Προς το περιεχόμενο

Ποια απ τις τρεις κιθάρες για rock μπάντα?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν παρέθεσα τα ξύλα για να δείξω πόσο καλό είναι πχ. το rosewood αλλά κυρίως για να δώσω μια σύντομη περιγραφή.

Η κιθάρα είναι καλοκατασκευασμένη, ΑΣΧΕΤΩΣ ξύλων.

Οπότε, παρεξήγησις... ;D

-Οκ,απλα εχει παραγινει λιγο...! ;)

-Συμφωνω!

 

αρχηγε μου εδω θα διαφωνησω,ειδικα στις μερες μας ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τα ...χαλια των προηγουμενων δεκαετιων μια και ακομα και σε squier η ταστοδουλειες που εχω δει ειναι παραπανω απο απλα καλες :)

Πιθανως δεν βλεπεις αρκετες,αρκετα συχνα,χεχε! :D

Οι Squier εχουν οντος καλη ταστοδουλεια...οπως και αλλες της κατηγοριας τους!

Μιλαμε για οργανα μαζικης παραγωγης,και παντα κατι ξεφευγει του ελεγχου ποιοτητας!

(Η διαφορα ειναι στο ποσο συχνα..)

Ομως εχω βρει και ακριβα οργανα (μη λεμε ονοματα τωρα,ασε να λεμε μονο τα καλα τους...!)

με απαραδεκτες ταστιερες κρυμενες πισω απο την μασκα του "rosewood" η του "maple"...

που σημαινει οτι δεν μπορουν να συγκρατησουν ταστα,και δει σκληρα που χρησιμοποιουνται

στις ηλεκτρικες!!

 

παντως με την εννοια σετ απ εννοω τα ΠΑΝΤΑ (δηλ.και fret leveling που ολες οι κιθαρες μαζικης παραγωγης χρειαζονται αν καποιος θελει πολυ χαμηλο action & φτιαξιμο του nut ,κατι που επισης 1 στις 1000 εχει σωστα κομμενο ..the full monty.... ;D  (ε,κι αν παιζει και κανα ταστο μαζεμα και εκει ;D)

ΟΚ!...Αλλα ηθελες και nut φτιαγμενο εσυ? ;D

 

δυστυχως οι απειροι παικτες και αγοραστες δεν αγοραζουν πολλες φορες εξαιρετικες ηχητικα κιθαρες γιατι ειναι απλα αθλια σεταρισμενες και ειναι κριμα....

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000 ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στο θεσω πολυ απλα.....εμενα μου αρεσει η prs  και αν δεν εμενα ικανοποιημενος απο τον ήχο θα αλλαζα μαγνήτες για τα λεφτα τους ειναι μια χαρα κατασκευαστικα(αν και εχω μια ενστανση με τις empiphone δεν αντεχουν στον χρονο .........εσενα ποια σου αρεσει???  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι δεν εχει... η πιο μουρατη παντως ειναι αυτη

http://www.dv247.com/invt/50230/

 

Αυτή είναι μια άθλια - και υπερακριβή για αυτό που είναι - κιθάρα. Ντροπή στον Vai και την Ibanez που την κυκλοφορήσανε. Και ναι, είμαι Ibanezόφιλος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοναδικες κιθαρες παντος που ειναι πολυ πιο φτηνες απο οσο θα επρεπε,συγκριτικα με τον ηχο που βγαζουν, ειναι οι Schecter ;).Συγκεκριμενα, εχω δοκιμασει διπλα διπλα την C1 Elite και την C1 Hellraiser και την συγκεκριμενη SE.Η δευτερη C1 φοραει EMG81 και 89.Οσο για την τιμη?

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c_1_elite_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_hellraiser_bch.htm

 

Και ο ηχος ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ για τοσα λεφτα.Καμια αλλη κιθαρα με τοσα λεφτα δεν στεκεται μπροστα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια άθλια - και υπερακριβή για αυτό που είναι - κιθάρα. Ντροπή στον Vai και την Ibanez που την κυκλοφορήσανε. Και ναι, είμαι Ibanezόφιλος.

εγω δυστυχως δεν ειμαι και δεν ξερω αλλα η κορεατικη version της jem δεν ειναι? ντροπη στον vai που εχει μια συμβολαιαρα ΝΑ με την ibanez και 'καταδεχεται' να μπαινει το ονομα του σε μια μετρια ή κακη οπως λες κιθαρα?  :)

Οι μοναδικες κιθαρες παντος που ειναι πολυ πιο φτηνες απο οσο θα επρεπε,συγκριτικα με τον ηχο που βγαζουν, ειναι οι Schecter

ε, τοτε να προλαβουμε να παρουμε πριν το καταλαβει η schecter και τις ακριβυνει  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ γιατι βιαζομαι,

αποτι εχω ακουσει δεν αξιζει να παρεις prs custom.

στη θεση σου θα κοιτουσα το λεσπολι αν και gibson σκεψου οτι πληρωνεις ονομα.

για την bc rich εχει το + οτι οπως ειδα οτι εγραψε καποιος κατασκευαζονται ευρωπη,

αλλα ειναι για βαρυ Μεταλ καταστασεις,οσες εχω ακουσει τλχστ.

αυτα ;D

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δυστυχως δεν ειμαι και δεν ξερω αλλα η κορεατικη version της jem δεν ειναι? ντροπη στον vai που εχει μια συμβολαιαρα ΝΑ με την ibanez και 'καταδεχεται' να μπαινει το ονομα του σε μια μετρια ή κακη οπως λες κιθαρα?  :)ε, τοτε να προλαβουμε να παρουμε πριν το καταλαβει η schecter και τις ακριβυνει  ;D

 

Ναι είναι η κορεάτικη. Και δεν έχει καμία σχέση με τις αληθινές Jem στα specs.

 

Ντροπή τους, επειδή αφήνουν εμμέσως πλην σαφώς να εννοηθεί ότι παίρνεις μια Jem - η οποία έχει ταυτιστεί με το top of the line της Ibanez - με αυτά τα χρήματα.

 

Τα σκας, την παίρνεις και μετά καταλαβαίνεις ότι πήρες κάτι που θα μπορούσες να πάρεις με τα μισά χρήματα από την ίδια την Ibanez αν δεν έγραφε επάνω Jem.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι αν υποθέσουμε ότι το μπράτσο και των 3 που διάλεξες σου κάνει στο χέρι, και οι 3 έχουν τα θετικά τους.

 

Η B.C Rich λέει made in Europe και είναι μια σοβαρή αλλαγή σε σύγκριση με τις ανατολίτικες που κυκλοφορούσαν μετά την αλλαγή ιδιοκτησίας της εταιρείας... Μήπως κατασκευάζεται στο αρτιότερο εργοστάσιο της Ευρώπης; (Warwick, Framus) Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Οι προδιαγραφές της είναι ακριβές πάντως  (έβενος κλπ) και η ιστορία της στα 80'ς είναι αξιοσημείωτη.

 

Η Les Paul είναι και θα είναι πάντα μια Gibson. 30 χρόνια αργότερα να είστε σίγουροι ότι άλλα θα λέτε όσοι την κατακρίνετε. Το έχω δει το έργο να παίζεται από τα 60'ς. Η διαφορά στην τιμή οφείλεται κυρίως στο σώμα που είναι σκέτο μαόνι, χωρίς καπάκι απο κελεμπέκι και στην έλλειψη διακοσμητικών.

 

Η PRS made in Korea είναι η ανατολίτικη εκδοχή μιας κορυφαίας κιθάρας. Θετικά η τιμή της και η ποιότητα κατασκευής, "αρνητικό" το SE.

 

Διάλεξε τι είναι σημαντικό για σένα και χτύπα.

 

Υ.Γ. Οι Aria δεν ήταν και τόσο άσχημες κιθάρες πάντως.

+10000000000000

Ειδικά τα "μεσαία" μοντέλα της BC Rich είναι πάρα πολύ καλά όργανα και κατασκευάζονται στη Τσεχία. Το όνομα της εταιρείας ξεφτιλίστικε κάπου μέσα στα 90΄ς με τα καυσόξυλα που κατασκευάζονταν στην Ιαπωνία (Nayoga Japan Series), σε αντίθεση με τα Usa μοντέλα που ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ όργανα. και λέω ήταν, γιατί μετά το θάνατο του Bernie Rico 1999, και την ανάληψη της εταιρείας απο πολυεθνική, κανείς δε ξέρει αν τα usa μοντέλα είναι όντως usa.

Τώρα, τα τελευταία χρόνια και λόγω του ανταγωνισμού στη κατηγορία των 1000ευρω, έχεις φίλε πολλές επιλογές. Σύμφωνά με τα δικά μου γουστα θα σου πρότεινα τη Gibson, με άλλους μαγνήτες φυσικά.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το λίγο που έχω ασχοληθεί με Bc Rich όσα μοντέλα έχουν το R ως λογότυπο είναι τα αντίστοιχης παραγωγής custom shop (τουλάχιστον έτσι λένε επίσημα, στα χαρτιά). Και αν παρατηρώ καλά οι "σάπιοι " μαγνήτες που φορά είναι Rock Field.

Δεν θέλω να αντιμαχήσω αλλά θεωρώ ότι η ταστιέρα των Bc Rich είναι από αυτές που δεν θες να αφήσεις τη κιθάρα από τα χέρια σου.

Επίσης δηλώνω την απέχθεια μου προς οποιοδήποτε 7εndεroσώμα Ibanez. Όσο βολική και ευκολόπαικτη είναι η ταστιέρα τόσο μου κάθονται σαν ψαροκόκκαλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου