Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Epiphone Les Paul Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπρεπε να του πείς ότι η Epi σου είναι οικολογική και δουλεύει με ηλιακή ενέργεια.

Καλύτερα να πας την κιθάρα σου κάπου αλλού, ο τύπος είναι λαμόγιο.

 

Δυστυχως εδω στην βραχονησιδα Κερκυρα δεν υπαρχει "αλλου"! Βασικα ο τυπος ειδικευεται στις επισκευες πνευστων οργάνων (εχουμε και τοσες φιλαρμονικές στο νησι!). Ελπιζω να βγάλει μια ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως εδω στην βραχονησιδα Κερκυρα δεν υπαρχει "αλλου"! Βασικα ο τυπος ειδικευεται στις επισκευες πνευστων οργάνων (εχουμε και τοσες φιλαρμονικές στο νησι!). Ελπιζω να βγάλει μια ακρη...

 

Χίλιες φορές τότε να τη στείλεις στον Ντούκα (www.guitars.gr), στα Γιάννενα. Θα κοστίσει κάτι παραπάνω, αλλά δε θα πέσεις σε σκιντζή.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλυτερα, αγορασε ενα ΚΑΛΟ κολλητηρι (οχι πολυ δυνατο) αν δεν εχεις και καν το μονος σου. Γνωμη μου.

Βαλε διπλα τα σχεδιαγραμματα του site και την φωτο του παιδιου και κανε το.

Ο αλλος αμα στο χαλασει το οργανο θα σου πει "ηταν χαλασμενος ο μαγνητης"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλυτερα, αγορασε ενα ΚΑΛΟ κολλητηρι (οχι πολυ δυνατο) αν δεν εχεις και καν το μονος σου. Γνωμη μου.

Βαλε διπλα τα σχεδιαγραμματα του site και την φωτο του παιδιου και κανε το.

Ο αλλος αμα στο χαλασει το οργανο θα σου πει "ηταν χαλασμενος ο μαγνητης"

 

Χμμμ...Μια λυση ειναι και αυτη! χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω πάει ποτέ κιθάρα σε μάστορα, είμαι μαστροχαλαστής από μόνος μου.

Είδικά τώρα που βρίσκεις τα πάντα από θέμα πληροφοριών στο ίντερνετ, δεν έχεις δικαιολογία! Πάρε κολλητήρι και όρμα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλλίτερα να την πας σε έναν ηλεκτρονικό παρά σε αυτόν τον μάστορα.

τα πράγματα είναι νομίζω αρκετά απλά για να τα κάνεις και μόνος σου, αλλά αν νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρεις γιατί δεν πιάνουν τα χέρια σου πήγαινε την κιθάρα σε έναν ηλεκτρονικό μαζί με τα σχεδιαγράμματα για την συνδεσμολογία και νομίζω καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλη μια χαζη ερωτηση απο εναν ασχετο: Γιατι μερικοι μαγνητες εχουν 4 καλωδια (4 conductor) και οχι δυο? Σε τι χρησιμευουν τα δυο αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας διπλός έχει τέσσερα καλώδια, τότε μπορείς να παίξεις με τον κάθε "μονό" του μαγνήτη, ώστε να κάνεις split coil, να τον θέσεις σε εν σειρά ή παράλληλη λειτουργία, επιτυγχάνοντας περισσότερους ήχους.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται με πολλούς τρόπους. Μπορείς να βάλεις push-pull ποτεσιόμετρα (π.χ. στα volume) έτσι ώστε κανονικά να είναι διπλοί οι μαγνήτες αλλά όταν "τραβάς" πάνω το ποτεσιόμετρο να σπλιτάρει ο αντίστοιχος μαγνήτης. Ή να βάλεις κοινό tone ποτεσιόμετρο για τους δύο μαγνήτες και στην θέση του άλλου tone να βάλεις ένα διακοπτάκι που να σπλιτάρει και τους δύο μαγνήτες ταυτόχρονα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου