Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με monotimbral synths σε Cubase SX3


OculatisAbis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δείτε λίγο τι πρόβλημα έχω: Χρησιμοποιώ στο Cubase SX3 τα εξής VST instruments

 

Korg M1 (Legacy DE)

Steinberg HALion

Zero-G Morphology

Spectrasonics Atmosphere

και κάποια άλλα...

 

Από τα ανωτέρω, όλα τα synth είναι multi timbral (υποστηρίζουν αναπαραγωγή σε 8 έως 16 διαφορετικά MIDI κανάλια ταυτόχρονα), ενώ το Atmosphere είναι monotimbral. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ακούω διάφορους ήχους από όλα τα synth αλλά σε διαφορετικά MIDI κανάλια για τον κάθε ήχο. Οπότε κάνω τα εξής:

 

MIDI track 1: HALion - MIDI channel: Any (παίζει ήχους στα κανάλια 1 έως 4)

MIDI track 2: M1 - MIDI channel: Any (παίζει ήχους στα κανάλια 5 έως 7)

MIDI track 3: Morphology - MIDI channel: Any (παίζει ήχους στα κανάλια 8 έως 11)

MIDI track 4: Atmosphere - MIDI channel: 12 (1 ήχος μόνον)

 

Όλα τα VST instruments μοιράζονται την ίδια θύρα MIDI in και ελέγχονται από το ίδιο MIDI keyboard controller (AKAI MPK49). Για να μπορώ ανά πάσα στιγμή να ακούσω το κάθε synth, έχω ενεργοποιήσει το direct monitoring σε όλα τα MIDI tracks. Που είναι το πρόβλημα: Σε οποιοδήποτε MIDI κανάλι κι αν στείλω πληροφόρηση (πχ μήνυμα Note On στο κανάλι 3), θα σταλεί σήμα για αναπαραγωγή όχι μόνον στο HALion (MIDI channel 3) αλλά και στο Atmosphere...

 

Φαίνεται δηλαδή πως το Atmosphere, αν και είναι monotimbral synth, σε όποιο MIDI κανάλι κι αν στείλω πληροφόρηση, θα ακουστεί και το Atmosphere που κανονικά έπρεπε να παίζει μόνον στο δικό του κανάλι (το 12). Παρατήρησα πως το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και με άλλα monotimbral synths όπως το a1 της Steinberg.

 

Υπάρχει κάτι στις ρυθμίσεις των MIDI I/O που δεν ρύθμισα σωστά;

R+C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου