Προς το περιεχόμενο

Drummer και ρυθμος


sorvats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοι drummers δεν εχουν σταθερο ρυθμο κατα τη διαρκεια μιας προβας. Ο ρυθμος ειναι κατι εμφυτο, η ειναι κατι που μπορει να το μαθει κανεις (απο μαθηματα κλπ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον "ρυθμο" η τον εχεις ή δεν τον εχεις δυστυχως....(ειτε εισαι ντραμμερ ειτε παιζεις κλαρινο δεν εχει καμμια διαφορα)

 

Το μεγαλυτερο λαθος των group ειναι οτι τα περιμενουν ολα απο τον ντραμμερ (εχω δει δεκαδες γκρουπ να τα ριχνουν στον ντραμμερ τους ενω πολλες φορες χανουν τα αλλα "οργανα" ;D με πρωταθλητες αρυθμιας τους κιθαριστες & τους τραγουδιαρηδες  φυσικα) ;D

 

Ο ντραμμερ φυσικα και πρεπει να ειναι βραχος αλλα πρεπει και η υπολοιπη μπαντα να τον ακουει...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο νομίζω μιλάς για το groove. Το να μπορέσει να κρατήσει κάποιος ρυθμό, έστω και στεγνά/κλινικά/ανέμπνευστα νομίζω είναι θέμα εξάσκησης με μπόλικο μετρονόμο και όλοι μπορούν να το πετύχουν (αρκεί να έχουν τη θέληση).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα ισως μπορουν,αλλα δεν ειναι μουσικη αυτο.

 

παντως η "συμβουλη" μου σε οσους ασχολουνται με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μουσικο οργανο ειναι οτι αν ΔΕΝ μπορουν...παιζοντας το :P να κανουν τον αλλον να ΧΟΡΕΨΕΙ..τζαμπα κοπο κανουν... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα ισως μπορουν,αλλα δεν ειναι μουσικη αυτο.

 

παντως η "συμβουλη" μου σε οσους ασχολουνται με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μουσικο οργανο ειναι οτι αν ΔΕΝ μπορουν...παιζοντας το :P να κανουν τον αλλον να ΧΟΡΕΨΕΙ..τζαμπα κοπο κανουν... ;)

Να σε δώ να χορεύεις με...John McLaughlin ή Aziza Mustafa Zadeh...και τι στον κόσμο!

Εκτός εάν δεν τους μετράς ως μουσικούς!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο νομίζω μιλάς για το groove. Το να μπορέσει να κρατήσει κάποιος ρυθμό, έστω και στεγνά/κλινικά/ανέμπνευστα νομίζω είναι θέμα εξάσκησης με μπόλικο μετρονόμο και όλοι μπορούν να το πετύχουν (αρκεί να έχουν τη θέληση).

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Νομίζω πως υπάρχουν άνθρωποι είτε που δεν μπορούν να μάθουν να μετράνε (κλασική περίπτωση αν και όχι καθαρά μουσική είναι το δεξί χέρι δεξί πόδι στην παρέλαση) είτε θα χρειαστούν τόσο πολύ κόπο και χρόνο που στο τέλος το παρατάνε.

Είναι "λάθος" να λέμε ότι όλοι μπορούν να μάθουν.

Καλό είναι να μην δημιουργούνται ψεύτικες ελπίδες σε κάποιους ανθρώπους.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να διαφωνήσεις φίλτατε pkole  :)

 

Η φράση-κλειδί στο ποστ μου ήταν: "αρκεί να έχουν τη θέληση"

 

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι θέμα προσωπικής γνώμης το αν ένας άνθρωπος έχει την ικανότητα να μάθει κάτι και δε χρειάζεται να το αναλύσουμε κιόλας. Αν αυτό θα μπορέσει (εφόσον έχει τη θέληση) να το ανάγει σε καλλιτεχνική έκφραση είναι καθαρά δικό του εσωτερικό θέμα IMHO.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρά μου θα διαφωνήσω με τον φίλο pkole.

Το grooving και γενικα το να σε κάνει να κουνιέσαι όταν ακούς μουσική το ρυθμικό τμήμα της μπάντας ναι αυτό η το έχεις η δύσκολα το αποκτάς.

Το να πειθαρχήσεις πάνω σε έναν ρυθμό πιστεύω ότι με μελέτη και ΠΟΛΛΕΣ ώρες εξάσκησης έρχεται.

Σαν παράδειγμα αναφέρω τον εαυτό μου όπου μαζί με τον μπασίστα καθόμαστε ώρες και παίζαμε μια φράση.Αυτο μας έκανε και γκρουβάτους και με βοήθησε να παραμένω σταθερός.

Αλλα αν κουνάει όλη η μπάντα δεν φταίει πάντα ο ντράμμερ.Ειναι ο μετρονόμος μεν αλλά δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα πέσουν όλοι καρφί πάνω του.Ναι για αυτούς με τις κιθάρες μιλάω ;D ;D ;D :P

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έγινα απόλυτα σαφής.

Η άποψη που εξέφρασα αναφερόταν σε ανθρώπους που όπως θα λέγαμε "δεν τον έχουν καθόλου" το ρυθμό.

Μιλάμε για απλά πράγματα του στυλ συγχρονισμός με ένα μετρονόμο.

Πιστεύω λοιπόν ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν σχεδόν καμία πιθανότητα να μάθουν (εκτός και αν έχουν άπλετο χρόνο, υπομονή και καλό δάσκαλο).

Δε φτάνει η θέληση για κάποια πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε δώ να χορεύεις με...John McLaughlin ή Aziza Mustafa Zadeh...και τι στον κόσμο!

Εκτός εάν δεν τους μετράς ως μουσικούς!

 

μια χαρα χορευεις ,οπως χορευεις και με την 5η του Μπετοβεν σε δ/νση Καραγιαν ;)(δεν ειναι αναγκη να ειναι 4/4 ο ρυθμος για να χορεψει καποιος ,ειδικα ο John McLaughlin ειναι ΤΕΡΑΣ στο groove,οπως αλλωστε ΟΛΟΙ οι μεγαλοι μουσικοι ΟΛΩΝ των ειδων)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου