Προς το περιεχόμενο

bit analysis - sample rate ....for digital recording....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους! θα ηθελα να μου τεκμηριωσετε σωστα τη διαφορα ψηφιακης ηχογραφησης στα 16bit στα 44.1khz και 24bit στα 48 ή 96khz . Τι διαφορα υπαρχει? Τελικα ποια αναλυση πρεπει να χρησιμοποιουμε gia recording - export - mastering και γιατι?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσο μεγαλύτερο sample rate κ bit resolution έχεις τόσο καλύτερη η ποιότητα...

 

Τα σημερινά CD χρησιμοποιουν 16bit ανάλυση... οπότε ότι κ να γίνει ενα export σε 16Bit δεν το γλιτώνεις.

 

Tα DVD απ'την άλλη, χρησιμοποιούν δίαφορες αναλύσεις κ sample rates, ανάλογα με το format (stereo, 5.1 κτλ). Νομίζω ελάχιστη ανάλυση είναι τα 24bit.

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηχογραφείς με καλή ποιότητα (24bit , 96KHz) και να κάνεις export ανάλογα με τις ανάγκες σου (για CD 16bit, 44.1 KHz).

 

Μη ξεχνάς να βάζεις στο τελικό σήμα dither, το οποίο γίνεται εύκολα με το Wavelab, L2 της Waves κ διάφορα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να προσθεσει κατι η να πει μια αλλη αποψη πολυ ευχαριστως να την ακουσω!! Θα θελα να ακουσω και αλλα γιαυτο γιατι με ενδιαφερει παρα πολυ!

 

Και παλι ευχαριστω τα παιδια που απαντησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..θα ηθελα να μου τεκμηριωσετε σωστα τη διαφορα ψηφιακης ηχογραφησης στα 16bit στα 44.1khz και 24bit στα 48 ή 96khz .

 

8) .Kύριε,κύριε,μπορώ να γράψω με μαύρο στυλό γιατί δεν έχω μπλέ?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου