Προς το περιεχόμενο

Θεωρία μουσικής


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης ρίξε μια ματιά στου Χριστοφίλλου...  "Θεωρεία της μουσικής", είναι σε τρία τεύχη, αρκετά κατατοπιστικό...

Eιναι ακριβως αυτο που ζητας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλησπέρα σας  ;D ;D

 

Λοιπόν, μόνος drummer ψάχνει για βιβλίο για εκμάθηση θεωρίας μουσικής  ;D Ναι ναι παράξενο αλλά αληθινό  ;D

 

Δεν με νοιάζει αν είναι στα αγγλικά ή στα ελληνικά, αρκεί να είναι εύχρηστο και κατανοητό για κάποιον που δεν ξερει. (μόνος μου θα δουλέψω, δεν υπάρχει χρόνος για ωδείο)

 

Επίσης από γνώσεις δεν σκαμπάζω τίποτα (μόνο τις βλακιούλες που κάναμε στο δημοτικό με διαστήματα γραμμές, σε ποιές γραμμές πάνε οι νότες κλπ)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

 

Ειναι περιεργο το θεμα με τη βιβλιογραφια...Αρχικα πρεπει να μας πεις τι ηλικια εχεις

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Παιδια γεια χαρα.

 

Εντελως τυχαια ειδα την συζητηση για το βιβλιο θεωριας.

Οσο απιστευτο και να ειναι ο Αμαραντιδης ειναι ο πατερας μου.

 

Εβγαλε αυτα τα βιβλια πριν 15-20 χρονια και ακομα και σημερα θεωρουνται απο τα

καλητερα.

Δυστηχως πεθανε πριν 13 χρονια, αλλα ειναι τεραστια χαρα για μενα μετα απο τοσα χρονια να βλεπω καπου να λενε για αυτον η το εργο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο αλλα να σε ρωτησω εχεις καποιο οργανο ,εκτος των ντραμς, που να μπορεις να δοκιμαζεις τις θεωριες που θα μαθαινεις?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλησπέρα σας  ;D ;D

 

Λοιπόν, μόνος drummer ψάχνει για βιβλίο για εκμάθηση θεωρίας μουσικής  ;D Ναι ναι παράξενο αλλά αληθινό  ;D

 

Δεν με νοιάζει αν είναι στα αγγλικά ή στα ελληνικά, αρκεί να είναι εύχρηστο και κατανοητό για κάποιον που δεν ξερει. (μόνος μου θα δουλέψω, δεν υπάρχει χρόνος για ωδείο)

 

Επίσης από γνώσεις δεν σκαμπάζω τίποτα (μόνο τις βλακιούλες που κάναμε στο δημοτικό με διαστήματα γραμμές, σε ποιές γραμμές πάνε οι νότες κλπ)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

 

off topic

Ουππς!! ::) κατά λάθος πάτησα την κάτω δεξιά γωνία του φίλου dalla_vale εκεί που λέει ''αναφορά στον συντονιστή'' και συγκεκριμένα στο πεδίο ''καταγράφηκε''.

Παρακαλώ να μην λειφθεί υπ' όψιν.

Αυτά παθαίνεις όταν σε παίρνει ο ύπνος μπροστά στον υπολογιστή  ::) Sorry!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη "Θεωρια της Μουσικης" του Διαμαντή τι λετε?  ::)

 

Από τα καλύτερα βιβλία θεωρίας και αυτό που πρωτοδιδάχτηκα. Περιεκτικό και ευανάγνωστο με ωραίες και χρήσιμες πληροφορίες στις σημειώσεις τέλους

 

Έχω κάποιες ενστάσεις για τη σειρά κάποιων θεμάτων, όπως πχ ότι κεφάλαια δύσκολα στην αφομείωση και στην κατανόηση είναι σχετικά μπροστα στο βιβλίο (όπως δίηχα, τετράηχα, ακανόνιστες υποδιαιρέσεις) αλλά γενικά είναι πολύ καλό

 

Παιδια γεια χαρα.

 

Εντελως τυχαια ειδα την συζητηση για το βιβλιο θεωριας.

Οσο απιστευτο και να ειναι ο Αμαραντιδης ειναι ο πατερας μου.

 

Εβγαλε αυτα τα βιβλια πριν 15-20 χρονια και ακομα και σημερα θεωρουνται απο τα

καλητερα.

Δυστηχως πεθανε πριν 13 χρονια, αλλα ειναι τεραστια χαρα για μενα μετα απο τοσα χρονια να βλεπω καπου να λενε για αυτον η το εργο του.

 

Άλλο πολύ καλό βιβλίο που επίσης έχω και με πάμπολλες πληροφορίες

 

Φίλε καλώς ήρθες. Ο πατέρας σου ήταν σημαντικός. Σού εύχομαι να έχεις ανάλογη διαδρομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έχω κάποιες ενστάσεις για τη σειρά κάποιων θεμάτων, όπως πχ ότι κεφάλαια δύσκολα στην αφομείωση και στην κατανόηση είναι σχετικά μπροστα στο βιβλίο (όπως δίηχα, τετράηχα, ακανόνιστες υποδιαιρέσεις) αλλά γενικά είναι πολύ καλό....

Εχεις δικιο οτι ειναι νωρις, η υλη ειναι ομως "μαζεμενη" σε κεφαλαια και αυτα ειναι μεσα στο κεφαλαιο "αξιες" το οποιο ειναι απο τα πρωτα.

Δεν χρειαζεται να διδασκονται ομως ολα με τη σειρα.

Εγω τα αφηνω αυτα για αργοτερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το site περιεχει εκτος απο βασικες πληροφοριες και ιδεες που θα σε βαλουν σε σκεψη.

 

http://www.tonalcentre.org/index.html

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου