Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή ή Combo ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΗΝ παρεις COMBO εαν τα λαμπατα watt Που θελεις ειναι πανω απο 25 με 30 και αυτο γιατι το ΒΑΡΟΣ του σε καθε μετακινηση σου studio,live θα σου δημιουργησει προβληματα και ξενερωμα απο το κουβαλα ξεκουβαλα τοσο στην μεση σου οσο και στο φοβο να χτυπησει απο εδω και απο εκει,με μια κεφαλη εισαι πιο ευελικτος,την καμπινα 1Χ12 ασ'την για το σπιτι...θα μου πεις τωρα ''ναι ρε φιλε αλλα δεν εχουν ολα τα μαγαζια καμπινα'' οποτε εκει θα αναγκαστεις να κουβαλας το 1Χ12 αναγκαστικα αλλα παρολο αυτα θα ειναι πιο ξεκουραστα για σενα..αν παλι μονο για σπιτι το θες και το θες και τουμπανο παρε COMBO 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θέμα είναι το βάρος, σκέψου ότι με ξεχωριστό κεφάλι + καμπίνα, διαιρείς το βάρος, οπότε είναι πιο εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτείνω ειτε combo 1x12 ειτε κεφαλη καμπινα με μια ή δυο 1x12. Το πλεονεκτημα στην περίπτωση του combo ειναι οτι εχεις παντου τον ηχο σου, ενω στην περίπτωση κεφαλής-καμπινας εχεις παντού έναν αξιόλογο ενισχυτη (τον δικό σου!) χωρις πολυ κουβαλημα.   

 

Η περίπτωση του combo 2x12 πιστεύω είναι η πλέον άβολη μιας και το βάρος είναι πολύ μεγάλο.

 

Οτι και να πάρεις θα σου πρότεινα να φροντήσεις να ικανοποιείς τουλάχιστον μια απο τις παρακάτω συνθήκες για το σετ απ σου (ενισχυτη κιθάρα εφεδιέρα) :

 

1) Να μπορείς να κουβαλήσεις του σετ απ σου μόνος σου (αποκλείονται λοιπόν καμπίνες 2x12,4x12 και combo 2x12)

2) Να μπορείς να κουβαλήσεις του σετ απ σου μόνος σου και μετά να μπορείς να παίξεις κιθάρα  ;)

3) Να μπορείς να κουβαλήσεις το σετ απ σου κάνοντας λιγότερα απο 3 πηγαινε ελα στο αυτοκίνητο σου.

4) Να μπορείς να κουβαλήσεις ολόκληρο το σετ απ σου με την μια.

5) Να μπορείς να κουβαλήσεις ολόκληρο το σετ απ σου με την μια και να σου μένει και ένα χέρι ελευθερο για το καφεδάκι  ;)

 

 

Τα παραπάνω συμπεράσματα τοποθετούνται σε αύξοντα βαθμό βολικότητας και θα πρέπει να τα εξετάσεις συναρτήσει της ποιότητας ήχου που θες να επιτύχεις. Εχουν προκύψει ύστερα απο πολύ κουβάλημα, μιας και ακόμα και στις πρόβες θέλω να έχω τον δικό μου ενισχυτή.

 

Καλές αγορές!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να μπορείς να κουβαλήσεις του σετ απ σου μόνος σου (αποκλείονται λοιπόν καμπίνες 2x12)

 

Νταξ, η 2x12 κουβαλιούνται μωρέ. (μεγάλος όγκος αλλά ασήμαντο βάρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και μετα απο αυτη τη συζητηση μαλλον θα καταληξω σε combo με μια εφεδρικη καμπινα 2αρα για καθε ενδεχομενο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτείνω ειτε combo 1x12 ειτε κεφαλη καμπινα με μια ή δυο 1x12. Το πλεονεκτημα στην περίπτωση του combo ειναι οτι εχεις παντου τον ηχο σου, ενω στην περίπτωση κεφαλής-καμπινας εχεις παντού έναν αξιόλογο ενισχυτη (τον δικό σου!) χωρις πολυ κουβαλημα.     

 

Η περίπτωση του combo 2x12 πιστεύω είναι η πλέον άβολη μιας και το βάρος είναι πολύ μεγάλο.

 

Οτι και να πάρεις θα σου πρότεινα να φροντήσεις να ικανοποιείς τουλάχιστον μια απο τις παρακάτω συνθήκες για το σετ απ σου (ενισχυτη κιθάρα εφεδιέρα) :

 

1) Να μπορείς να κουβαλήσεις του σετ απ σου μόνος σου (αποκλείονται λοιπόν καμπίνες 2x12,4x12 και combo 2x12)

2) Να μπορείς να κουβαλήσεις του σετ απ σου μόνος σου και μετά να μπορείς να παίξεις κιθάρα  ;)

3) Να μπορείς να κουβαλήσεις το σετ απ σου κάνοντας λιγότερα απο 3 πηγαινε ελα στο αυτοκίνητο σου.

4) Να μπορείς να κουβαλήσεις ολόκληρο το σετ απ σου με την μια.

5) Να μπορείς να κουβαλήσεις ολόκληρο το σετ απ σου με την μια και να σου μένει και ένα χέρι ελευθερο για το καφεδάκι  ;)

 

 

Τα παραπάνω συμπεράσματα τοποθετούνται σε αύξοντα βαθμό βολικότητας και θα πρέπει να τα εξετάσεις συναρτήσει της ποιότητας ήχου που θες να επιτύχεις. Εχουν προκύψει ύστερα απο πολύ κουβάλημα, μιας και ακόμα και στις πρόβες θέλω να έχω τον δικό μου ενισχυτή.

 

Καλές αγορές!!!

 

 

 

Για να πετύχεις το 5:

 

1.Παίρνεις πεταλιέρα line 6, μια Variax :P ;D , 2 καλώδια και έναν καφε της αρεσκείας σου ή

2.Κάνεις μία γενετική μετάλαξη στον εαυτό σου και έχεις όσα χέρια χρειάζεσαι +1 για τον καφε της αρεσκείας σου. ;D ;D

 

Υ.Γ.1.Το μέγεθος του ποτηριού του καφε δεν συμπεριλαμβάνται στους υπολογισμούς.

Υ.Γ.2.Αμά δεν την έλεγα την μ*****α θα έσκαγα!!! ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω νεο τρεντ ήθελα να σας πω οτι κατεβηκα σημερα σε καγμακη,διαμαντοπουλο και στο μαγαζι του Σπυροπουλου των τσοπανα rave που ειναι στην περιοχη μου και ειναι φιλαρακια και δοκιμασα Bugera,Randall,Vox kai Marshall ενισχυτονια. 8)

Κατεληξα στον ηχο των Marshall απο τους οποιους ακουσα τον combo  jcm 2000 dsl401 και jcm 2000 tsl 60 head.Τον τελευταιο τον βρηκα 870 ευρω καινουριο! :o

Την γνωμη σας για το τι με συμφερει να παρω...

 

1.Combo Marshall TSL 601  1155 ευρω

2.Combo Marshall DSL 401  920 ευρω

3.Head Marshall TSL 60 (870 euro) kai καμπινα Marshall 2x12'' (130watt) 240 euro --->Συνολο: 1120 euro

 

Υ.Γ. Ο ενισχυτης θα χρησιμοποιειται στο σπιτι και σε live σε μικρα μπαρ. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανεναν απο τους τρεις. Και να φανταστεις οτι ημουν κατοχος ενος tsl601. Aν θελεις να ξοδεψεις 1100€ για ενισχυτη να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις πολυ καλυτερους ενισχυτες στην αγορα απο αυτους τους τρεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να μην ανοιγω νεο τρεντ ήθελα να σας πω οτι κατεβηκα σημερα σε καγμακη,διαμαντοπουλο και στο μαγαζι του Σπυροπουλου των τσοπανα rave που ειναι στην περιοχη μου και ειναι φιλαρακια και δοκιμασα Bugera,Randall,Vox kai Marshall ενισχυτονια. 8)

Κατεληξα στον ηχο των Marshall απο τους οποιους ακουσα τον combo  jcm 2000 dsl401 και jcm 2000 tsl 60 head.Τον τελευταιο τον βρηκα 870 ευρω καινουριο! :o

Την γνωμη σας για το τι με συμφερει να παρω...

 

1.Combo Marshall TSL 601  1155 ευρω

2.Combo Marshall DSL 401   920 ευρω

3.Head Marshall TSL 60 (870 euro) kai καμπινα Marshall 2x12'' (130watt) 240 euro --->Συνολο: 1120 euro

 

Υ.Γ. Ο ενισχυτης θα χρησιμοποιειται στο σπιτι και σε live σε μικρα μπαρ. 8)

 

 

 

για τον dsl 401 πηγαινε και στο guitar store γιατι απο εκει τον πηρα το (καλοκαιρι βεβαια 850) μου αρεσει πολυ σαν συνδιασμος μεγεθους και αποδοσης σε χαμηλες εντασεις..αν σου αρεσει το καθαρο των rhcp και η παραμορφωση των guns n roses (στο τριτο καναλι) τοτε ειναι μια πολυ καλη επιλογη..

 

το αν σε αυτα τα λεφτα θα βρεις καλυτερους η οχι ειναι και θεμα γουστου.. γιατι και εγω ειχα ακουσει καποιους που υποτιθεται ηταν καλυτερη βαση καποιον αποψεων αλλα μου αρεσε ο marshall τελικος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου