Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Mexican Stratocaster


Hom3sick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι έγραψα...

 

ΝΑΙ, οι noiseless λόγω compression είναι πιο εύκολο να κάτσουν μέσα σε μια ηχογράφηση

 

ΝΑΙ, είναι αθόρυβοι

 

ΝΑΙ, κάνουν για στρατ

 

ΟΧΙ, δεν έχουν παραδοσιακό ήχο μονοπήνιου...

 

Εγώ δεν είπα στο παιδί να μην πάρει τους τάδε, ή τους δείνα μαγνήτες... Ίσα ίσα, που στα θέματα με noiseless και "noisefull", αν θες, δεν παίρνω καν θέση, αλλά φροντίζω να επισημάνω τη διαφορά τους...

 

Προσωπικά προτιμάω μονοπήνιους μαγνήτες, αλλά έχω ακούσει και άλλους πολύ καλούς...

 

Δεν προσπαθώ να παρασύρω κανέναν, ούτε είμαι κολλημένος...

Ρε παιδιά, τι τυρόπιτα είναι αυτή που έχετε σφηνωμένη στο κεφάλι?

Μου άνοιξες την όρεξη... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε kultura δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα.

Με αναγκάζεις όμως να σου απαντήσω.

Κατ' αρχας δεν είμαι οπαδός των noiseless. Μου αρέσουν όλοι. Και με θόρυβο και χωρίς.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι έγραψα...

 

ΝΑΙ, οι noiseless λόγω compression είναι πιο εύκολο να κάτσουν μέσα σε μια ηχογράφηση

 

ΝΑΙ, είναι αθόρυβοι

 

ΝΑΙ, κάνουν για στρατ

 

ΟΧΙ, δεν έχουν παραδοσιακό ήχο μονοπήνιου...

 

Εγώ δεν είπα στο παιδί να μην πάρει τους τάδε, ή τους δείνα μαγνήτες... Ίσα ίσα, που στα θέματα με noiseless και "noisefull", αν θες, δεν παίρνω καν θέση, αλλά φροντίζω να επισημάνω τη διαφορά τους...

 

Προσωπικά προτιμάω μονοπήνιους μαγνήτες, αλλά έχω ακούσει και άλλους πολύ καλούς...

 

Δεν προσπαθώ να παρασύρω κανέναν, ούτε είμαι κολλημένος...Μου άνοιξες την όρεξη... ;D

 

1. Αυτό με το compression και την ηχογράφηση τι το ήθελες ρε παιδάκι μου?!!!?

Μην απαντήσω καλύτερα...

 

2. Δεν έχουν παραδοσιακό ήχο μονοπήνιου?

Τι έχουν δηλαδή? Ήχο διπλού? Ήχο από Γαλλικό Κόρνο?

 

Πλάκα μου κάνεις μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.P.King κούλαρε λίγο και άσε τις τυρόπιτες και τα κεφάλια...

 

Ο καθένας ακούει όπως του υποδεικνύουν τα αυτιά του

 

Το ότι εσυ δεν βρίσκεις ηχητική διαφορά ανάμεσα σε έναν VIRTUAL single coil και έναν TRUE single coil δεν σημαίνει οτι είναι νόμος.

Καλά κάνεις και λες την άποψη σου ,απλά πρόσεχε λίγο τις εκφράσεις σου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.P.King κούλαρε λίγο και άσε τις τυρόπιτες και τα κεφάλια...

 

Ο καθένας ακούει όπως του υποδεικνύουν τα αυτιά του

 

Το ότι εσυ δεν βρίσκεις ηχητική διαφορά ανάμεσα σε έναν VIRTUAL single coil και έναν TRUE single coil δεν σημαίνει οτι είναι νόμος.

Καλά κάνεις και λες την άποψη σου ,απλά πρόσεχε λίγο τις εκφράσεις σου... ;)

 

Δεν είπα πως δεν βρίσκω ηχητική διαφορά. Μήν βάζεις λόγια στο στόμα μου. Αυτή είναι μια άλλη συζήτηση όμως...

Νομίζω πάντως πως είναι καλύτερο να παραθέτεις μια κατασταλαγμένη άποψη με χιούμορ, παρά να μεταβιβάζεις την θολωμένη σου σκέψη σε κάποιον φουκαρά που απλώς θέλει να κάνει μια αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τι τυρόπιτα είναι αυτή που έχετε σφηνωμένη στο κεφάλι?

Που τα διαβάζετε όλα αυτά?

Σε λίγο δηλαδή θα θεωρείται καλός μαγνήτης αυτός που έχει τον περισσότερο θόρυβο!!!

Το ζητούμενο είναι να έχει καλό ήχο με θόρυβο ή χωρίς.

Φυσικά και όποιος παίζει με μονούς μαγνήτες μαθαίνει να ζει με τον θόρυβο, αλλά κυκλοφορούν και άλλα πράγματα που είναι εξίσου καλά.

Προσωπικά λατρεύω τους texas special, λατρεύω και τους virtual vintage.

Όλα αυτά τα μαγνητάκια τα έχετε δοκιμάσει? Τα παίζετε live?

Κάποιος άνθρωπος κάνει μια ερώτηση και τον μπερδεύετε περισσοτερο.

Ποιο noiz? Το καφενείο των φιλάθλων το έχετε κάνει εδώ...

Κανείς δεν έγραψε τίποτα το περίεργο, μόνο το κοινώς αποδεκτό γεγονός ότι οι single-coils έχουν θόρυβο και ότι οι noiseless μαγνήτες έχουν διαφορετικά ηχητικά χαρακτηριστικά από τους παραδοσιακούς single-coils (πράγμα που κι εσύ παραδέχτηκες). Άρα μάλλον με τον εαυτό σου τσακώνεσαι.

 

Όσον αφορά τα καφενεία και τις τυρόπιτες, σου κάνω την ευγενική σύσταση να το πάρεις αλλιώς γιατί θα βρεις.  ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D Ρε τι μας εκανες με τον neck μαγνητη σου  ;D ;D

Προσπαθησα να σε(μας) σωσω απ'ολα αυτα  ;D

 

Συνηθως οποιοδηποτε γνωστο after market μαγνητη τοποθετησουμε στην θεση ενος ταπεινου μεξικανου,θα ακουγομαστε καλυτερα.

Δεν νομιζω οτι σε ενδιαφερει ποιος ειναι περισσοτερο η λιγοτερο¨"πλουσιος" ηχητικα,θελεις απλα μια καλη ηχητικη αναβαθμιση,η οποια στην περιπτωση σου ειναι ευκολη.

Αλλωστε φανταζομαι θα γνωριζεις οτι Hendrix,SRV,Galagher κτλ ηχους δεν θα μπορεσεις να βγαλεις αλλαζοντας απλα ενα μαγνητη.

 

Ας σου πω κ εγω ενα μαγνητη με τον οποιο εχω τρελα.

http://cgi.ebay.com/2005-Eric-Johnson-Fender-Stratocaster-Pickups-Excellent_W0QQitemZ200291485463QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item200291485463&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που γουστάρω πολύ τους 54άρηδες Tonerider Surfari, πάντως επηρρεασμένος από τους υπόλοιπους πήρα κι ένα σετάκι Pure Vintage Tonerider και αύριο θα σας πω τα αποτελέσματα.

Πάντως με τους Τονεριδερ μπήκα στην πρίζα να ξηλώσω EMG SA και Lace Copper Anniversary από τις 2 ΜΙΜ που έχω κρατήσει. Αν κάποιος ενδιαφέρετε ας με έχει στο μυαλό του.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο noiz? Το καφενείο των φιλάθλων το έχετε κάνει εδώ...

 

παρτο αλλοιως θα βρεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά τα καφενεία και τις τυρόπιτες, σου κάνω την ευγενική σύσταση να το πάρεις αλλιώς γιατί θα βρεις.  ::) ::) ::)

Το πιασαμε το υπονοουμενο..PP king σε βλεπω να ξημερωνεις με ενα κεφαλι αλογου στο πλαι σου! :D :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε hom3sick με τη σειρά μου να σου προτείνω:

 

αν είναι η μεξικάνα στρατ είναι πρώτη σου κιθάρα θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις μόνο τον 1 μαγνήτη μιας και θα είναι δύσκολο να βρεις κάτι που να ταιριάζει ηχητικά με τους άλλους 2. Υποθέτω ότι δεν έχεις εμπειρία από after-market μαγνήτες οπότε νομίζω η καλύτερη λύση οικονομικά και σαν ηχητικό αποτέλεσμα είναι να πάρεις ενα set 3 μαγνητών που θεωρούντε στάνταρ λύση, το Calibrated "California 50's" set του Seymour Duncan με τους τρεις SSL-1 (http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/vintage/vintage_stagger/). Είναι πολύ οικονομικό σετ και ίσως ενα από τα πιο δημοφιλή strat sets που κυκλοφορούν στην αγορά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου