Προς το περιεχόμενο

Ποια απ τις τρεις κιθάρες για rock μπάντα?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρά την PRS.Η BC Rich έχει σάπιους μαγνήτες.Για την LP ούτε καν μπαίνω στον κόπο.

Η PRS κατασκευαστικά θα είναι καλύτερη, ηχητικά και το σημαντικότερο και παικτικά.Αρκεί να τη ρυθμίσεις σωστά βέβαια.Συν του ότι θα είναι πιο άνετη στα live απο ότι οι άλλες δύο λόγω κατασκευής του σώματος.Άσε που ψαρώνει κιόλας για ακριβότερη ;D ;D

 

   Η BC Rich ειναι ΣΑΠΙΕΣ απο κατασκευης...θα το μετανοιωνεις για μια ζωη...

   Οσον αφορα την LP εγω μπαινω στον κοπο και σου λεω απλα δοκιμασε την..Μην ακους φημες κ ιστοριες τουμπανα ;D ;D...Δν διαφωνω οτι υπαρχουν studio παντοφλες βεβαια,αλλα και αυτες εχουν ''καποιο'' επιπεδο (δεν ειναι τελειως για πεταμα δηλαδη...)

 Την εν λογω PRS την εχω παιξει και δεν μπορω να πω οτι με κερδισε ουτε παιχτικα,ουτε ηχητικα...Χαλια ηλεκρικα,ηχος μετριοτατος οπως και το μπρατσο της(γουστα βεβαια ειναι αυτα...).Οσον αφορα το σωμα μεχρι εψες ηξερα μονο οτι οι flying V ,οι Explorer,οι διαστημικες λα΄ι΄κιστην εχουν αβολο σωμα...Οι LP απο ποτε εγινα αβολες και οι PRS οι Ιδανικοτερες??(συμφωνα με τα λεγομενα του janick...οχι οτι οι prs ειναι αβολες)

 Τωρα,αν θες να παριες μια κιθαρα που να φαινεται ακριβοτερη οπως λεει και ο φιλος παρε την πατατ..ωπ!συγγνωμη την PRS SE ηθελα να πω.. ;D...Εχε μονο υποψιν σου οτι εγω θα σε ΚΑΤΑΛΑΒΩ γιατι το SE στο headstock ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ  :o :o

  Συμπερασμα...

Ακου τες και τις 3 (εστω και τη BC rich) και δες πια βολευει ΕΣΕΝΑ καλυτερα και ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ καλυτερα...Μην στηριζεσαι στα ποστ αποκλειστικα...Ολα οσα προτεινουμε ειναι υποκειμενικα με ολες τις παραξενιες του καθενος,και ποτε δν ξερεις ποιος κρυβεται πισω απ τη ''συμβουλη''(Μπορει εγω να ειμαι 5 χρονων π.χ.)

Καλες αγορες,παω να στειλω το γραμμα μου στον αγιο βασιλη

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok, παιδες χαιρομαι για τις γνωμες σας κ την ανταποκριση αλλα ως συνηθως σε τετοιου ειδους thread ο αγοραστης περισσοτερο μπερδευεται παρα διαλευκανεται το πεδιο!

Λοιπον να γινω πιο ξεκαθαρος τοτε.

Θελω κιθαρα για ροκ καταστασεις, με βολικο παιξιμο για εναν φυσιολογικο ανθρωπο, να ΜΗΝ ειναι Fender κ απο τιμη 700-850 ευρω.

Απλα πραγματα! (εμενα μου λες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε σε ιμπανεζ τοτε που ειναι πιο all around κιθαρα και με απιστευτα μπρατσα...για μενα τα καλυτερα που υπαρχουν...και μαλιστα μεταχειρισμενες θα βρεις ενα σωρο...πηγιανε για την σειρα 2550.2750 ειναι κορυφαια οργανα...απλα ισως το σε δυσκολεψει ο καβαλαρης...

 

αν εχεις παντως την δυνατοτητα να παρεις απ εξω τοτε κοιτα ασυζητητι μια greco,tokai lespaul που ειναι και πολυ καλες και πολυ ομορφες...

 

επισης κοιτα και καμια schecter ειναι πολυ καλες για τα λεφτα τους...

 

ολες οι παραπανω ειναι πολυ καλες οχι απλα για να κανεις την αρχη αλλα γιατι οχι να τις κρατησεις και για παντα...

 

παντως να ξερεις αν εχεις καλο εξοπλισμο σε ενισχυτη και πεταλια και σωστο ρυθμισμα και μια των 500 ευρο να παρεις και σε βολευει στο χερι θα ακουστεις πολυ καλυτερα απ το να εχεις πολυ καλη κιθαρα και μετριο εως κακο ενισχυτη...οποτε μην αρρωστησεις με το θεμα κιθαρα...ψαξου με τον εξοπλισμο και τα δακτυλα σου γιατι αν ακουστεις χαλια δεν θα φταιει κατα 70-80% η κιθαρουλα επειδη ειναι φθηνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πραγματα!

 

εξαιρετικα απλα,μονο που οι επιλογες ειναι εκατονταδες...οποτε μαλλον μονος σου θα πρεπει να ψαξεις (μια και δεν μπορουμε να ξερουμε τα ακριβη γουστα σου)

 

 

με βολικο παιξιμο για εναν φυσιολογικο ανθρωπο

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες αν ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα εχουν το παραπανω "χαρακτηριστικο"

 

 

παντως να ξερεις αν εχεις καλο εξοπλισμο σε ενισχυτη και πεταλια και σωστο ρυθμισμα και μια των 500 ευρο να παρεις και σε βολευει στο χερι θα ακουστεις πολυ καλυτερα απ το να εχεις πολυ καλη κιθαρα και μετριο εως κακο ενισχυτη...οποτε μην αρρωστησεις με το θεμα κιθαρα...ψαξου με τον εξοπλισμο και τα δακτυλα σου γιατι αν ακουστεις χαλια δεν θα φταιει κατα 70-80% η κιθαρουλα επειδη ειναι φθηνη...

 

+10000

 

με μια "κακη" κιθαρα και εναν καλο ενισχυτη ηχο βγαζεις με εναν κακο ενισχυτη και την "καλυτερη" κιθαρα του κοσμου δεν βγαζεις ηχο ουτε με σφαιρες.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να γινω πιο ξεκαθαρος τοτε.

Θελω κιθαρα για ροκ καταστασεις, με βολικο παιξιμο για εναν φυσιολογικο ανθρωπο, να ΜΗΝ ειναι Fender κ απο τιμη 700-850 ευρω.

Απλα πραγματα! (εμενα μου λες...)

 

Με βάση τα παραπάνω, αρχίζω να ρίχνω κάποιες στην κουβέντα...Με τα συν και τα πλην τους η κάθε μία...

 

http://cgi.ebay.com/Tokai-LSS80-Les-Paul-Special-Electric-Guitar-TV-Yellow_W0QQitemZ370095065649QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item370095065649&_trksid=p3286.m63.l1177

 

http://cgi.ebay.com/Tokai-USG75-Electric-Guitar-Black-Finish_W0QQitemZ250306057271QQihZ015QQcategoryZ112670QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

 

http://cgi.ebay.com/Schecter-C-1-BlackJack-ATX-Aged-White-Guitar-w-case_W0QQitemZ370134617120QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item370134617120&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να δοκιμαζετε και καμια κιθαρουλα σε λαμπατο ενισχυτη και να μην κρινετε με εμφανιση...ημαρτον πια!!!!

 

 

Μήπως το κάναμε ήδη αυτό και εκφέρουμε γνώμη;;;Λέω εγώ τώρα... ;D

 

Λοιπόν καταρχήν θα πρέπει να δοκιμάσεις την κιθάρα που είναι να πάρεις.Δε λέω με το setup θα είναι βολική αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια χέρια.Εμένα δε με βόλεψε ποτέ η flying V όσο καλά σεταρισμένη και να ήταν.Επίσης εκτός των άλλων λάβε υπόψη σου ότι καλό θα είναι να πάρεις και μια κιθάρα που να χαίρεσαι να παίζεις όχι μια μόνο και μόνο επειδη την πρότειναν  :) :) :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος les paul studio δηλώνω απογοητευμένος από τους μαγνήτες της.... Αν την πάρεις, το σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήτανε να τους αλλάξεις, αλλά έτσι ξεφεύγει το μπάτζετ, και δεν έχει και πολύ νόημα να παίρνεις κιθάρα με σκοπό να της αλλάξεις μαγνήτες...

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι να την αποφύγεις, όχι γιατί "την έχω για πέταμα", αλλά επειδή έπαιζα χρόνια με αυτήν, και έχω σχηματίσει άποψη...

 

Από την άλλη, μια les paul είναι καλή επιλογή, πιστεύω, για ροκιές, αλλά τις tokai και τις greco, δυστυχώς δεν μπορείς να τις δοκιμάσεις...

 

Συμπέρασμα; Στα λεφτά που θες παίρνεις μια τέτοια κούκλα, με τους υπέροχους μαγνήτες της: http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm

η οποία είναι καλύτερη, ανόχι πολύ καλύτερη από τη gibson studio, απλά δεν γράφει gibson στο headstock... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνώμη μου πάρε μια fender american standard και δοκίμασε αρκετές πριν διαλέξεις ποια θα πάρεις..Θα καταλάβεις οτί ακόμα και στο ίδιο μοντέλο θα πιάνεις άλλες κιθάρες..

Πιστεύω ότι με μια american standard με ένα διπλό μαγνήτη για bridge θα είσαι μια χαρά και πολύ πιο all around από ότι με μια Ibanez ή οποιαδήποτε άλλη..

 

υ.γ: κατα τη γνώμη μου μην πάρεις κιθάρα απο θώμαν..και από πουθενά δλδ αν πρώτα δεν την πιάσεις στα χέρια σου..Ακόμα κι αν δοκιμάσεις κιθάρα απο την βιτρίνα και έιναι αυτό που θες ακριβώς ζήτα αυτή κι όχι να σου φέρουν άλλη από κάτω..Δοκίμασε και θα καταλάβεις τι εννοώ

Αν τώρα επιμένεις στα 3 αυτά μοντέλα..Τόσο η gibson όσο και prs με σωστό σετάρισμα είναι μια χαρά κιθάρες..Είναι θέμα δικής σου επιλογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ρε γαμω το κερατο μου θα δοκιμασω κιθαρες με τα παναθλια μαγαζια που εχει εδω στην επαρχια?

κατι μαρκες παντελως αγνωστες για αρχαριους, ο ανθρωπος εχει ακομα κρεμασμενες κιθαρες Aria και κατι απομιμησεις Fender τοσο ασηκωτες που θα παθεις σωματικη βλαβη αν παιξεις!

να παρω το αμαξι και να παω θεσ/νικη για 2 μερες να δοκιμαζω κιθαρες?

μεσα μπηκα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου