Προς το περιεχόμενο

Προβληματάκι με θόρυβο σε ENGL E530!!!


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα έχει ως εξης:

 

Η κιθάρα μου--->ENGL E530--->Boss NS-2 Noise Supressor--->BEHRINGER V-Amp--->PC--->Monitors

 

όταν δεν παιζω ακούω ένα φύσιμα απο τα ηχεία μου(το ίδιο συμβαινει και οταν βάζω τον ENGL στο power amp και απο κει σε καμπινα)

 

Το ερώτημα είναι αμα αυτό είναι φυσικό και αν ναι, πως μπορώ να το εξαφανίσω ή εστω να το ελλατώσω και σε περίπτωση που δεν είναι τι φταίει?

 

Θα βοηθούσε αμα απαντούσε καποιος που να εχει παιξει/κατέχει τον εν λογο προενισχυτή

 

Επίσης, αυτό που κάνω για να "λύσω" το πρόβλημα είναι να έχω ένα Noise Supressor(Boss NS-2)

 

ΥΓ:μήπως πρέπει να βάλω το NS-2 ή το V-amp στο FX loop ή τιποτα τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENGL + VAMP ?!?!?!?

είναι καλός συνδυσμός? Η vamp είναι μηχάνημα εντελώς ψηφιακό καλής -πλην οικονομικής- κλάσσης και το E530 λαμπάτο άριστης ποιότητας.

Μήπως τα προβλήματα δημιουργεί το όλο rig σου με το τρόπο/σειρά που σύνδέονται μεταξύ τους? Το NS κάνει καλη δουλειά από ότι έχω προσωπικά ακούσει. Οι λαμπάτοι προενισχυτές έχουν κάποιες φορές θορύβους σε χαμηλές συχνότητες ή μικροφωνισμούς, το φύσημα(σε υψηλότερες συχνότητες) παράγεται συνήθως από αρκετό boost ή treble boost του σήματος και συχνά είναι εμφανές σε οικονομικά ψηφιακά ή solid state συστήματα/εφφέ χωρίς καν boost ή σήμα στην είσοδό τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπε και ο jmone: και χωρις το V-amp πάλι ακουγεται. Το θέμα νομίζω είναι οτι μήπως το NS-2 πρέπει να μπει σε άλλο σημειο στην "αλυσιδα" του rig? και μήπως πρέπει να μπει και το V-amp στο Loop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κιθάρα>ENGL> από το LINE out του engl>NS>PC v-amp στην fxloop τοy 530 και καλά καλώδια εννοείται...έχω και εγώ τον 530 δεν είχα κανένα πρόβλημα στα 2 χρόνια έως τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου