Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή ή Combo ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι την αγορα ενισχυτη μεσα στα Χριστουγεννα και θελω την γνωμη σας για την σωστη επιλογη.

Γενικα ο ηχος που μου αρεσει να παιζω ειναι vintage αλλα και πιο συγχρονος ατμοσφαιρικος.Φανταστειτε με την μπαντα που εχουμε παιζουμε απο Rory Gallagher και Thin Lizzy μεχρι Anathema και Red Hot Chili Peppers.Δηλαδη χεσ...μεσα ::).Τεσπα..Το θεμα ειναι οτι ο ενισχυτης που χρειαζομαι θα ειναι κυριως για δωματιο σε διαμερισμα :-\ αλλα θα τον χρειαστω και σε καποιο live που μπορει να κατσει (οπως την προγουμενη φορα που επαιζα με εναν 30αρη fender τρανζιστορ και μετα απο 2 μηνες που εχουν περασει ακομα τσιριζει μεσα στα αυτια μου..) :P :o

Η κιθαρα που εχω ειναι μια Epiphone SG :) αλλα συντομα θα εχω στα χερια μου μια gibson les paul studio ή standar.. ;D

O combo πιστευετε θα μπορει να ανταπεξελθει σε αυτα που θελω ή ειναι καιρος να παρω μια τεσσαρα κουτα με μια κεφαλη Marshall απο πανω η οποια θα μου κλεινει ολο το δωματιο αλλα στα live πιστευω θα τα σπαει.Αυτα...σορυ για το πολυ μπλα μπλα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρουμε:

 

Ι) Το budget σου

ΙΙ) Τις προδιαγραφές του δωματίου (ή/και του studio) και τις σχέσεις με τους υπόλοιπους ενοίκους - και τους γείτονες

ΙΙΙ) Τί σόϊ χαρακτηριστικά έχεις περίπου στο μυαλό σου για τον ενισχυτή.

 

Ρίξε λίγο φως να μπει σε σειρά η κουβέντα. Διαφορετικά μπορούμε να προτείνουμε για μέρες από Marshall μέχρι Vox κι από Rivera μέχρι Soldano... Πράγμα που δεν έχει νόημα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με τους γειτονες εχω πολυ καλες σχεσεις...Το δωματιο ειναι μικρο αλλα καποια στιγμη θα μπουν σε στουντιο τα πραγματα...Τα λεφτα που διαθετω ειναι κοντα στα 1000 ευρω...οσο για τα χαρακτηριστικα δεν εχω πολυ εμπειρια πανω σε καλους ενισχυτες οποτε μονο σε αυτο δεν μπορω να σας καθοδηγησω. :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση κεφαλής με καμπίνα, δυσκολεύεις αρκετά τα πράγματα σε περίπτωση μετακίνησης - ιδίως αν μιλάμε για 4x12. Ο συμβιβασμός εδώ λέγεται "παίρνω μόνο την κεφαλή κι ό,τι γίνει", αλλά έτσι η ό,ποια φροντίδα έχει δοθεί στην επιλογή καμπίνας - μεγαφώνων μένει κατ'οίκον και...κάααααθεται...

 

Ένας combo κερδίζει σε φορητότητα και βάρος. Θεωρητικά χάνει σε κάποια άλλα πράγματα, όπως απόκριση των μπάσων και "μποφόρ" που σου κλωτσάνε την καρωτίδα. Σου είναι απαραίτητα αυτά; Το αποφασίζεις και προχωράς.

 

Πετάλια; Πολυεφέ; Μπαίνουν στην εξίσωση; Αν ναι μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν τα 2 ή 3 κανάλια ενός ενισχυτή, και να πας σε μονοκάναλο κάνοντας και οικονομία. Απαραίτητο να τσεκάρεις με τα πετάλια/πολυεφέ σου τους...μνηστήρες.

 

Πόσα watt? Γνώμη μου: Αν το ρεπερτόριο περιλαμβάνει και καθαρούς ήχους, ας είναι κάμποσα τα watt κι ας...περισσέψουν. Ή έστω να επιλέξεις ενισχυτή με επαρκές headroom.

Αν μιλάμε αποκλειστικά για καταστάσεις από μπόλικο overdrive και πάνω, δεν τρέχει και τίποτα να είναι λιγότερο από 200 W.  ;D

 

Τα λεφτά που διαθέτεις είναι μια χαρά για να δεις το φως το αληθινό. ;D

Ιεράρχησε τις ανάγκες σου, άκου ό,τι βρεθεί στο διάβα σου, κάνε τη λίστα σου και προχώρα.

 

Α, κάτι τελευταίο: Καλύτερα να τον πάρεις...το Πάσχα και νά'σαι σίγουρος ότι πήρες αυτό που σου ταιριάζει, παρά το Πάσχα να βάζεις αγγελία για έναν ενισχυτή που πήρες αλλά τελικά δε σου έκανε. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο (φορητότητα -χώρος και ένταση για live) με έναν combo 2x12.

O πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό για βαριά παραμόρφωση αλλά και καλά καθαρά ειναι αυτός εδώ

http://guitare.playback-europe.com/orange-rockerverb_50_combo-27751.html

400 ευρώ πάνω αλλά πρέπει να τον ακούσεις όπως και πολλούς αλλους για να σχηματίσεις τελική γνώμη.

 

Τα λεφτά που διαθέτεις είναι μια χαρά για να δεις το φως το αληθινό. ;D

Ιεράρχησε τις ανάγκες σου, άκου ό,τι βρεθεί στο διάβα σου, κάνε τη λίστα σου και προχώρα.

 

Α, κάτι τελευταίο: Καλύτερα να τον πάρεις...το Πάσχα και νά'σαι σίγουρος ότι πήρες αυτό που σου ταιριάζει, παρά το Πάσχα να βάζεις αγγελία για έναν ενισχυτή που πήρες αλλά τελικά δε σου έκανε. ;)

 

+1

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω θα σου προτεινα να ξεχασεις το 4x12! Δεν παλεύεται με τίποτα! Ασε που δε θα μπορεις να ανοιξεις τον ενισχυτη πουθενα πανω απο το 1! Απο φορητότητα προτιμάω τη λύση κεφάλα + καμπίνα! (παλι και εκει χρειαζεσαι βοηθεια αλλα στην αναγκη μπορεις και μονος σου)

 

Φυσικά ο κόμπο με 1x12 είναι το πιο φορητό και ισως η πιο λογικη λυση, αλλά να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχεις τη δυνατότητα να τρίζει το πάτωμα και τα τζάμια στο σπίτι, να ξεκουφαίνεις τους άλλους στις πρόβες και να έχεις μπάσσα που να κατεβάζουν παντελόνια δε λέει

Όμως η πρόταση για κόμπο 2χ12 είναι πολύ καλή (ειδικα ο orange!) γιατί θα αγοράσεις μαζι και τα μεγαφωνα που θα ταιριάζουν στον ενισχυτη.

 

Συμφωνώ επίσης με τη λογική  "Αν το ρεπερτόριο περιλαμβάνει και καθαρούς ήχους, ας είναι κάμποσα τα watt κι ας...περισσέψουν. Ή έστω να επιλέξεις ενισχυτή με επαρκές headroom.". επίσης με καλά καθαρά και ένα απλό high gain distortion πεταλι είσαι μια χαρά και για μεταλ καταστάσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε εναν καλο 1Χ12 κομπο (για το 99% των περιπτωσεων ) και μια εξτρα 1Χ12 καμπινα (για οταν παιξεις στο ΟΑΚΑ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε εναν καλο 1Χ12 κομπο (για το 99% των περιπτωσεων ) και μια εξτρα 1Χ12 καμπινα (για οταν παιξεις στο ΟΑΚΑ)

 

Τι να την κάνει την έξτρα καμπίνα για το ΟΑΚΑ αφου θα βγαινει με μικροφωνο?

Για να ακουγεται καλύτερα στη σκηνή? Για backup? Τα μονιτορ τι ρόλο παιζουν?

 

Γιατι ο ενας κιθαριστας του plant επαιζε με 2 φουλ stack και ο αλλος με 1-2 κομπο? Υπάρχει η μετενσάρκωση?

???  :)  ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι παρα πολυ ωραια η αισθηση μιας καλης κεφαλης με μια 4 Χ 12 καμπινα. Οτι και να λεμε η αισθηση του να σε κλωτσαει το μπασο στο στομαχι, η ενταση να σου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D χαιδευει τα μαλλια, να μπορεις να "ακουμπησεις" με τη πλατη πανω στο wall of sound, ειναι κατι που κακα τα ψεμματα αρεσει.

 

Απο την αλλη  για εμενα και μονο η πλεον βαρετη διαδικασια του στησε-ξεστησε αρκει απο μονη της για να ξεχασω τον εν λογω συνδυασμο (οπως επισης και οτιδηποτε με περισσοτερα απο ενα μεγαφωνο).

 

Αυτο συν το γεγονος οτι με ενα απλο καλο combo 1 Χ 12 καλυπτεσαι για live στο 99,9% των περιπτωσεων, μπορεις να παιξεις και σπιτι σαν ανθρωπος, και μπορουν να εχουν επισης εξαιρετικο ηχο (με καποιες βεβαια limitations σε σχεση με το συνδυασμο κεφαλη-καμπινας....οπως και να το κανουμε ειναι διαφορετικο design) γερνει κατηγορηματικα την πλαστιγγα υπερ της λυσης combo.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου