Προς το περιεχόμενο

Μπυροποσία #8 - Πτώση τάσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτησεις ....

1. Στην Μεσογειων υπαρχει ταμπελα που να λεει προς "Δημοκριτο"  ??

2. Η Ελ. Βενιζελου ειναι διπλης κατευθυνσης ?

3. Η Νεαπολεως ειναι διπλης κατευθυνσης ??

4. Απο την Μεσογειων στριβει ΑΡΙΣΤΕΡΑ προς Βενιζελου ??

 

1. Μαλλον οχι. υπαρχει ταμπελα ομως μολις μπεις αγ.παρασκευη στη Ελ.Βενιζελου.

2. Η Ελ. Βενιζελου ειναι διπλης

3. ΝΑΙ Νεαπολεως ειναι διπλη

4,  οπως ερχεσαι απο αθηνα, στριβεις δεξια για αγ.παρασκευη

 

ΟΜΩΣ:

1. Ο Δημοκριτος ειναι ακριβως διπλα σε εξοδο της αττικης οδού (της περιφερειακης Υμμητου συγκεκριμενα) και απο εκει ερχεται κανεις κατευθειαν

2. Η Ελ. Βενιζελου εχει εργα και μεχρι προσφατα ηταν κλειστη και πιθανως να ειναι ακομη κλειστη

 

προτεινω τη διαδρομη:

 

Α. Απο μεσογείων οπως ερχομαστε απο κεντρο (προς Σταυρο δλδ), στριβουμε δεξια στην εισοδο του Παπαγου , απενταντι ακριβως απο το Πενταγωνο (εχουμε το 5γωνο στα αριστερα μας, και στριβουμε δεξια, αμεσως πριν δλδ την σταση μετρο Εθνικη Αμυνα). Αυτος ο δρομος ειναι η Κυπρου, ειναι διπλής κατευθυνσης με διαχωριστικο στην αρχη

 

Περνουμε την Κυπρου ολο ευθεια, περναμε πλατεια-εκκλησια (στα δεξια)-φαναρι-πλατεια και συνεχιζουμε ευθεια (δλδ αν δεν ηταν η πλατεια ακριβως σε ευθεια γραμμη). εκει η Κυπρου γινεται μονής κατευθυνσης. συνεχιζουμε ευθεια (περναμε ενα στοπ) και στο τελος της κυπρου φτανουμε Μακεδονιας (πρωην Ανατολης). Αναγκαστικα αριστερα. Κινουμαστε ολο ευθεια (με καποια μικρα ζικ-ζακ που κανει ο δρομος) και ουσιαστικα φτασαμε μετα Νεαπολεως και μετα στο Δημοκριτο.

 

Β. Αντιστοιχη διαδρομη γινεται απο Κατεχακη, εισοδο παπαγου --> οδος πινδου, στο τερμα της δεξια (στην αργυροκαστρου) και μετα αριστερα (Μακεδονιας) .. οποτε μετα , παλι ολο ευθεια

 

αν δεν ειναι σαφες πειτε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα δε σε πρόλαβα... αλλά η Νεαπόλεως είναι διπλής μόνο το τελευταίο μικρό κομματάκι...

 

Ερωτησεις ....

Στην Μεσογειων υπαρχει ταμπελα που να λεει προς "Δημοκριτο"  ??

Η Ελ. Βενιζελου ειναι διπλης κατευθυνσης ?

Η Νεαπολεως ειναι διπλης κατευθυνσης ??

Απο την Μεσογειων στριβει ΑΡΙΣΤΕΡΑ προς Βενιζελου ??

 

απαντήσεις:

Ταμπέλα ΠΡΟΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ μπορεί να υπάρχει αλλα ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΕΙ εδω και 25χρόνια...μη βασιστήτε σ αυτό

η Ελ. Βενιζέλου είναι διπλής (όπως και οι Πατριάρχου Γρηγορίου και Ηπείρου) και μπορεί κάποιος να στρίψει κ απ τα δύο ρεύματα της Μεσσογείων προς αυτές {δλδ να μπεί απ το φανάρι της "Τομπρα", έχει ένα σουπερμάρκετ Μαρινόπουλο, και από κεί να ανέβει προς τα δεξιά} ΟΜΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΓΑ και μπορει να είναι κλειστή η Ελ.Βενιζέλου.

Η Νεαπόλεως μόνο πάει προς το Δημόκριτο. ΑΥΤΟΣ ειναι και ο καλύτερος τρόπος για να ρθετε:

>> ερχόμενοι απο Μεσσογείων, στρίβετε και μπαίνεται μεσα στην πλατεία της Αγ.Παρασκευής. Ανεβαίνετε την Αγ.Ιωάννου {κεντρικός εμπορικός δρόμος Αγ.Παρασκευής, ανηφοριά, διπλής κατ.} φθάνετε στην επόμενη πλατεία {την "πάνω" πλατεία ή αλλιώς πλατεία ΑηΓιάννη <μην ψάχνετε εκκλησία> είναι ακριβώς εκεί που βρισκόταν το Οκτομπερφεστ που χαμε πάει σε παλιότερη μπυροποσία} και εκεί στρίβετε δεξιά στην οδο Τασοπούλου. Η προέκταση αυτής είναι η Νεαπόλεως. Όοοοολο ευθεία βγαίνετε στην πύλη του Δημόκριτου { 50μέτρα μετά την είσοδο/έξοδο της Αττικής οδού}

 

στην υγειά μας!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είμαι παρών! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αν και φοβάμαι επειδή δεν έχει δηλώσει ακόμα ο Κωστας79 και την τελευταία φορά που ήρθα χωρίς αυτόν μου πήρανε οι μπάτσοι το δίπλωμα για 2 μήνες και πλήρωσα και ένα σκασμό λεφτά.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που μελετησα καλυτερα τους χαρτες , να θεωρησω οτι ερχομενος απο

Αττικη οδο , στην εξοδο Υ3 Δημοκριτος  (υπαρχει ? η΄ ειναι στα χαρτια?) 

εφτασα ......?

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που μελετησα καλυτερα τους χαρτες , να θεωρησω οτι ερχομενος απο

Αττικη οδο , στην εξοδο Υ3 Δημοκριτος  (υπαρχει ? η΄ ειναι στα χαρτια?) 

εφτασα ......?

 

"Απο την Αττική Οδό με κατεύθυνση προς το αεροδρόμιο, κατευθυνθείτε προς την ΕΞΟΔΟ 13 (Περιφερειακή Υμηττού). Για να έρθετε στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. "Δημόκριτος" βγαίνετε στην ΕΞΟΔΟ Υ3 (Χολαργός / Αγ.Παρασκευή)."

 

(από "Πώς να έρθετε στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε "Δημόκριτος")

 

Προσοχη, να ειναι η εξοδος Υ3 Χολαργος/Αγ.παρασκευή και οχι Αγ.Παρασκευη (σκετο)

Δεν γράφει "Δημοκριτος" παρα μονο σε μια μικρη ταμπελιτσα πριν τη σήραγγα (νομιζω δλδ)

 

 

EDIT

Νικόλα δε σε πρόλαβα... αλλά η Νεαπόλεως είναι διπλής μόνο το τελευταίο μικρό κομματάκι...

 

Η Νεαπόλεως ειναι όλη διπλή - νομίζω δλδ - . Οταν γινεται μονη ονομάζεται Ναυαρίνου.

Ουσιαστικά η Μακεδονιας και η Ναυαρινου ειναι μονής κυκλοφορίας με αντίθετη διεύθυνση και συνενώνονται και γινονται "Νεαπόλεως" . Καλυτερα που απαντησες και εσυ για να επιβεβαιωσουμε οτι τα λεμε σωστα.

 

Τις χρησιμοποιούν για να πάνε (και να επιστρεψουν) απο κατεχάκη προς Αγ.Παρασκευη αποφεύγοντας τη Μεσογείων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα Ελλάντα και είμαι μέσα! Γουστάρω να σας γνωρίσω, παίδες... ;)

 

καλώς ήρθες!!  (είσαι σίγουρος?  :P ) Νικ, θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα ετοιμασου

 

Η Νεαπόλεως ειναι τελικα (ειχες δικιο WrTsXxx) μονόδρομος από την πλευρά της αγιας παρασκευης μεχρι την εξοδο της αττικής οδού και διπλής απο εκει προς τον χολαργο.

 

Οποιος ερθει απο αττικη βγαινοντας στριβει αριστερα και μετα εχουμε στο δεξι μας χερι την BP. Δηλ εκει κανουμε δεξια και δεξια, οπως ειπώθηκε. προσοχη παιρνοντας την εξοδο Υ3 για περιφερειακη υμμητου να μη βγειτε εντελως απο αττικη οδο αλλα να μεινετε στην αριστερη λωριδα απο τις 2 της εξοδου, αυτη που οδηγει περιφερειακη υμμητου.... ο Κωστας79 τα ξερει αυτα τωρα

 

Δηλωστε συμμετοχες να κλεισουμε τραπεζι!

 

Τσερεμόνη, δεν παιρνεις να κλεισεις αυτο το μεγαλο που εχει ? εχεις τηλεφωνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλώς ήρθες!!  (είσαι σίγουρος?  :P ) Νικ, θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα ετοιμασου

Thanks! Είμαι Ελλάδα κάποιο καιρό τώρα. απλά ταξιδεύω πέρα δώθε κάθε μήνα σχεδόν. Έτυχε να κανονίζεται η μπυροποσία ενώ ήμουν Λονδίνο, άρα και τα Greeklish... ;)

 

Ώχ... Να πλύνω και το στόμα μου να μην μυρίζω τότες...  ;D ;D ;D ;D

 

Όπως είπα, είμαι μέσα, και καλώς ερχόντων των πραγμάτω μπορεί να έρθω και με ποδήλατο (!!!!) αναλόγως τον καιρό και τις αντοχές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, είμαι μέσα, και καλώς ερχόντων των πραγμάτω μπορεί να έρθω και με ποδήλατο (!!!!) αναλόγως τον καιρό και τις αντοχές μου.

Να έρθεις μπορείς...να φύγεις δεν θα μπορείς!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου