτιστος για την δουλειά αυτή. Και οι 2 που σου προτείνω δεν κοστίζουν πάνω από 700 ευρώ και είναι ποιοτικότατοι ενισχυτές. Τον peavy τον είχα μέχρι πρόπερσι περίπου, και σε blues rock τσακίζει κόκκαλα. Ομοίως και ο Fender Hot Rod Deluxe.

 

Άλλες παραπλήσιες λύσεις είναι και ο Traynor 2x10'' στα 40 Watts, που είναι πολύ καλός ενισχυτής, όμως οι προηγούμενοι 2 που σου παρέθεσα υπερέχουν λίγο σε κάποια σημεία, σύν ότι τα ηχεία τους (1χ12'') είναι πιό γεμάτα από τα 2χ10'' που έχει ο Traynor.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω!Απο την αλλη ο deluxe εχει το εξαιρετικο vibrato και spring reverb!Kαι γενικα εχω διαβασει οτι εχει κρυσταλλινα καθαρα!Σημειωση:σπανιως χρησιμοποιω τα γκαζια του ενισχυτη!

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω οτι καποιος μου εδινε με 400 ευρω Fender Deluxe MIM

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε.

Ο Blues Junior & Pro Junior Tweed usa εχει πολυ ποιο καλο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου