Προς το περιεχόμενο

Σχέδια για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι (εδώ και κάποιο καιρό) στη διαδικασία σχεδιασμού ενός πρωτοτύπου ηλεκτρικής εξάχορδης. Προσανατολίζομαι σε headless καταστάσεις αλλά δεν θα με χάλαγε και με κανονικά κλειδιά. Βλέποντας και το χθεσινό θέμα για περίεργες (προς το άσχημες θα έλεγα) κιθάρες, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε δεί ή έχετε στο μυαλό σας κάτι.

Έχω ήδη ψάξει αρκετά στο νετ

http://buildingtheergonomicguitar.com  ...ας πούμε, αλλά αυτά τα σχήματα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα.

Κάθε βοήθεια δεκτή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις να φτιάξεις ομορφη ή εργονομική; Γιατι οι δύο έννοιες απέχουν πολύ στο αισθητικό αποτέλεσμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το ιδανικό είναι ΚΑΙ όμορφή ΚΑΙ εργονομική, σκέφτομαι κάτι τέτοιο

http://img291.imageshack.us/my.php?image=prototv0.jpg

Το flame καπάκι έρχεται από Γερμανία, η headless bridge είναι ένα πρωτότυπο ενός φίλου Σουηδού, που τώρα τελειώνει και του κολλάω να μου στείλει μία. Τα καλά που έχει η συγκεκριμένη είναι ότι φοράει κανονικές χορδές (και όχι της Steinberger), επειδή τα modules είναι ανεξάρτητα μπορώ να κάνω δίχορδο, πεντάχορδο, εξάχορδο και πάει λέγοντας, δεν χρειάζεται κενό για να δουλεύουν τα κλειδιά (μπορώ ας πούμε να τη βάλω σε Strato) και έχει ενσωματωμένο intonation σύστημα.

Για μπράτσο...νάναι καλά ο Moses και βλέπουμε

 

Σιγκνατουρ θα βγαλεις καλε?  :D

Signature είναι μεγάλη λέξη...απλά τα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι με partcaster, είναι μοναδικό συναίσθημα ότι όλα αυτά τα κομμάτια ξύλα, κουμπιά καλώδια, μαγνήτες, κατσαβίδια που τα βλέπεις χύμα στο δωμάτιο, κάποια στιγμή τα βιδώνεις και βγάζουν ήχο, δεν φαλτάρουν, δεν τρίζουν.

Και θέλω αν δώ εάν κόψω ένα κομμάτι "ξύλο" θα μου δώσει τα ίδια αποτελέσματα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου