Προς το περιεχόμενο

Jack Bruce: Led Zep Were Crap


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκε, σίγουρα καθαρά προσωπικές οι μουσικές προτιμήσεις του καθενώς, απλά εγώ δεν μπορώ να δεχθώ το πάνκ κίνημα (όπου και αν είχε την αφετηρία του, και πάω στοίχημα ότι το γνωρίζεις πολύ καλύτερα από την στιγμή που σου αρέσει άλλωστε)... ως .....ΡΟΚ!!!! Δηλαδή αν το δεχθώ θα πρέπει να επαναπροσδιορίσω τι μουσική έπαιξαν οι ACDC, Thin Lizzy, Blue Oyster Cult, Deep Purple, Rainbow, Led Zeppelin, Free, Cream, Hendrix, Rory Gallagher, Jethro Tull, Wishbone ash, Black Sabbath, Rolling stones, και εκατοντάδες άλλες μπάντες και να τους ζητήσω συγγνώμη που δεν τους θεωρώ ροκάδες όσο τους Sex Pistols & Clash. Δηλαδή το London calling που θεωρείς, ή και άλλοι από ότι διάβασα πεμπτουσία ίσως της "ροκ" σκηνής.. εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο π.χ γιατί δεν ξέρω ποιόν δίσκο να πρωτοβάλω από πάνω του από τα 70s.

 

Αλλά αυτά ανήκουν στην δική μου θεώρηση και προτίμηση για τα μουσικά ροκ ακουσματά μου, και φυσικά αυτή είναι η ομορφιά της επιλογής και της προσωπικής γνώμης.

 

Σε ένα άλλο θέμα όσο αφορά την εμπορικότητα των Zeppelin & Deep Purple , αυτό που έχω να πώ είναι ότι και οι 2 πούλησαν τα αντεράκια τους από δίσκους με ίσως ελαφρά εμπορικότερους τους Zepp.... όμως προσέξτε την διαφορά ... ρωτήστε έναν μέσο ακροατή της ρόκ, πόσα τραγούδια θυμάται από το In through out the door και το Coda, και ρωτήστε τον και πόσα track του έρχονται στο μυαλό από το Burn και το Stormbringer των Deep Purple. Είναι άνιση η σύγκριση... και γέρνει προφανώς την πλάστιγγα προς τους DP με το mistreated το ομώνυμο Burn, και το Soldier of fortune.... σε σχέση με το Achiles last stand.. (εκπληκτικό κομμάτι δε...).

 

Για τον Fenderiarh που δεν τους πάει... τους DP θα πώ το απλό.... "Απαράααδεκτον για πράαααακτορες!!!!" και να ακούσει επιγόντως το In Rock το Fireball και το Machine Head...... γιατί ξεχνάει... κομμάτια όπως το pictures of home και Lazy.....Επίσης διαφωνώ ότι ο ένας στέλνει τον άλλον... από την στιγμή που όλοι αυτοί .. τα πανκιά, τα ροκιά και χεβυμεταλλάδες έχουν το δικό τους κοινό... άρα και το διάστημα ή καλύτερα τον χώρο να αναπτύξουν την μουσική τους και τις ιδέες τους, άρα θα πρέπει όλοι να είναι ευχαριστημένοι.... ο καθένας για τους δικούς του λόγους ...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρωτήστε έναν μέσο ακροατή της ρόκ, πόσα τραγούδια θυμάται από το In through out the door και το Coda, και ρωτήστε τον και πόσα track του έρχονται στο μυαλό από το Burn και το Stormbringer των Deep Purple.

Λίγο δικηγορίστικο αυτό. Επιλέγεις τα 2 χειρότερα album των LZ και 2 από τα καλύτερα των DP. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το ομολογώ μετά πάσης ειλικρινείας και κοκκινίζω από ντροπή που το λέω...τον Μότσαρτ ακόμα σε live δεν τον εχω πετύχει...το αμέλησα?...βαριόμουνα?...δεν ξέρω....

σε ποιό μαγαζι παίζει να πάω το Σαββατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τότε από το the song remains the same και το Who do we think we are. Όλοι ξέρουν το wooman from Tokyo, το no quarter μόνο οι οπαδοί των Zepp. Και για να μην κρυβόμαστε οι επιτυχίες των Zepp είναι στο IV album τους. Εξαιρετική μουσική όμως έπαιξαν σε όλα, στον αντίποδα δεν υπήρχε album των DP που ακόμα και σήμερα να μην παίζεται μία τουλάχιστον επιτυχία από το κάθε ένα στο ραδιόφωνο.

 

Επίσης πολύ καλύτερα των DP είναι το come taste the band το Perfect strangers, το In Rock και φυσικά το Machine head. Δηλαδή πήρα στην τύχη 2 των DP για να τα αντιπαραθέσω με εκείνα των Zepp

 

Να συμφωνήσω όμως με τον Fenderiarh, ότι δεν πρόκειται για LZ Vs DP. Απλά είναι πιστεύω κάποιες μικρές μεγάλες αλήθειες ειδικότερα για τους Zepp που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε..

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το ομολογώ μετά πάσης ειλικρινείας και κοκκινίζω από ντροπή που το λέω...τον Μότσαρτ ακόμα σε live δεν τον εχω πετύχει...το αμέλησα?...βαριόμουνα?...δεν ξέρω....

σε ποιό μαγαζι παίζει να πάω το Σαββατο?

 

Στο Texas (πρωην Underworld), 21.30, 9 euro είσοδο (+μπύρα)

 

To achilles last stand είναι στο Presence

 

Ok τότε από το the song remains the same και το Who do we think we are. Όλοι ξέρουν το wooman from Tokyo, το no quarter μόνο οι οπαδοί των Zepp. Και για να μην κρυβόμαστε οι επιτυχίες των Zepp είναι στο IV album τους. Εξαιρετική μουσική όμως έπαιξαν σε όλα, στον αντίποδα δεν υπήρχε album των DP που ακόμα και σήμερα να μην παίζεται μία τουλάχιστον επιτυχία από το κάθε ένα στο ραδιόφωνο.

 

μου τα χαλάς λίγο. Το whole lotta love? Παίζει και στο Envy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Fenderiarh που δεν τους πάει... τους DP θα πώ το απλό.... "Απαράααδεκτον για πράαααακτορες!!!!" και να ακούσει επιγόντως το In Rock το Fireball και το Machine Head...... γιατί ξεχνάει... κομμάτια όπως το pictures of home και Lazy.....Επίσης διαφωνώ ότι ο ένας στέλνει τον άλλον... από την στιγμή που όλοι αυτοί .. τα πανκιά, τα ροκιά και χεβυμεταλλάδες έχουν το δικό τους κοινό... άρα και το διάστημα ή καλύτερα τον χώρο να αναπτύξουν την μουσική τους και τις ιδέες τους.

 

Ειμαι κατοχος ολης της δισκογραφιας των......την οποια και εχω λιωσει σε εποχες που προσπαθω να απωθησω στη ληθη......(εκει που πανε δηλαδη ολα τα πραγματα που ο εγκεφαλος προσπαθει να ξεχασει ως δυσαρεστα). Το ομολογω υπαρξα και εγω παλαιοροκας (με τη κακη εννοια του ορου και μεχρι τα 18 και τα τελη των 80's ευτυχως)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Η οριστικη αποστροφη μου προς τους εν λογω καλλιτεχνες συνετελεσθη παρακολουθωντας την αληστου μνημης (και επιφανειακοτητας) εκμπομπη jammin στην et3 με τους απεριγραπτους και απαραιτητως φεροντες ενδυμασιες DEEP PURPLE κακιστους  παρουσιαστες και υμνητες του Αγιου Μπλακμορε (οι οποιοι παρατηρω, εσχατως σε αλλη εκπομπη που διατηρουν στον ΑΝΤ1 σημερα, δεν εχουν απωλεσει ακομα τη συνηθεια τους αυτη, μιλαμε για χρόνια νοσο δηλαδη) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Περαν της πλακας εξυπακουεται οτι το να ακους DP (και τα σχετικα)δεν ειναι κακο (αρκει να εχεις ανοιχτα τα αυτια σου και τα μυαλα σου και σε αλλα πραγματα).......απλα εγω δεν τους μπορω πλεον. Ακομα και σημερα πιστευω οτι στις συνθεσεις των Zepelin ακουω καποιους πολυ πιο εξυπνους ανθρωπους (και που φυσικα δε μιλανε στις συνεντευξεις τους για μεσσαιωνικα καστρα και δαιμονες) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην κρυβόμαστε οι επιτυχίες των Zepp είναι στο IV album τους.

 

Whole Lotta Love, The Song Remains The Same, Kashmir, Good Times Bad Times, Since I've Been Loving You, Immigrant Song...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τότε από το the song remains the same και το Who do we think we are. Όλοι ξέρουν το wooman from Tokyo, το no quarter μόνο οι οπαδοί των Zepp.

 

Γουάτ;;:!!; Διαφωνώ κάθετα! Το Woman from Τοkyo στο υπογράφω ότι πολύ λιγότεροι το ξέρουν από το Νο Quarter (ειδικά από τη στιγμή που το διασκεύασαν οι Tool και το λένε και στις συναυλίες τους...) Και με αυτό που λες για το ραδιόφωνο διαφωνώ! Μετά βίας 2-3 κομμάτια των Περπλ βολτάρουν στα ερτζιανά ενώ τους Ζέπελιν τους παίζει και η κουτσή Μαρία...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τότε από το the song remains the same και το Who do we think we are. Όλοι ξέρουν το wooman from Tokyo, το no quarter μόνο οι οπαδοί των Zepp. Και για να μην κρυβόμαστε οι επιτυχίες των Zepp είναι στο IV album τους. Εξαιρετική μουσική όμως έπαιξαν σε όλα, στον αντίποδα δεν υπήρχε album των DP που ακόμα και σήμερα να μην παίζεται μία τουλάχιστον επιτυχία από το κάθε ένα στο ραδιόφωνο.

Το No Quarter είναι από το Houses of the Holy το οποίο είναι αριστούργημα (μεταξύ άλλων περιέχει και το Rain Song). Εν πάσει περιπτώσει δε νομίζω ότι οι μεν είναι πιο δημοφιλείς ή είχαν περισσότερο airplay από τους δε, παρότι τα κομμάτια των DP αναμφίβολα έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον για έναν hard rock lead κιθαρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Texas (πρωην Underworld), 21.30, 9 euro είσοδο (+μπύρα)

 

To achilles last stand είναι στο Presence

 

μου τα χαλάς λίγο. Το whole lotta love? Παίζει και στο Envy...

 

Ναι σόρρυ έχω τα βινύλια στο πατρικό και το έγραψα στο μπάμ  :).... Το whole lotta love είναι τεράστια επιτυχία όμως το ίδιο ή και ακόμα μεγαλύτερη το Rock n Roll, Black dog και stairway to heaven από το IV.  :)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου