Προς το περιεχόμενο

Clean channel και πετάλια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τι σε εμποδιζει να βαλεις το g system μπροστα απο τον ενισχυτη σου ??? & γιατι πρεπει σωνει και καλα να βαλεις το delay στη λουπα (ο "βασιλιας" του delay ας πουμε δηλ.ο EDGE ασχημα ακουγεται που δεν χρησιμοποιει λουπες?) ;)

 

Μεγάλη συζήτηση αυτή. Νομίζω ότι το fx loop είναι υπερεκτιμημένο... από την άλλη είναι πολλές οι απόψεις (και οι ανάγκες). Αν βρω χρόνο θα ανοίξω ένα thread σχετικά.  ;)

 

ακριβως εγω μαλιστα νομιζα οτι δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ;)

 

 

Αυτός:

http://www.thdelectronics.com/product_page_bivalve30.html

 

(μπορεί και πάνω από 30, με τίποτα γαϊδούρια 6L6)

 

Μπορεί να υπάρχει και κανας άλλος καρα-μπουτίκ, δεν γνωρίζω... για όλα τους έχω ικανούς τους Γιάνκηδες.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Mesa/Boogie Lonestar δεν ειναι ταξη Α?

"Pure class A" οπως λενε και στο site

 

μονο οταν δουλευει στα 5 βαττ με τη ΜΙΑ λυχνια (single ended)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο Koch...και γενικα οι ενισχυτές τους με λάμπα ειναι αρκετά ζεστη...

Σόμπες ειναι!!! ;D

 

βασικα στην tele μου και σε κεφαλη καμπινα και σε combo...

ητανε...θαυμα...

βέβαια ειναι και η tele που εχει και γλυκό ήχο...

 

τες πα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιοι με έχουν συμβουλέψει αν πάρω τον Blues Deluxe να αλλάξω μεγάφωνο! Λέτε ότι δεν χρειάζεται??

 

 

Κάποιος από εδώ μέσα που μου πούλησε έναν Blues Deluxe είχε αλλάξει το stock μεγάφωνο με ένα Celestion Vintage 30 και ορκίζεται ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Προσωπική άποψη για το stock μεγάφωνο δεν έχω, πάντως με το αλλαγμένο ο ενισχυτής ακούγεται σούπερ.

 

Επίσης με τον συγκεκριμένο ενισχυτή αποκλείεται να σου λείψουν τα μπάσσα έχε υπόψη σου.

 

Έχοντας στην κατοχή μου και έναν VOX AC-15 HHTV, θα έλεγα ότι τον θεωρώ λίγο καλύτερο για ρυθμικά παιξίματα, μάλλον γιατί έχει λιγότερα μεσαία. Αυτά βέβαια είναι προσωπικά γούστα εννοείται  ;)

 

Και οι δύο παίρνουν πολύ καλά τα πετάλια. Και οι δύο είναι βαρείς για τη δική μου δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Fender εχοντας για τελικες λαμπες τις 6L6 εχει διαφορετικο ηχητικο προσανατολισμο απο τους Koch k Vox. Nαι μεν καθαρο κ ζεστο καναλι αλλα στα αυτια μου τουλαχιστον οι EL84 εχουν πιο γλυκο ηχο στις υψηλομεσαιες  , ακομα κ οι χαμηλες ειναι πιο ησυχες (αναλογα βεβαια κ το tonestack του ενισχυτη). Στον Koch ειναι λιγο πιο πουσαρισμενες αποτι στον Vox αλλα αυτο ειναι καλο γιατι βγαζουν πιο δεμενο κ αρμονικο ηχο. Ο Koch επισης ειναι μακραν ο πιο καλοφτιαγμενος απο τους τρεις.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι τρεις γίνονται δύο γιατί ο Vox μάλλον δεν με καλύπτει. Ξεκαθαρίζει το τοπίο σιγά-σιγά. Ξέρει κανένας διαφορές ανάμεσα σε Koch sudiotone 20 και 40 Watt (combo)?? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο ενας ειναι 20 και ο αλλος 40 βαττ,ο ενας εχει 2 el84 & o αλλος 4 el84,o 40 watt εχει μεγαλυτερη καμπινα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

476204_800.jpg

 

Έχει ένα επιπλέον ρυθμιστικό, την ένταση του τρίτου καναλιού (έξυπνη ιδέα). Κατά τα άλλα, όλα τα άλλα είναι ίδια, μέχρι και το ηχείο (ίσως να ήταν καλύτερα να ανέβαζαν λίγο το wattage παράλληλα με την έξτρα ισχύ του).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου