Προς το περιεχόμενο

εχει κανει κανενας αγορα απο Κινα?


Darky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και αν ναι εντυπωσεις.?

το θρεντ το ανοιξα γιατι βρηκα μια σελιδα με

πολυ χαμηλες τιμες και οταν μιλησα μαζι του(εχουν live chat)

μου ειπαν οτι οι τιμες του αφειλωνται στο οτι δεν υπαρχουν μεσαζοντες

και δεν πληρωνουν μεταφορικα και διαφορα αλλα.επισης δινουν

και εγγυηση στα προιοντα τους.(3-5 χροννια νομιζω)

ομως οι τιμες τους ειναι πολυ ΠΟΛΥ χαμηλες,για παραδειγμα

το Sony VAIO VGN-Z570N το βρηκα με 415 ευρω...

τι γινετε? ??? ??? βρωμαει ασχημα για μουφα,ε?

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι για κάτι πιό φτηνό θα το διακινδυνευα...αλλά 415 + κανα 150άρι μεταφορικα και τελωνεία, δεν ξέρω...

φαντάσου να βάλεις το vaio στην πρίζα, και αυτό για να δουλέψει να σου ζητάει κανα τελάρο μπανάνες...

Hiouston we've got a problem...!!!

Ας μη μιλήσω καλύτερα για τις δικαιολογίες περι μεσαζόντων και μεταφορικών... μου φαίνονται επιεικώς αστείες...δλδ ο τύπος που σου μιλούσε στο chat , εκείνη την ώρα συναρμολογούσε και το laptop;

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μου ειπαν οτι οι τιμες του αφειλωνται στο οτι δεν υπαρχουν μεσαζοντες

και δεν πληρωνουν μεταφορικα και διαφορα αλλα.επισης δινουν

και εγγυηση στα προιοντα τους.(3-5 χροννια νομιζω)

::)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά και σαν ιδιώτης (το τονίζω) ποτέ δεν θα διακινδύνευα δοσοληψίες με κινέζικη "εταιρεία" (με ή χωρίς εισαγωγικά). Μπορεί να είναι όλα τέλεια, αλλά πάρα πολλές φορές έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι.

 

Είχα πελάτες που έκαναν (σαν επαγγελματίες βεβαίως) δοσοληψίες με κινέζικες εταιρείες και δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα, στην εποχή της ελεύθερης ιντερνετικής αγοράς όμως, η Κίνα είναι η Νο1 χώρα σε διαδικτυακές απάτες. Οπότε μεγάλη προσοχή...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των όσων σωστά ανέφερε ο TGL, να υπενθυμίσω ότι στο Noiz έχουν συζητηθεί ουκ ολίγες περιπτώσεις κινέζικων καταστημάτων με άπειρα είδη και εξευτελιστικά χαμηλές τιμές. Ένα απλό search αρκεί για να το διαπιστώσετε.

 

Όπως είπαμε λοιπόν και στο παρελθόν, τα καταστήματα ήταν στο σύνολό τους εμφανείς περιπτώσεις απάτης, με ελλειπή στοιχεία επικοινωνίας, τελείως ανορθόδοξες μεθόδους πληρωμής (π.χ. paypal για αγορές μέχρι 100 ευρώ, έμβασμα για μεγαλύτερα ποσά) και φυσικά τις καθιερωμένες, ανεξήγητα χαμηλές τιμές όπως Gibson Les Paul Custom με 600 ευρώ και άλλα παρόμοια.

 

Θεωρώ αυτονόητο ότι δεν κάνουμε αγορές στα τυφλά από καταστήματα που έχουν έστω και το παραμικρό στοιχείο που "μυρίζει" απάτη, οπότε πιστεύω κι εγώ ότι καλύτερα να μείνουμε στα γνωστά και αξιόπιστα καταστήματα ή έστω σε αυτά που δίνουν αρκετές εγγυήσεις για την φερεγγυότητά τους.

 

Υ.Γ. Φίλε Darky, ας σοβαρευτούμε. Ποιοί μεσάζοντες και ποιά μεταφορικά; Είναι δυνατόν να φτάνει ένα laptop των 400 ευρώ (σύμφωνα με τους Κινέζους) στα 2 χιλιάρικα (σε άλλα καταστήματα) λόγω μεταφορικών; Μην τρελαθούμε! >:(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist.οπως ειπε και ο TGL,ξερω αρκετους επαγγελματιες που συνεργαζονται με κινεζικες εταιριες και

δεν υπηρξε ποτε το παραμικρο.επισης

1ον,ο τυπας που μιλησα μου ειπε για οριτζιναλ προιοντα και για εγγυηση της εταιριας που κατασκευαζει τα προιοντα,

επισης μου εξηγησε(πραγμα που εχω ακουσει και απο αλλου)οτι οι τιμες των προιοντων που δινουν τα εργοστασια

αλλαζουν και ειναι πιο φτηνες για καταστηματα στην Κινα(αυτο δεν σημαινει οτι τον πιστεψα ή οτι προσπαθω να υπερασπιστω το καταστημα,

ισα ισα απτην αρχη ηξερα οτι ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι δεν προκειται να αγορασω τπτ απο εκει,απλα μου κινησε το ενδιαφερον)

και 2ον,το ιδιο θεμα το συζητησα και με ενα δικο μου ατομο που δουλεθει σε μια αλυσιδα ηλεκτρονικων ειδων,και η τελευταια τους παραγγελια ηταν απο κινεζικη γνωστη εταιρια,και ηταν για φλασακια/περικαρπια 4gb στην τιμη των 3$,πραγμα exeftelistic.

γιαυτο τον λογο ανοιξα και αυτο το θρεντ,

 

Υ.Γ. Φίλε Darky, ας σοβαρευτούμε.

μια χαρα σοβαρος ειμαι 8)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

αφου εχω αρκετες φορες ψωνισει απο κινα και ηλεκτρονικα και επι τοπου,

να σου πω αν θελεις μερικες βασικες μου αρχες.

1. απο κινα ψωνιζεις κινεζικα προιντα (οτιδηποτε αλλο δεν αξιζει το κοπο και ειναι μεγαλο ρισκο)

2. τα κινεζικα αυτα προιοντα ειναι αρκετα καλα για την σχεση τιμης και αξιας

3. ψωνιζεις μονο απο εγγυημενα sites π.χ.(dhgate.com) και παντα με paypal

4. ΠΑΝΤΑ kανεις παζαρια

5. (προσωπικα ) ακριβα ηλεκτρονικα μαραφετια δεν περνω (επαθα και εμαθα)

 

τελος  βουυυυρ στις κιθαρες

gibsonmaimou ειναι αψογες... ;)

 

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου